Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT5077/3 - nie pobiera wody

piotrek221 24 Lut 2011 18:24 6231 9
  • #1 24 Lut 2011 18:24
    piotrek221
    Poziom 10  

Witam

Mam następujący problem. Otóż posiadam pralkę jak w temacie Whirlpool AWT5077/3 i postanowiem zrobić jej mały remont. Wyczyściłem wiec fartuch, zrobiłem drobne malarskie poprawki oraz co najważniejsze oddałem do naprawy silnik w cely wymiany łożysk.

Dziś zmontowałem wszystko do kupy i okazało się, że pralka przestałą pobierać wodę. Zawór wody jest sprawny, podłączony bezpośrednio do 230V otwiera dopływ wody do bębna. Silnik oraz pompa do spuszczania wody również działają, jednak zauwazyłem, że program pralki nie przechodzi poprawnie tzn. silnik trochę się pokręci, zadziała pompa do spuszczania wody i koniec. W trakcie powyższego remontu nie robiłem nic przy zaworze, tylko wyczyściłem sitko.

Dokonałem pomiaru na stykach i okazało się że napięcie tam panujące wynosi ok 30V napięcia zmiennego, po odpięciu styków wzrasta do ok 50V. Ponadto, takie napięcie panuje na nich cały czas, od momentu załączenia pralki, bez względu na wykonywany program.

Mam pytanie, gdzie jest uszkodzenie? W programatorze? Czy wypływ na to mogła mieć naprawa silnika? (wiem, głupie pytanie, ale to jedyna rzecz, która była tak naprawdę w jakimś sensie zmieniana w tej pralce, czyt. remontowana. Nie sądzę, że powodem nie pobierania wody miałoby być odmalowanie bocznych pokryw...).

Proszę o pomoc :cry:

Pozdrawiam

0 9
  • #2 24 Lut 2011 20:27
    ANDYW6
    Poziom 24  

Sprawdź kostkę podłączeniową silnika.

0
  • #3 24 Lut 2011 20:42
    piotrek221
    Poziom 10  

Sprawdziłem i zmierzyłem rezystancje, wyniki poniżej. W kostce są trzy pary styków, nie wiem jaka jest kolejność numeracji, wiec napiszę to tak, licząc od góry:

1. pierwsza para - ok 67 om
    2. druga para - ok 3.8 om
    3. trzecia para - ok 2.7 om

Pomiędzy poszczególnymi parami nie ma przejścia, czyli np z pary nr 1 do pary nr 2.

Chcę nadmienić w tym miejscu, iż silnik w pewnych momentach obraca się przez jakiś czas, potem zazwyczaj następuje uruchomienie się pompy spuszczającej wodę (mimo że wody nie ma w bębnie) i to wszystko, dalej już cisza.

Proszę o dalsze wskazówki :cry:

0
  • #4 24 Lut 2011 22:02
    mj_sup
    Poziom 16  

witam
    sprawdź układ hydrostatu i sam hydrostat

1
  • #5 24 Lut 2011 22:15
    piotrek221
    Poziom 10  

Ok, mam jednak pytanie, jak sprawdzić hydrostat?

Co do układu hydrostatu, to wężyk jest drożny, ten pojemniczek przymocowany do obudowy bębna wyczyściłem. Po dmuchnięciu w wężyk słychać klikanie w hydrostacie.

Jak jeszcze mam sprawdzić hydrostat? Jest to hydrostat jednostopniowy, posiada on 4 styki, w załączniku jego schemat z serwisówki. Czy dokonuje się tego przez pomiar napięć na złączach?

Próbowałem uruchomić pralkę z odłączonym hydrostatem - efekt taki sam, czyli trochę silnik pokręci, a potem uruchamia się pompa. Różnica w tym, że pompa działa w tym przypadku w nieskończoność.

Pralka dalej nie pobiera wody.

Proszę o pomoc :|

0
  • Pomocny post
    #6 24 Lut 2011 22:43
    mj_sup
    Poziom 16  

witam
    dwa grube przewody jak dmuchniesz wyłączają elektrozawór wody działają jak przełącznik dwa cienkie sa od tego ze jak nie zadziała przełącznik wyłączający elektrozawór z wodą to załącza się pompka
    czyli jak dmuchniesz w wężyk sprawdź omomierzem czy jest przejście pomiędzy dwoma stykami grubymi i jak dmuchniesz troszkę mocniej to powinno być przejście pomiędzy stykami w drugiej kostce tej z cienkimi przewodami
    czyli krótko mówiąc dwa grube przewody po dmuchnięciu wyłączają wodę a po dmuchnięciu mocniej dwa cienkie przewody załączają pompkę

1
  • Pomocny post
    #7 24 Lut 2011 22:50
    elektryku5
    Poziom 37  

Normalnie powinny być zwarte styki 11 i 12, po dmuchnięciu 11 i 12 powinny być rozwarte, natomiast 11 i 14 zwarte, po mocniejszym dmuchnięciu zwarte powinny być styki 11 i 18.

1
  • #8 24 Lut 2011 23:10
    piotrek221
    Poziom 10  

Zrobiłem jak napisaliście, hydrostat wygląda sprawny. Zachowuje się dokładnie tak, jak to opisał kolega powyżej.

Uszkodzenie musi być jeszcze gdzieś indziej niestety.
    Wracając do tego, co napisałem w pierwszym poście - czy uszkodzenie może być w programatorze? Co jeszcze można sprawdzić, zanim zacznie obwiniać się o wszystko programator?

Proszę o pomoc :cry:

EDIT:

Jeśli uszkodzenie jest w programatorze, czy wina może leżeć po stronie triaka sterującego elektrozaworem? Na stykach zasilających elektrozawór jest cały czas napięcie ok 30V, bez względu na położenie pokrętła programatora. Pojawia się ono od razu po załączeniu zasilania pralki. Czy to normalne?
    Poniżej zamieszczam schemat pralki. DP to pompa, zawór jest tuż obok.

Pralka Whirlpool AWT5077/3 - nie pobiera wody

0
  • #9 25 Lut 2011 09:29
    elektryku5
    Poziom 37  

Oczywiście triak może być uszkodzony.

0
  • #10 25 Lut 2011 18:29
    piotrek221
    Poziom 10  

Witam

Triak po sprawdzeniu nie był uszkodzony, dla pewności jednak został wymieniony, nie dało to żadnego efektu, woda dalej nie była pobierana.

Problem mimo tego został rozwiązany :!:
    Okazało się, że zaśniedziały styki we wtyczce od termistora przy grzałce. Po ich przeczyszczeniu wszystko ruszyło i pralka działa jak należy. Niemniej dziwne jest to trochę, gdyż jestem pewien, że jeszcze parę dni temu jak sprawdzałem wszystkie wtyczki, nic w tej konkretnej nie zauważyłem. Fakt jest faktem, że przez taki drobiazg rozprułem prawie całą pralkę, nie mówiac już o programatorze. Jedyna korzyść z tego taka, że trochę się nauczyłem. Pralka działa i wszystkie problemy ustąpiły.

Dziękuję za pomoc i zainteresowanie tematem ;)

Pozdrawiam

2