Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łożysko igiełkowe w korbowodzie Peugeot Zenith

faciu 23 Feb 2011 21:01 3724 7
 • #1
  faciu
  Level 12  
  Witam

  Pojazd dotyczący tego tematu to skuter dwusuwowy pojemności 50cc Peugeot Zenith.  Zakupiłem cylinder o pojemności 70cc jednak sprzedający wysłał zły tłok. Peugeot ma sworzeń średnicy 12mm, a otrzymałem tłok na sworzeń 10mm. Niestety raczej nie dostanę odpowiedniego tłoka, dlatego muszę coś wykombinować.

  Szukałem łożyska, które miałoby służyć jako łożysko redukcyjne to znaczy zmieniałoby średnicę z 12mm na 10mm. Jedyne łożysko jakie znalazłem jest to łożysko igiełkowe cienkościenne o wymiarach 10x15x15 czyli takie jakie potrzebuję, ponieważ seryjne to 12x15x15.
  Problem jednak w tym, że seryjne łożysko to łożysko igiełkowe zwykłe a tamto 10x15x15 posiada pierścień zewnętrzny.
  Czy łożysko takie może pracować w korbowodzie silnika, gdzie obroty dochodzą do 11tyś rpm.
  Czy łożysko nie będzie wymagało smarowania, a jak wiadomo pierścień zewnętrzny, będzie to utrudniał

  Tak wyglądają łożyska stosowane w skuterach i nie tylko:
  Łożysko igiełkowe w korbowodzie Peugeot Zenith

  A tak wygląda jedyne łożysko które chcę zastosować:
  Łożysko igiełkowe w korbowodzie Peugeot Zenith
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  faciu
  Level 12  
  To znaczy, że można takie łożysko bez żadnego problemu zastosować w takim silniku i nie obawiać się o ewentualne zatarcie ??
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  faciu
  Level 12  
  Niestety, również nie znalazłem dokładnej jego specyfikacji .

  Jest to łożysko firmy NTN, to dla kogoś kto chciałby szukać.

  Podobno osoba, która mi to sprzedała jeździła na takim łożysku i nie było problemu, jednak co do wiarygodności tego, to nie mam żadnych potwierdzeń po za słowami.
 • Helpful post
  #6
  jack63
  Level 43  
  O temperaturę to bym się nie obawiał. Pozostają dwa ważkie problemy:
  1. Stan powierzchni wewnętrznej główki korowodu. Jak korbowód już sporo pracował w typowym układzie łożyskowym, tj jego otwór był powierzchnią łożyskową, to na pewno jest zużyty. Trzeba to sprawdzić, ponieważ nowy koszyk z zewnętrznym pierścieniem łożyska igiełkowego musi wejść z niewielkim wciskiem i równiutko przylegać do powierzchni otworu w korbowodzie. Przy "wżerach" nie ułoży się równo i powierzchnia łożyskująca będzie "garbata". Niestety w miejscu gdzie są największe naciski od gazów spalinowych.
  2. Średnica sworznia. Wg. mnie użycie sworznia o średnicy 10 mm w układzie, który był oryginalnie na 12 mm jest nieporozumieniem. Tym bardziej, że układ cylinder-tłok został "wzmocniony"! Nie spotkałem w motorowerze o pojemności 50 (nie 70!) sworznia o mniejszej średnicy niż 12 mm! Wg. nie to granica przyzwoitości.
  Bierz pod uwagę, że wytrzymałość sworznia na zginanie rośnie w trzeciej potędze średnicy (dwa razy większa średnica to osiem razy większa wytrzymałość!) a sztywność czyli "odporność na ugięcie" rośnie z czwartą potęgą średnicy.
  W związku z tym nie wróżę dużej trwałości takiej "konstrukcji". O problemach z pasowaniem sworznia w łożysku i piastach tłoka lepiej nie wspominać. Bo masz tylko jeden sworzeń! Więc nic nie dobierzesz. Będzie się tłukło lub się zakleszczy przy temperaturze.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  faciu
  Level 12  
  Rozwiercenie tłoka na 12mm, czemu nie ... Żaden problem

  Ale najważniejsze to rowek na zabezpieczenie sworznia :!: Wiadomo co się stanie gdy takowy będzie źle wykonany i zabezpieczenie wypadnie w trakcie jazdy :cry:

  Udało mi się odzyskać pieniądze i temat jest już chyba wyczerpany.
  Dziękuję wszystkim za pomoc.