Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo dokładny pomiar odległości

23 Lut 2011 23:21 1524 3
  • Poziom 9  
    Witam!

Posiadam własnoręcznie zrobioną piłę do cięcia piaskowca, ogólna konstrukcja to ramię piły porusza się na dwóch suwnicach, niestety każdy pomiar grubości ciętego materiału odbywa się ręcznie, nie wiedziałem jak to zrealizować, ogólnie chodzi mi o miernik który mierzył by odległość z punktu (nazwijmy to) 0 do punktu 1 którym była by ramię piły, zależy mi na dużym wyświetlaczu, i na dokładności pomiaru z granicą błędu nie przekraczającego 1mm, a także na tym żebym w każdym momencie mógł wyzerować licznik i np. mierzył mi odległoś odległość od punktu w którym stała piła do punktu do którego się przesunęła, Myślałem także nad innym sposobem, zastosowaniem licznika obrotów silnika suwnicy i jakiegoś układu który przeliczał by obroty na odległość przesuwu suwnicy.
    Co o tym sądzicie i gdzie szukać takich mierników?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Impulsator dający impulsy co 1 mm przesunięcia ramienia i licznik góra dół z resetem. Coś na wzór elektronicznej suwmiarki.
    A rozmiar wyświetlacza, to sprawa drugorzędna. Większym problemem będzie zapewnienie poprawności pomiaru przy pracy w takich warunkach - drgania, pył... I czy sprzęt, na którym to ma być montowane, nie ma większych luzów niż zakładana dokładność pomiaru.
  • Poziom 9  
    całkowite drgania maszyny są mniejsze od 0,5mm i wynikają głównie z drgań samej tarczy, pomiar ma być wykonywany podczas przesuwu maszyn, czyli nie podczas cięcia, podczas pracy jałowej drgania praktycznie nie występują,kamień jest cięty na mokro, więc problem pyłu też raczej nie jest tak istotny wystarczyło by zamontować dodatkowe osłony zabezpieczające miejsce pomiaru.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Firma Selbit Electronics, masz gotowe rozwiązania...