Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

długość anteny CB

gresio 24 Oct 2004 20:37 7068 14
    gresio
    Level 11  
    jestem "zielony" więc nie śmiejcie się. Mam antenę samochodową Cb która ma 1.5 m i mam pytanie: czy można ją jakoś skrócić bo na osobówce wygląda to komicznie, albo co się stanie jak zamocują ją na tylnym zderzaku (nie będzie wtedy wyglądała jak "trolejbus")
    piraniamax
    Level 13  
    Anteny samochodowe do cb mają to do siebie że im dłuższa tym "lepsza" dłógość jest związana z zyskiem i jeszcze paroma rzeczami, suma sumarum jeśli skrócisz bat od anteny to ją rozstroisz (jeśli była strojona), stracisz na odbiorze.
    wilko
    Level 16  
    Witam ..
    heh ..
    komicznie to bedzie jak masz cb w aucie a nie masz papierow .. wtedy zdaleka taka antene widac ..

Ale serio .. co w tym komicznego wazne aby byla sprawna .. jesli masz ja na dachu to super .. to najlepsze dla niej miejsce .. chyba ze nie zalezy ci na by daleko leciec .. mozesz ja umiejscowic na zderzaku .. ale to troszke pogorszy sprawe .. odbior/nadawanie ... bedziesz gorzej "lecial" w jedna ze stron .. auto bedzie ci zaslaniac .
    Ja zostawilbym ja na dachu .. ewentualnie na czas wyl radia odkrecalbym ja .. (sam drut) i po sprawie ..
    Przy montazu pamietaj aby ja dobrze zmasowac .. nie do lakieru .. tylko do golej blachy ..
    SQ9MEM
    Level 29  
    Nie tylko stracisz na odbiorze, ale przez rozstrojenie anteny możesz spowodować spalenie stopnia mocy w radiu, ponieważ SWR gwałtownie poleci w góre. Oczywiście - można skrócić bat, ale należy wtedy przerobić cewke w stopce, a to już szkoła wyższa.

ok
    Krist0
    Level 23  
    Witam.

:arrow: gresio
    Najpierw poczytaj o strojeniu anteny mobilowej :!: .

:arrow: wilko
    Jeżeli chodzi o zazwolenie, to już bajka :wink: .

Wiadomo, trzeba mieć papiery od radyjka (faktura).

Pozdrawiam :) 73.
    PioM
    Level 19  
    Jesli nie podoba Ci sie dlugosc, to kup krótszą. President produkuje anteny na osobówki - Carolina, Vermont i Hawaii. Jesli dasz taka na dach, to sadze ze bedzie lepiej dzialala niz ta co masz przelozona na zderzak.
    wilko
    Level 16  
    Witam ..

:arrow: webmax .. tak czy tak musi najpierw ustawic SWR .. przy czym na dachu bedzie lepiej ...

:arrow: krist0 a od kiedy i dlaczego .. bo ja juz nie w temacie .. , nie trza zezwolenia ? a homologacja, ? abonament ? ale sie porobilo ..
    gresio
    Level 11  
    no to pokombinuję, pomyślę.... Dzięki za rady ( o zmasowaniu nie miałem pojęcia) No o jeszcze sporo poczytam . Pozdrawiam!!!!
    gresio
    Level 11  
    to znowu ja "zielony" ale szybkołapiący. Antenę mam LEMoss 1500 i zamocowałem ją na klapie bagażnika (ok 30 cm poniżej dachu) coś tam słychać, i mniej ścinam gałęzi, a po mocniejszym przykrtęceniu śrub mocujacych uchwyt to się chyba "zmasowała" i lepiej słychać (mniej muszę podkręcać filtr). A SWR ustawię u fachowców -dla bezpieczeństwa. Mam jeszcze pytania:
    1. czy po umieszczeniu jej tam gdzie teraz jest dużo stracę na sygnale?
    2. czy muszę mieć fakturę na radio- dostałem cały zestaw i papirków niet,
    Co Wy na to myślicie ?
    POZDRAWIAM
    SQ9MEM
    Level 29  
    Odpowiem ci na drugie pytanie - zgodnie z obowiązującymi przepisami radio musi posiadać znak CE lub naklejkę z numerem świadectwa homologacji lub zgodności - tyle wystarczy - nie musisz wozić faktury czy świadectwa homologacji/zgodności. Co do pytania nr 1 - odpowiem z praktyki - traci się sporo -radzę jednak przymontować antena na środku dachu lub przybajmniej na bocznej rynience.
    Krist0
    Level 23  
    Witam.

:arrow: wilko

Takie to czasy nastały.

To dopiero zrobi się bydło.

Kiedyś, to była kulturka ............. eeh ................. :wink: .

A co do mocowania anteny, to nie każdy chce mieć dziurkę w dachu :!: .

Pozdrawiam :) 73.
    airacobra
    Level 18  
    Odpowiadam Ci na pierwsze pytanie. Stracisz sporo na zasięgu. Po przemocowaniu anteny nad dach ja uzyskałem prawie drugie tyle zasięgu. Zależy do czego chcesz stosować CB. Zamocowanie na bagażniku nie jest najgorsze(szczególnie do ochrony antymiśkowej), ale ma też pewne wady. Przede wszystkim bliskość słupka bocznego podniesie ci SWR. Ogrzewanie tylnej szyby znacząco pogarsza odbiór do przodu, dlaczego ?, długo by się tu rozwodzić ale po prostu tak jest. Z mojej praktyki i opinii zawartych na pl.rec.radio.cb najlepszym rozwiązaniem jest jak cewka anteny wystaje ponad krawędź dachu. Najlepszym chyba rozwiązaniem jest zamontować antenę w miejscu anteny radiowej. A radiową zakupić naklejaną na szybę. Drugi sposób to wywiercić dziurkę w dachu wsadzić do niej antenę CB. Gdy autko chcesz sprzedać to w miejsce anteny CB wsadzasz antenkę GSM - koszt ok. 25 zł i po kłopocie.
    Pozdrawiam
    gresio
    Level 11  
    Wielkie dzięki za rady! Widzę że muszę zakupić mniejszy "bat" (przynajmniej nie będę obcinał zieleni tą 1,5 m). Pozdrawiam.
    airacobra
    Level 18  
    Ja bym tam bata nie zmieniał.Sam Na moim ACCordzie mam 172 cm Lemm'a AT-71 Magnum. To że kosisz zieleń nie szkodzi zieleni i twojej antenie. Sam jeździłem ze swoją anteną pod niskimi wiaduktami, antena szorowała po betonie ale nic poza tym się nie działo. Jeśli już koniecznie chcesz skrócić antenę to polecam Lemm'a AT 900. Wystarczająca do zastosowań antymiśkowych - pod warunkiem korzystnego dla niej montażu - patrz wcześniejszy mój post
    Pozdrawiam.