Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie kaloryferów wodą z bojlera.

Sixer86 23 Lut 2011 21:15 19398 39
  • #1 23 Lut 2011 21:15
    Sixer86
    Poziom 2  

Witam

Jestem nowy tu i wszędzie zresztą, jeśli chodzi systemy grzewcze. Mam nadzieję, że temat umieściłem w dobrym miejscu.
    W okolicach gdzie mieszkam nie ma dostępu do gazu. Muszę ogrzewać prądem. Dom jest niewielki a raczej te metry które muszę ogrzać coś koło 40 metrów kwad.
    Myślałem nad takim pomysłem, żeby wodę ogrzewaną w oddzielnym bojlerze z pomocą pompy, żeby woda szybciej krążyła w tym obiegu z 3 grzejnikami płytowymi.
    Czy jest to wykonalne?
    Jeśli tak to od czego zacząć?

Pozdrawiam

Marek

1 29
  • #2 23 Lut 2011 23:29
    COOLka5
    Poziom 18  

Nie łapie dokładnie o co chodzi?..?
    Chyba masz na myśli że chcesz o ogrzewać dom przy pomocy zasobnika CWU (ciepłej wody użytkowej) z grzałką elektryczną? czy może ciepło jest z innego źródła? i na dodatek chcesz mieć jeszcze ciepłą wodę z tego zasobnika czy dobrze myślę?

1
  • #3 24 Lut 2011 07:57
    wnoto
    Poziom 32  

Pomysł nie za specjalnie dobry - nie wiem co w ten sposób chcesz uzyskać.

Dla Ciebie najlepiej do II taryfa + piec akumulacyjny. Eksploatacja tańsza niż Twój pomysł z bojlerem.

1
  • #4 24 Lut 2011 09:27
    Sixer86
    Poziom 2  

Witam ponownie

Przepraszam za zbyt lakoniczny opis.
    Myślałem o zamontowaniu dodatkowego małego bojlera z grzałką wraz z pompką i doprowadzeniu wody do 3 kaloryferów rozmieszczonych w domu.
    Nie byłaby to woda użytkowa. W ten sposób chciałbym nagrzać kaloryfery.
    Mam pytanie, czy to zadziała wydajnie?

Pan Wnoto pisał o taryfie II i o piecu akumulacyjnym. Mam taryfę I. Czy zmiana licznika jest konieczna?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #5 24 Lut 2011 10:52
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Propozycja kolegi wnoto jak najbardziej poprawna. Musisz podpisać nową umowę z dostawcą energii.

0
  • #6 24 Lut 2011 11:08
    kj1
    Specjalista elektryk

Twój pomysł to po prostu centralne ogrzewanie z kotłem elektrycznym. I ewentualnie zbiornikiem buforowym. Czy zadziała wydajnie? Myślę, że tak. Ale trzeba to dobrze zaprojektować i wykonać. Obliczyć zapotrzebowanie na ciepło, dobrać kocioł, pompę obiegową, naczynie wzbiorcze, grzejniki. Najprawdopodobniej sam tego nie zrobisz, więc będzie to trochę kosztowało.
    Sama eksploatacja też nie będzie tania - ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej to chyba najdroższy sposób ogrzewania.
    Tak więc rada kolegów na temat ogrzewania akumulacyjnego jest chyba najlepsza.
    Pewnym problemem jest natomiast czy Twoja instalacja elektryczna do radę obsłużyć czy to kocioł elektryczny czy piece akumulacyjne.

1
  • #7 24 Lut 2011 11:40
    Sixer86
    Poziom 2  

Chyba nadążam, myślałem, że do bojlera z małym zbiornikiem wrzucić 2500W grzałkę rozdać to na 3 grzejniki płytowe, dwa byłyby to purmo C33 600x1800 i 600x1400 oraz jeden C11 600x1800, ale rozumiem, że nie dałoby się to ogrzać taką małą mocą.

Jakim sposobem sprawdzić wytrzymałość instalacji do ogrzewania akumulacyjnego.

Pozdrawiam

0
  • #8 25 Lut 2011 15:58
    wnoto
    Poziom 32  

kj1 napisał:

Sama eksploatacja też nie będzie tania - ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej to chyba najdroższy sposób ogrzewania.
    Tak więc rada kolegów na temat ogrzewania akumulacyjnego jest chyba najlepsza.

Nie uważasz że kłócą się te 2 zdania ze sobą ? w obu przypadkach grzejemy prądem.

@Sixer86

Tu nie ma Panów :) są koledzy i koleżanki z Forum :)

Napisz czy Ty już masz te kaloryfery ? Czy dopiero zamierzasz je instalować ?
    Jaki masz obecnie przydział mocy elektrycznej ? Znajdziesz to na fakturze z energetyki ... ewentualnie w bezpiecznikach na tablicy rozdzielczej obok licznika.

Zmiana taryfy to wymiana licznika ... przy czym na koszt energetyki :)

Dodano po 1 [minuty]:

I żeby nie było ... Twój pomysł jest fajny i ciekawy ... ale nie do tych warunków.

1
  • #9 25 Lut 2011 16:15
    kj1
    Specjalista elektryk

wnoto napisał:

Nie uważasz że kłócą się te 2 zdania ze sobą ? w obu przypadkach grzejemy prądem.

Może to tak na pierwszy rzut oka wygląda, a jednak tak nie jest.
    Sądzę, że mały bojler nie zapewni możliwości zgromadzenia ciepła w nocy, oddawania go w dzień, tak jak piece akumulacyjne. Musiał by on więc pracować również w dzień.
    Zastosowanie pieców akumulacyjnych umożliwia nagrzewanie ich w nocy, a wykorzystywanie w dzień. Za tę samą energię płacisz zupełnie inne pieniądze.

Czy 2,5kW wystarczy, to trudno określić. Zależy gdzie mieszkasz (jak długo za oknem panuja niskie temp), jaka jest izolacyjność ścian, jak szczelne są okna, w jaki sposób eksploatujesz to mieszkanie (czy masz małe dziecko, czy wystarczy Ci 18 st w mieszkaniu) itd.

0
  • #10 25 Lut 2011 18:55
    markmd
    Poziom 24  

Wnoto ma absolutną rację - piec akumulacyjny i druga taryfa.
    Co do licznika to problem dostawcy energii - należy złożyć podanie.

0
  • #11 12 Paź 2011 17:03
    niewiem1979
    Poziom 20  

Kup sobie podkowę naprawdę....

0
  • #12 07 Lis 2011 13:09
    pwlhrk
    Poziom 2  

Witam

Mam trochę inny problem, ale pasuje do tematu.
    Bojler c.w.u. jest zasilany konwekcyjnie z wężownicy umieszczonej w kuchennym piecu kaflowym. Mam spory nadmiar ciepła (zdarza się zagotować), więc chciałbym do układu dołączyć miedzianymi rurkami kaloryfer i ogrzewać nim pokój. Chcę mieć możliwość ręcznego odcinania obwodu kaloryfera. Nie chcę ładować w to elektroniki, ewentualnie jakiś elektrozawór połączony razem z pompką, jeżeli potrzebny.
    Jak widzielibyście taką instalację? Jak się wpiąć do obwodu wężownicy, szeregowo, równolegle? Gdzie umieścić pompkę? Jak zapewnić, by przy braku prądu nie zamknąć obiegu przez wężownicę? No co jeszcze zwrócić uwagę?

1
  • #13 15 Wrz 2012 19:49
    raptors42
    Poziom 2  

uzyskanie centralnego ogrzewania z bojlera elektrycznego jest nie tylko że oplacalne bo i tanie w wykonaniu. posiadam takie rozwiązanie w mieszkaniu i jestem zadowolony. przy zastosowaniu 4 kaloryferów o mocy 3 to 1000w.i jeden lazienkowy o mocy 400w.lazienka nie jest duża. pokoje są ocieplone sufity również. lączna ilość wody w obiegu co. to 25 litrów. grzałka w bojlerze 5 litrowym o mocy 1,5 kw. nie można zastosować glowic termostatycznych ze względu na niskie cisnienie. w czasie ekspoloatacji cisnienie wstępne wynosi zaledwie 0.6 bar. naczynie przeponowe w zakresie 0,5-6 bar. zamiast glowic termostatycznych zalożylem zwykłe zawory 1/2 cal. które slużą do regulacji ilości wody. zadowolony jestem również dlatego że wymyslilem to sam , porady odnośnie takiego rozwiązania są negowane przez fachowców którzy polecają rozwiązania już znane. powielanie takich zródel nie sluży . a panu panie marek zycze udanego montażu. możemy sie skontaktowac w razie pytań. ekonomicznie przemawia to na korzyść. za 10 godzin korzystania w taryfie dziennej to tylko 7 zloty. powodzenia

8
  • #14 15 Wrz 2012 22:03
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Raptors42 nie za bardzo rozumiem jak udaje się efektywnie zasilić odbiorniki o poborze maksymalnym 3*1000 + 400 = 3400 Wat grzałką 1500 Wat ?
    Ekonomia ?
    Koszt grzałek do bojlera (które można zamontować łatwo do grzejnika żeliwnego) to około 20 zł za sztukę czyli 80 zł (1000 Wat). Do tego sterowanie jakimiś termostatami (grosze).
    Odpadają koszty pompy obiegowej i rur.

1
  • #15 01 Gru 2014 10:54
    rudolf36
    Poziom 9  

raptors42 chciałem się Ciebie poradzić odnośnie C.O z bojlera

0
  • #16 01 Gru 2014 18:34
    sieroslaw
    Poziom 2  

Witam ,mam podobny dylemat .
    Chodzi o to ,że czasami nie mam mnie w domu około 2 dni raz w tygodniu.
    Boje się ,że woda w c.o zamarznie,jak zapobiec zamarzaniu?
    Mam dwa pomysły :
    1.włączyć pompkę na 3 bieg.Woda w ruch tak szybko nie zamarznie.
    2.Włączyć bojler któy jest płaszczowy ogrzewany wodą z c.o jak również może być ogrzewana w nim woda grzałką.

Czy woda nagrzana w bojlerze ,grzałką utrzyma wodę w c.o powyżej 0 stopni C.
    Myślę,że woda z bojlera nagrzana grzałką ogrzeje wodę z c.o. chociaż do 3 st.C

Co o tym myślicie.

0
  • #17 02 Gru 2014 08:39
    lolson28
    Poziom 14  

Witam

Nie trzeba być chyba ekspertem w temacie ogrzewania aby wiedzieć że dom przez dwa dni nie ogrzewania nie wystudzi się do poziomu zamarzania wody w CO.

Jeśli tak bardzo obawiasz się że zamarznie dodaj trochę glikolu do instalacji :-)

pozdrawiam

0
  • #18 02 Gru 2014 08:53
    sieroslaw
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź, też mi się tak wydaje.
    Wiesz może, jak napełnić samemu instalację w glikol.

0
  • #19 06 Sty 2015 19:15
    gregor730
    Poziom 1  

Kolego "raptors42" myślę, że wiekszy boiler np. 50l zwiększy wydajność ogrzewania, po za tym zmniejszy koszty pobieranej energii (nie będzie się tak szybko wychładzał i grzałka bedzie rzadziej włączona jak w przypadku 5-cio litrowego boilera). Zastanawiam się nad zastosowaniem takiego ogrzewania w moim mieszkaniu, podobny metrarz około 40m i podobna ilośc kaloryferów 3 większe i 1 mały do łazienki.
    Szukałem czegoś na ten temat i znalazłem właśnie ten wątek, widzę, że mój pomyśł działa.
    Jak byś mógł to poprosiłbym o jakiś prosty szkic twojego działającego pomysłu, czy muszę dodatkowo montować jakieś pojemniki, czy jakiś zawór bezpieczeństwa? Z góry dziękuje

4
  • #20 06 Sty 2015 21:25
    rudolf36
    Poziom 9  

ja także myślę o takim ogrzewaniu ale dopiero na wiosnę ,i je zrealizuje na pewno tylko jest kilka pytań odnośnie instalacji bojlera i czy trzeba zamontować jakiś zbiornik wyrównawczy lub coś w tym rodzaju oraz jaki ma być przekrój rur miedzianych ?
    pozdrawiam i zachęcam do dyskusji

Dodano po 30 [minuty]:

ja mam zamiar zainstalować bojler 20 litrów bo taki posiadam :)

0
  • #21 07 Sty 2015 00:31
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark

"Trochę" stary temat odkopaliście. A tak na marginesie, grzejniki, rury, pompki itd, nie taniej i prościej zastosować np olejaki?

0
  • #22 08 Sty 2015 08:22
    rudolf36
    Poziom 9  

Wiadomo było by prościej ale nie w miarę ekonomicznie bo bojler ma grzałkę 1500 W i grzeje nim całe mieszkanie, a olejak 2000W i grzeje jedno pomieszczenie.
    A instalacje robi się na lata i jest Ok
    Potrzebuje tylko pomocy jak to wszystko podłączyć :)

4
  • #23 14 Mar 2015 10:34
    sol1980
    Poziom 1  

Ja mam takie rozwiązanie,mimo ,że mam piec w kuchni do centralnego ogrzewania(mogę na nim gotować też) to jak nie palę w piecu a włączę bojler to oczywiście kaloryfery mam dosyć ciepłe,zależy jak ustawię bojler.Ale raz to zmierzyłam z ciekawości i wyszło mi zużycie prądu na dobę 30 kw oczywiście całkowite z innymi sprzętami w domu,ale zauważyłam,że mimo iż kaloryfery gorące to nie było w domu takiej temperatury jak bym paliła w piecu,te "ciepło"jakoś inne jest ...gdybym miała to dać cały miesiąc to ok.900 kw zużycia to 450 zł.Chyba ,że wymienić idzie bojler na jakiś nowoczesny bo mam obecnie taki 8 letni,Classic Espiro Biawar.120 l.Może są jakieś wydajniejsze teraz bojlery co dłużej utrzymują ciepło,np.żeby korzystać z nocnej taryfy bo teraz mam taką stałą co 1 kw kosztuje mnie 0,49 gr juz z wszystkimi kosztami.Albo jakieś oszczędniejsze...

0
  • #24 28 Lis 2015 18:48
    ssabu
    Poziom 2  

Witam, myślę właśnie nad podobnym rozwiązaniem. Od dwóch lat ogrzewam mieszkanie en. el. na różne sposoby (wcześniej było wspólne ogrzewanie na olej opałowy), próbowałem już i tak polecanych konwektorów i innych wynalazków, obecnie jestem na etapie promiennikowym (promienniki kwarcowe ścienne z marketu o mocy 1,2 kW - 4 szt.) i powiem że ten ostatni etap jest tańszy od innych, jednak nie zadowalający.

Ogólnie to problem u mnie polega na tym, iż nie wiem jakiej wielkości bojler do takiej instalacji zastosować? Bo mały, jak któryś z kolegów pisał będzie pewnie mało wydajne, zastanawiałem się nad wielkością bojlera, który będzie kumulował min 2-krotność pojemności instalacji (woda podgrzana max 60 st. C).

Powinno to być dosyć wydajne, nawet przy niższych temperaturach, gdyż zawsze będzie zapas wody ciepłej na podmiankę, a jednocześnie woda powracająca szybko się dogrzeje (powrót 45 st. C) do zakładanej temp.

Kolejnym problemem jest temp w pomieszczeniach, nie chciał bym, by to ciągle tak krążyło i kaloryfery ciągle były napełniane ciepłą wodą, bo wiadomo że temp w pokojach będzie stale rosła (pytanie tylko do jakiego poziomu :idea: ), nie wiem więc, czy zastosować jakieś mieszacze i rozdzielacze, podobnie jak stosuje się do ogrzewania podłogowego, czy po prostu regulować to wszystko sobie temp wody z bojlera?

Wspomnę tylko, że ogrzanie mieszkania teraz w zimie kosztuje mnie około 500 zł minimalnie, a chcę do tej instalacji podpiąć 3 grzejniki firmy KERMI 50x50, 90x50 i 100x50

0
  • #25 02 Gru 2015 10:12
    wnoto
    Poziom 32  

Pomysł z bojlerem ma sens gdy zakumulujesz w nim energię w taniej taryfie i oddasz to ciepło w drogiej taryfie. Róznica w cenie prądu to przykładowo 26 gr (tanio) i 72 gr (droga taryfa).
    Pytanie jaką masz obecnie taryfę i ile prądu idzie ci na grzanie.

0
  • #26 02 Gru 2015 12:05
    ssabu
    Poziom 2  

Obecnie mam promienniki kwarcowe (z testów wyszły najtaniej w utrzymaniu), które chodzą od 6 do 10 godz./dobę. Zużycie prądu to w zależności od pogody od:
    3x1,2kWx6h=21,6kWh do: 3x1,2kWx10h=36kWh oczywiście na dobę, do tego dochodzi jeszcze grzejnik w łazience używany podczas kąpieli :D , a energia w taryfie G11 wychodzi mi ok 0,55 gr brutto

Zakładając że bojler będzie miał pojemność 50-60l, przygotowanie w nim wody o temp 65 st zajmie około 1-1,5h - to na start, później bojler będzie jedynie dogrzewał wodę, która będzie do niego wracała, więc nie powinien mieć dużego obciążenia, a woda w nim skumulowana wystarczy na prawie 4 pełne podmiany w obiegu.

Woda powracająca w teorii mam mieć 55 st,w praktyce będzie to pewnie ok 50, dogrzanie tych 15-17 litrów do temp 65 st nie powinno trwać dłużej jak 10 min, czyli przy grzałce 2kW pięć podniam zużyje około 1,65 kWh energii i będzie trwało max 50 min.

Reasumując Twoją odpowiedź wnoto można faktycznie założyć, że czym większy zasobnik (bojler) tym mniejsze będą straty i większa wydajność takiego systemu pomijając zmianę taryfy energii :D

0
  • #27 02 Gru 2015 13:32
    wnoto
    Poziom 32  

bez zmiany taryfy nie uzyskasz oszczędności. Promienniki 100% energii przetworzą na ciepło w danym pomieszczeniu.
    Bojler odda ciepło (częściowo) w pomieszczeniu które nie wymaga dobrzania i tu pojawi się strata a i wcześniejsze wydatki inwestycyjne. Dla mnie - bez sensu.

Ciepło z grzejników będzie bardziej ciągłe niż z promienników , które działają kierunkowo. Przechodząc na bojler tzw. kWh nie zaoszczędzisz (przy tym samym komforcie) a wrecz stracisz.

Jedynie przejście na bojler - duzo bardziej pojemny i gromadzenie energii po 26 gr da ci oszczędności. Poczytaj o grzejnikach akumulacyjnych. Inny typ urzadzeń (ale zada działania podobna do Twojego bojlera)

Dodano po 2 [minuty]:

przykładowo jeśli z promienników potrzebujesza aby było ciepło 36kWh to te 36 kWh musisz docelowo wprowadzić z bojlera do kaloryferów/a.
    Obawiam się z wtakim rozwiązaiu w pomieszczeniach będziesz miał zimno. Zobacz w katalogu jaką moc ma grzejnik przy temp 65C.

0
  • #28 02 Gru 2015 23:18
    ssabu
    Poziom 2  

Częściowo się zgodzę, jednak nie można porównywać promiennika, który ogrzewa przedmioty, do kaloryferów, które ogrzewają powietrze. Jak ogrzewałem konwektorami z nadmuchem, to miałem gorąco, jednak chwilkę po wyłączeniu robiło się chłodniej, dużo szybciej niż przy ogrzewaniu promiennikami, poza tym sama moc (konwektor miał min 2 kW, promiennik ma 1,2 kW) daje już oszczędność, pomijając to że się rzadziej włącza i sterowany jest przez sterownik ścienny termostatyczny z nastawem na 23 st +- 0,5 st

O piecach akumulacyjnych też myślałem, jednak koszt ich zakupu jest nieopłacalny dla mnie (mieszkanie wynajmuję). No i nie będę miał co z nimi później zrobić ;)

Generalnie kaloryfer 100x50 daje przy 65 st prawie 1400 W ciepła ;) czyli więcej jak promiennik, najmniejszy mam w kuchni więc da radę

0
  • #29 03 Gru 2015 09:53
    kj1
    Specjalista elektryk

ssabu napisał:
    Generalnie kaloryfer 100x50 daje przy 65 st prawie 1400 W ciepła

A skąd się to "1400 W ciepła" bierze?.
    Chłopie, po co Ci bojler. Postaw sam grzejnik. A jak jeden będzie mało, to dwa albo trzy. I rur nie będziesz musiał ciągnąć.
    A tak na serio, kolega w poprzednim poście napisał Ci w czym problem. Aby utrzymać w mieszkaniu odpowiednią temperaturę musisz dostarczyć do niego tyle ciepła (mierzonego w kWh lub J, a nie w watach), aby pokryć straty tego ciepła (głównie na przenikanie i wentylację). Jeżeli wybierzesz jako źródło tego ciepła energię elektryczną, to musisz wybrać urządzenia, które przekształcą ją w ciepło i oczywiście musisz za tą energię zapłacić.
    Możesz ją kupić w taryfie całodobowej i wykorzystywać kiedy chcesz, lub w taryfie "nocnej", ale wówczas musisz ją jakoś "przechować", by móc ją wykorzystać wtedy gdy będzie najbardziej potrzebna. Możesz to zrobić za pomocą pieca akumulacyjnego, albo za pomocą np bojlera (lub odpowiedniego zbiornika buforowego). Jednak na pewno energii potrzebnej do całodobowego ogrzania nie jest w stanie zgromadzić 80 litrowy bojler cwu.

0
  • #30 03 Gru 2015 12:37
    ssabu
    Poziom 2  

kj1 chodziło o wydajność cieplną kaloryfera, może źle się wyraziłem :P

Wiem, że nie jest w stanie bojler 80l oddawać dobowo energii, nawet piec akumulacyjny nie jest w stanie oddać energii, jak piszesz zakumulowanej w taryfie nocnej przez całą dobę, musi się dogrzewać.

Chodzi o to, że teraz potrzebne mi jest te 36 kWh do utrzymania temp 23 st w domu na dobę. Bojler będzie podgrzewał niewielkie ilości wody, a raczej dogrzewał, więc energii zużyje teoretycznie mniej jak promienniki, które po spadku temp w pomieszczeniu ponownie je przez 15 min dogrzewają.

Stąd moje pytanie i sugestia, że czym większy zasobnik, tym w domu będzie ciepło stałe utrzymane, nie można jednak z tym przesadzać, myślę że rozsądne będą max 4-5 podmian wody w obiegu ;)

0