Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Startowanie świetlówek w akwarium po modernizacji

23 Lut 2011 23:24 1754 2
  • Poziom 9  
    Witam,zwracam się do was z takim problemem, ostatnio dodawałem drugą świetlówkę do oświetlenia w akwarium z jednej jarzeniówki na 2 x 15 w, w tym celu wymieniłem statecznik magnetyczny schwabe 1x30w 2x15w podłączyłem to według tego schematu:
    https://obrazki.elektroda.pl/24_1253077009.jpg
    ale niestety świetlówki nie zawsze startują,nie raz wcale nic się nie dzieje,nie raz zapalają się tak jakby nie do końca (słabo świecą) ,ale zauważyłem, że potrząśnięcie pokrywą daje odpowiedni skutek bo lampy się włączają.I tu moje pytanie w czym tkwi problem w starterach?( dodam tylko ze dokupiłem jeden starter i drugi został ten co był cały czas przy jednej jarzeniówce),i drugie pytanie czy mogę podłączyć dwie świetlówki na osobne zasilanie do tego statecznika czy tylko jak podane jest w tym schemacie a mianowicie szeregowo ?
  • Poziom 25  
    1.Tak - starter S2 to dobry wybór dla świetlówek w połączeniu szeregowym. Zobacz czy masz takie.
    2. Ten dławik nadaje sie do 2×15W albo 1×30W
  • Poziom 9  
    Witam,wymieniłem jeden starter na jakiś stary znaleźiony w gratach w zakresie do 22 W i lampy startują normalnie.Dzięki za pomoc