Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wymianą łożysk w KaVo EWL 4910 (prostnica protet).

23 Lut 2011 21:03 3984 8
  • Poziom 23  
    Witam,
    Zajmuję się hobbystycznie naprawą wszelkich urządzeń mających związek z mechaniką precyzyjną. Zwrócił się do mnie znajomy z prośba o wymianę łożysk w prostnicy protetycznej (mała szlifierka ręczna z wewnętrznym silnikiem). To ma być dowcip :!::?: _fortronik_
    Problem polega na tym, że aby dostać się do łożysk należy dysponować specjalistycznymi narzędziami oraz wiedzieć jak zdemontować to urządzenie. Narzędzia pozwalające mi na wymianę tych łożysk posiadam chciałbym jednak zapoznać się z instrukcją serwisową dotyczącą tego modelu. Znajomy twierdzi, że podczas zakupu tej prostnicy poinformowano go (w Niemczech), że wymiany łożysk można dokonywać samodzielnie . Nie chciałbym jednak uszkodzić urządzenia, stąd moja prośba o pomoc w dotarciu do instrukcji serwisowej.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • Moderator Sprzęt Medyczny
    Może to pomoże - jak nie masz klucza D i F to będzie ci ciężko rozebrać prostnicę.
  • Poziom 23  
    Witaj fernandosucre. Serdeczne dzięki za tak szybką odpowiedź i to w dodatku to, o co mi chodziło. Narzędzia takie na pewno podpasuję od innych urządzeń, do których je sobie już dorobiłem.Myślałem, że ten typ mikrosilników ma jakąś inną budowę i będą problemy. Dzięki Tobie widzę, że jest on bardzo podobny do innych.Zastanawia mnie tylko rysunek tego przedniego łożyska. Wygląda na jakieś nietypowe lub podwójne. Czy może masz dane tych łożysk ? W niektórych urządzeniach spotkałem się z tym, że łożyska są niby typowe ale wymiar wewnętrzny lub zewnętrzny różni się od standardowo przyjętych na przykład o 0,1 mm. Wtedy trzeba stosować tylko oryginały. Ciekawe jak jest tu. Gdybyś coś wiedział (lub ktoś inny z forumowiczów) to proszę o dalsze informacje.
    Pozdrawiam
    Jakiego łożyska?
  • Poziom 23  
    Chodzi mi o wymiary i symbole tych dwóch łożysk. Przedniego , przy uchwycie(mniejszego) i tylnego, od strony silnika( większego).Na rysunkach, które mi przesłałeś niestety są obciętę symbole ale i tak nie ma tam wymiarów.
    Kiedyś naprawiałem taką prostnicę i tam to łożysko od strony uchwytu było typowe a tu wygląda jakby było jakieś specjalne lub jakby były dwa łożyska. Może wiesz coś więcej na ten temat. Chciałbym już coś wiedzieć zanim rozbiorę tą prostnicę.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

Dopiero teraz zauważyłem "dopisek" w moim pierwszym poście. To nie jest żart. Tak to się nazywa. Protetycy nazywają to urządzenie prostnicą. Dopisałem, że jest z silnikiem wewnętrznym, ponieważ do tej pory miałem do czynienia z podobnymi urządzeniami ale z silnikiem na zewnątrz połączone z urządzeniem trzymanym w ręku za pomoca giętkiego wałka. I właśnie była to szlifierka (mini obrabiarka) ręczna.A użyłem takiego porównania, żeby przybliżyć forumowiczom wygląd opisanego urządzenia.
    Pozdrawiam
  • Admin Sprzętu Medycznego
    BURMAR napisał:

...Dopiero teraz zauważyłem "dopisek" w moim pierwszym poście...

Kolega zadał pytanie w dziale "Sprzęt Medyczny" W tym dziale osoby, które udzielają porad nie są laikami, nawet bezpośrednio nie zajmując się serwisem stomatologicznym wiedzą o czym jest dyskusja.
  • Poziom 23  
    Faktycznie. Ma Kolega rację, Przyjmuję uwagę i przepraszam.
    Tak na przyszłość fachowa nazwa się to mikrosilnikiem protetycznym.
  • Poziom 23  
    Witam ponownie,
    Po raz kolejny dzięjuję za pomoc i ten szczegółowy rysunek. Jednak tak jak Kolega twierdził miałem problemy z rozebraniem tego urządzenia. Przy pomocy tych narzędzi (podobnych ale jednak nie oryginalnych) nie udało mi się dotrzeć do łożysk.Jednak tam gdzie mogłem dojść okazało się, że jest strasznie dużo brudu. Po jego usunięciu prostnica zaczeła działać. Fakt, że łożyska nadają się do wymiany ale pewnie będą to jakieś nietypowe. Przez jakiś czas znajomy będzie mógł korzystać z tej prostnicy.Chciałem prosić Kolegę o dane łożysk z rysunku o symbolach: 0.220.056 oraz 0.220.0058. I od razu mam pytanie, czy łożyska te można zastąpić innymi ogólnie dostępnymi czy tylko bardzo drogie oryginały.
    Myślę, że w najbliższym czasie będę musiał dorobić narzędzia do tej prostnicy i pomóc znajomemu.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam