Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

reaven22 24 Lut 2011 20:25 42843 55
  • Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Kolumny 2,5-drogi AWX (inspired by bingant)

Jakiś czas temu postanowiłem podjąć się budowy ładnych i fajnie grających kolumn. Sprzęt dostępny na rynku jest albo niezbyt ładny albo poza zasięgiem portfela :)
    Dodatkowo chęć sprawdzenia się w tej dziedzinie elektroniki, a jak się później okazało i stolarki sprawiła, że wybrałem dość ambitny projekt.
    Pomysłów było sporo ale szczególnie przypadł mi do gustu podobny projekt kolegi bingant.
    Pierwotnie konstrukcja miała być kopią pierwowzoru, jednak miejsce w którym kolumny stoją zweryfikowało wymiary. Głębokość 40cm nie wchodziło w grę, stąd finalnie kolumny są płytsze (30cm) i wyższe dla zachowania najlepszej dla tego zestawu głośników, pojemności 35L.

Trochę parametrów:

Przetworniki:
    -GDWK-10-250-8-AWX
    -GDN-18-140-15-AWX
    -zwrotnica lekko zmodyfikowana FX-300.
    Strojenie BR - 35Hz

Wymiary:
    wysokość: 130cm
    Szerokość: 21cm
    Głębokość: 32cm

Waga: 40kg szt

Obudowa:
    Płyta MDF 16mm
    Podstawa w kształcie trapezu o wymiarach,
    front:16,5cm
    tył: 10cm
    głębokość: 26cm

wewnątrz 4 wzmocnienia,
    Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Kształt lutni wygięty ze sklejki 5mm.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Przestrzeń między obudową główną a sklejka wypełniona piaskiem.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Wykończenie, fornir modyfikowany dąb czerniony. Klejony na klej kontaktowy BUTAPREN.

Lakier satyna. Nitrolak mieszanka 2/3połysk+ 1/3mat. 4 warstwy kładzione pistoletem.

Front MDF16mm frezowany w "trumienkę" ręczną frezarką górnowrzecionową. Pokrycie zewnętrzne czarny skaj.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Wygłuszenie: maty filcowo-bitumiczne, watolina.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Na etapie strojenia BR okazało się że umieszczenie nisko otworu nie jest najlepsze dla tej konstrukcji. Pojawiły się problemy ze strojeniem powyżej pewnej częstotliwości, dlatego finalnie BR wylądował z tyłu obudowy, mniej-więcej w połowie wysokości. Przedni został zaślepiony i robi obecnie jako zatyczka. Może pokuszę się o jakiś kapselek z logo zamiast niego.

BR zestroiłem finalnie na 35Hz, strojenie wykonywane generatorem na najmniejsze wychylenie membrany.
    Częstotliwość tą potwierdza również pomiar impedancji.

BR ma długość 16,5cm i zrobiłem go z połączenia 2 skróconych BR po to aby "trąbka" była na obu końcach.
    Bez trąbki wewnętrznej przy dużej mocy i sygnale ustawionym na 35Hz BR "furczał", po modyfikacji "furczenie" jest niemal niesłyszalne.

Cały proces budowy, od przywiezienia płyty MDF 2,8mx2m :) można obejrzeć tu: http://diyaudio.pl/showthread.php/16946

Nie będę opisywał jak grają, trudno opisać, subiektywnie bardzo ładnie i nic im nie brakuje, dodatkowo cieszą oko co też znacznie poprawia jakość dźwięku :)

Koszty materiałów ~2k pln :

-głośniki, zwrotnice, wygłuszenie, terminale, osprzęt to 1350pln,
    -fornir 95pln,
    -płyta MDF 130pln,
    -sklejka ok 40pln,
    -lakier 40pln,
    -skaj 60pln
    -kleje, rozpuszczalniki, wkręty, szpachle, papiery ścierne i inne pierdoły o których już nie pamiętam, narzędzia w które zainwestowałem żeby ułatwić pracę, prąd zużyty podczas prac.
    -zdobyta wiedza przy projekcie bezcenna

Czas wykonania ok: 80h
    Czas od rozpoczęcia budowy 1 miesiąc.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Fajne!
  • #2 24 Lut 2011 23:15
    edenlubawa
    Poziom 15  

Super kolumny, teraz przydał by się do nich jakiś fajny wzmacniacz;)
    A może opiszesz na elce budowę swojego domu, gdyż ciekawi to zapewne nie tylko mnie. Dom na szkielecie drewnianym, to raczej mało spotykana u na budowla ;)

Oczywiście leci "fajne" ode mnie ;)

• #3 25 Lut 2011 00:04
    reaven22
    Poziom 27  

edenlubawa napisał:

Super kolumny, teraz przydał by się do nich jakiś fajny wzmacniacz;)
    A może opiszesz na elce budowę swojego domu, gdyż ciekawi to zapewne nie tylko mnie. Dom na szkielecie drewnianym, to raczej mało spotykana u na budowla ;)

Oczywiście leci "fajne" ode mnie ;)

Kolumny pędzę zmodyfikowanym wzmacniaczem RELOP HA210B, przemiennie z własną konstrukcją wzmacniacza z przed dobrych 11 lat na TDA7294 :)
    I przyznam szczerze że ten wzmacniacz gra rewelacyjnie!! Ma bardzo miękki głęboki bas w porównaniu z relopem. :) Był to mój pierwszy wzmacniacz z prawdziwego zdarzenia nie licząc jakichś tam końcówek skleconych na pająku.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Do zestawu niedawno kupiłem równie wiekowy CD SONY CDP-950 na DAC TDA1541A. Po modyfikacjach powinien zagrać jeszcze lepiej niż gra obecnie :)

Budowa szkieletowca to odrębny i długi temat. Może kiedyś opiszę to co udało się zbudować, tylko nie wiem czy elektroda jest dobrym miejscem na taki projekt. Chociaż 1,5km kabli ułożonych w domu 120m2, kilka ciekawych systemów elektrycznych i elektronicznych, ogrzewanie pompą ciepła własnej konstrukcji i inne ciekawostki mogły by się spodobać na elce :)

• #4 25 Lut 2011 00:14
    flubber.trip
    Poziom 27  

Super kolumienki. Już od dawna sam przymierzam się do budowy czegoś w tym stylu, lecz niestety fundusze nie pozwalają :/ Mógłbyś opisać szerzej to strojenie na wychylenie membrany?

• #5 25 Lut 2011 08:35
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Gratuluję pięknie wykonanej konstrukcji na dobrych przetwornikach. Pasuje mi niemalże wszystko. Jednak nurtuje mnie jedno pytanie. W jakim celu robiłeś dwa b-r (z przodu i z tyłu obudowy)? Głośniki pracują we wspólnej komorze. Czy założone strojenie jest przy zatkanym jednym z nich?

• #6 25 Lut 2011 08:51
    reaven22
    Poziom 27  

przemo-lukas napisał:
    Gratuluję pięknie wykonanej konstrukcji na dobrych przetwornikach. Pasuje mi niemalże wszystko. Jednak nurtuje mnie jedno pytanie. W jakim celu robiłeś dwa b-r (z przodu i z tyłu obudowy)? Głośniki pracują we wspólnej komorze. Czy założone strojenie jest przy zatkanym jednym z nich?

Z opisu wyżej :)

"Na etapie strojenia BR okazało się że umieszczenie nisko otworu nie jest najlepsze dla tej konstrukcji. Pojawiły się problemy ze strojeniem powyżej pewnej częstotliwości, dlatego finalnie BR wylądował z tyłu obudowy, mniej-więcej w połowie wysokości. Przedni został zaślepiony i robi obecnie jako zatyczka. Może pokuszę się o jakiś kapselek z logo zamiast niego. "

dj-MatyAS napisał:

Gdybym był bardziej mobilny, z chęcią bym się wprosił na odsłuch...

A zapraszam, Ja spod warszawki, możne bliżej wiosny to się jakiegoś grilika postawi, bo teraz warunki mało sprzyjające :)

• #7 25 Lut 2011 09:37
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przepraszam. Nie wiem jak umknęła mi tak szeroka część opisu. :D
    Jeszcze raz. Gratuluję pięknej konstrukcji, oraz pomysłowości przy wykonaniu wielu elementów tegoż projektu. Jeśli mógłbym prosić o zamieszczenie fotografii ilustrujących wykonywanie frezów pod płytkę terminali głośnikowych.
    Co do "mobilności" dj-MatyAS, to chętnie mogę temu zaradzić. Wtedy i ja miałbym okazję posłuchać tego systemu. :D

• #8 25 Lut 2011 10:01
    wariato
    Poziom 43  

Również powielam zdanie powyższych, moim zdaniem idealnie dobrany fornir do czarnego frontu. O przetwornikach też już chyba zostało wszystko powiedziane w innych działach i na innych forach.
    Dziwi mnie tylko zastosowanie 2óch wylotów BR. Ja bym tego z tyłu nie dawał, gdyż teraz moim zdaniem stały się trudne do ustawienia. Nie ma kolega podbicia przy ustawieniu nie daleko ścian ?

Koszta wg mnie są dość spore, miło byłoby gdybyś ogólny kosztorys rozbił na szczegóły, co ile kosztowało. Byłby lepszy ,,widok'', na czym przy np następnej kopii projektu można zaoszczędzić pieniążki.

• #9 25 Lut 2011 10:40
    reaven22
    Poziom 27  

przemo-lukas napisał:
    Jeśli mógłbym prosić o zamieszczenie fotografii ilustrujących wykonywanie frezów pod płytkę terminali głośnikowych.

Proszę :)

Na początek ramka ograniczająca frezarkę,

Narożniki zrobione dobranym frezem, w moim przypadku fi12mm

Kilka prób i korekt wymiarów ramki i uzyskujemy idealne podfrezowanie.

Frezowanie kolumn, zrobione po położeniu forniru i dotarciu go. Zależało mi na podfrezowaniu "na ostro" dlatego mimo że to ryzykowne to robiłem na końcu przed lakierem.
    Nowy ostry frez i max obroty, fornir nie postrzępił się, wyszło tak jak było zaplanowane. Krawędź wewnętrzna podfrezowania została pomalowana na czarno żeby MDF nie prześwitywał między terminalem a obudową.
    Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

wariato
    Chwilę wcześniej wyjaśniałem że przedni BR jest atrapą i jest zaślepiony :) Wyjaśnienie dlaczego w opisie wcześniej.

Dodano po 12 [minuty]:

flubber.trip napisał:
    Super kolumienki. Już od dawna sam przymierzam się do budowy czegoś w tym stylu, lecz niestety fundusze nie pozwalają :/ Mógłbyś opisać szerzej to strojenie na wychylenie membrany?

Przy częstotliwości rezonansu obudowy z BR następuje odciążenie głośników. Głośniki mimo dostarczania dużej mocy mają minimalne wychylenie membrany a niemal cały dźwięk wydobywa przez BR.
    Podpinasz kolumny pod wzmacniacz i komputer z programem generującym sinusoidę. Odpalasz zestaw z ustawioną dość dużą mocą i obserwując membranę zmieniasz częstotliwość generatora. Przy rezonansie głośnik ma najmniejsze wychylenie.

U mnie przy podanej mocy ok 100W i 35Hz membrany głośników miały wychylenie ok 2mm. zmniejszenie częstotliwości do 32Hz zwiększało wychylenie już do 6-7mm. Podobnie głośniki zachowują się przy przestrajaniu w górę. Tyle że trochę łagodniej. 40Hz powodowało wychylenie ok 5mm.
    Wszystkie badania wykonywane przy tej samej mocy podawanej na kolumny.

• #10 25 Lut 2011 15:46
    edenlubawa
    Poziom 15  

Czy wzmacniacz który pokazałeś, jest na elce?? bardzo podoba mi się obudowa oraz to że tam jest tda.
    Jak zmierzyłeś wychylenie membrany??

Przyczepię się jeszcze do BHP.
    przy pracy z elektronarzędziami nie należy korzystać z rękawic

• #11 25 Lut 2011 15:47
    kulfon16
    Poziom 13  

ciekawe kolumny, wykonanie na bardzo wysokim poziomie, jednak jest mały szczegół, który może sie rzucać w oczy, mianowicie widać miejsca gdzie fornir nie jest sklejony idealnie, tzn. widać zakończenia. wiem, że na pewno bardzo ciężko jest osiągnąć ten cel aby nie było widać łączeń ale bankowo jest do wykonania.
    jaką moc maksymalną mogą one wytrzymać?
    jakie wrażenia odsłuchowe? na pewno dźwięk jest piękny...

• #12 25 Lut 2011 16:03
    reaven22
    Poziom 27  

kulfon16 napisał:
    jednak jest mały szczegół, który może sie rzucać w oczy, mianowicie widać miejsca gdzie fornir nie jest sklejony idealnie, tzn. widać zakończenia. wiem, że na pewno bardzo ciężko jest osiągnąć ten cel aby nie było widać łączeń ale bankowo jest do wykonania.
    .

Hmm nie wiem w którym miejscu widzisz łączenia. Fornir był w pasach 65cm więc łączenie jest jedno i jest zrobione do czoła bez szczelin. Wątpię żeby osoba nie wiedząca gdzie jest łączenie była w stanie je znaleźć. Struktura tego forniru jest wręcz idealna do łączeń. Krawędzie są równiutkie i ładnie daje się je dopasować.

• #14 25 Lut 2011 19:31
    edenlubawa
    Poziom 15  

Masz na myśli krawędź?? przecież to i tak jest i tak odwrócone tą strona do ściany, więc nie widać tego.

• #15 25 Lut 2011 19:37
    damian2933
    Poziom 12  

edenlubawa napisał:
    Masz na myśli krawędź?? przecież to i tak jest odwrócone do ściana ta stroną więc nie widać tego.

wiem wiem mi to akurat nie przeszkadza bo bardzo ładna konstrukcja jest
    ale pokazuje temu koledze co napisał post wyżej

reaven22 napisał:
    kulfon16 napisał:
    jednak jest mały szczegół, który może sie rzucać w oczy, mianowicie widać miejsca gdzie fornir nie jest sklejony idealnie, tzn. widać zakończenia. wiem, że na pewno bardzo ciężko jest osiągnąć ten cel aby nie było widać łączeń ale bankowo jest do wykonania.
    .

Hmm nie wiem w którym miejscu widzisz łączenia. Fornir był w pasach 65cm więc łączenie jest jedno i jest zrobione do czoła bez szczelin. Wątpię żeby osoba nie wiedząca gdzie jest łączenie była w stanie je znaleźć. Struktura tego forniru jest wręcz idealna do łączeń. Krawędzie są równiutkie i ładnie daje się je dopasować.

• #16 25 Lut 2011 19:58
    reaven22
    Poziom 27  

damian2933 napisał:

wiem wiem mi to akurat nie przeszkadza bo bardzo ładna konstrukcja jest
    ale pokazuje temu kolędę co napisał post wyżej

Ok teraz łapie. Słoje na przylegających ściankach się nie łączą :) W sumie nawet na to nie wpadłem żeby się w to pasować. Pewnie jest to do zrobienia tnąc po po kolei poszczególne ścianki z jednego pasa.
    To był mój pierwszy kontakt z fornirem więc musicie wybaczyć takie niedopatrzenie :) Tymczasem dzięki za konstruktywną krytykę.

Dodano po 11 [minuty]:

kulfon16 napisał:

jaką moc maksymalną mogą one wytrzymać?
    jakie wrażenia odsłuchowe? na pewno dźwięk jest piękny...

Teoretycznie 200W na kolumnę. W praktyce pewnie nigdy tyle nie dostaną :)
    Wrażenia odsłuchowe ciężko opisać. Subiektywnie ten zestaw gra najlepiej z tego co miałem do tej pory. Ale nie mam porównania do fabrycznych podobnej klasy kolumn.
    Wcześniej grałem na altusach 140, altonach 80, unitrach zg40c9 z pasywną membraną i na jakichś mniej markowych kolumnach. Tak więc skok jakościowy jest mocno odczuwalny.

• #17 25 Lut 2011 20:32
    kulfon16
    Poziom 13  

edenlubawa napisał:
    Masz na myśli krawędź?? przecież to i tak jest odwrócone do ściana ta stroną więc nie widać tego.
    tak, miałem na myśli krawędź, jest to z tyłu więc nie przeszkadza, nie zmienia to faktu że kolumny są wykonane na wysokim poziomie, co z resztą napisałem w swoim poprzednim poście. pozdrawiam i życzę więcej takich udanych konstrukcji ;)

• #18 25 Lut 2011 21:47
    Tomq
    Poziom 38  

Kolumny wykonane bardzo ładnie, mnie osobiście najbardziej cieszą załamania obudowy wokół głośnika wysokotonowego - zapewne dzięki temu wpływ dźwięku odbitego od przedniej ścianki na charakterystykę przetwarzania jest minimalny.

Cytat:

Tzn? Na czym polegała modyfikacja?

• #19 25 Lut 2011 21:50
    edenlubawa
    Poziom 15  

A na czym polega przeróbka tego cd sony aby lepiej grał??

• #20 25 Lut 2011 23:05
    reaven22
    Poziom 27  

Tomq napisał:
    Cytat:

Tzn? Na czym polegała modyfikacja?

Zmiana wartości rezystorów w L-padzie od wysokotonówki. Subiektywne odczucie za bardzo przytłumionej góry. Acz może mieć to przyczynę np we wzmacniaczu. Jak już ogarnę SW to porobię pomiary. Ale narazie zmieniałem na ucho :)

Dodano po 22 [minuty]:

edenlubawa napisał:
    A na czym polega przeróbka tego cd sony aby lepiej grał??

Na początek dość standardowa modyfikacja poprawy jakości zasilania. Oraz wymiana kondensatorów przy DAC.

Drugi etap to będzie usunięcie toru analogowego, który to w tym modelu jest troszkę upośledzony, chociażby przez niesymetryczne zasilanie wzmacniaczy operacyjnych (+5 ; -15V) i wstawienie zamiast niego przedwzmacniacza lampowego.

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

Nie wiem co tak naprawdę daje taka modyfikacja :) opisy są zachęcające do tego stopnia że chcę sprawdzić czy rzeczywiście będzie słyszalna różnica.

• #21 26 Lut 2011 07:56
    edenlubawa
    Poziom 15  

Sory za off top
    W jaki sposób poprawiłeś zasilanie??
    I z jakich źródeł posiadasz dane na temat takich przeróbek??

• #22 26 Lut 2011 11:36
    grendel123
    Poziom 15  

W CD chyba najbardziej słyszalne jest rozdzielenie zasilania części analogowej od cyfrowej (osobne trafo i cała reszta zasilacza).

• #23 26 Lut 2011 12:24
    Tomq
    Poziom 38  

reaven22, daj sobie spokój z SW, ściągnij Holimpulse, nie ma przyjaźniejszego programu do pomiarów. Albo chociaż ARTA, bo speakerworkshop jest skomplikowany, a nie musisz uczyć się jego obsługi skoro nie będziesz projektował zwrotnic tylko mierzył kolumny.

Tak modyfikacja CD się powiedzie, to koniecznie napisz :)

• #24 26 Lut 2011 13:57
    reaven22
    Poziom 27  

wariato napisał:

Koszta wg mnie są dość spore, miło byłoby gdybyś ogólny kosztorys rozbił na szczegóły, co ile kosztowało. Byłby lepszy ,,widok'', na czym przy np następnej kopii projektu można zaoszczędzić pieniążki.

-głośniki, zwrotnice, wygłuszenie, terminale, osprzęt to 1350pln,
    -fornir 95pln,
    -płyta MDF 130pln,
    -sklejka ok 40pln,
    -lakier 40pln,
    -skaj 60pln
    -kleje, rozpuszczalniki, wkręty, szpachle, papiery ścierne i inne pierdoły o których już nie pamiętam, narzędzia w które zainwestowałem żeby ułatwić pracę, prąd zużyty podczas prac.
    -zdobyta wiedza przy projekcie bezcenna

kwoty podane z kosztami transportu i przesyłek, niektórych materiałów trochę zostało,
    Realnie dobrze licząc można by zamknąć się w koszcie ok 1800pln. Czyli mniej-więcej kwota gotowych FX-300 :) ale mimo wszystko nie zamienił bym.

• #25 27 Lut 2011 17:54
    edenlubawa
    Poziom 15  

W jaki sposób poprawiłeś zasilanie w tym CD?? Kondensatory wymieniałeś wszystkie??

• #26 27 Lut 2011 22:59
    reaven22
    Poziom 27  

edenlubawa napisał:
    W jaki sposób poprawiłeś zasilanie w tym CD?? Kondensatory wymieniałeś wszystkie??

Odrębne zasilanie dla DAC. A reszta analogu będzie już na lampach.
    Zasilania cyfry nie ma co ruszać, według mnie nie ma to znaczącego wpływu na dźwięk.

• #27 01 Mar 2011 12:17
    arci123
    Poziom 10  

Trochę odejdę od tematu, ale mnie najbardziej zaintrygowała pompa ciepła o której wspomniał autor :) Czy można liczyć na coś więcej ?? Znajdzie się małe DIY ?:P
    Pozdrawiam

• #28 01 Mar 2011 12:40
    reaven22
    Poziom 27  

arci123 napisał:
    Trochę odejdę od tematu, ale mnie najbardziej zaintrygowała pompa ciepła o której wspomniał autor :) Czy można liczyć na coś więcej ?? Znajdzie się małe DIY ?:P
    Pozdrawiam

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203-0.html

Wszystko w temacie. Jest również i moja konstrukcja.

• #29 06 Mar 2011 21:44
    reaven22
    Poziom 27  

W weekend odwiedziło mnie 2 kolegów zapalonych audiofilii w celu osłuchania kolumienek. Przytargali ze sobą wzmacniacz "MUSICAL FIDELITY ELEKTRA E10" cd-ka Cambridge D300, kable klotz-a oraz reklamówkę płyt odsłuchowych :)

Wyniki odsłuchów bardzo ciekawe. BR wrócił na swoje pierwotne frontowe położenie, i wyleciało z kolumn większość filcowego wygłuszenia! Obawiając się dudnienia chyba trochę przesadziłem wkładając 0,75m2 wygłuszenia filcowo-bitumicznego na jedną kolumnę :) Finalnie w skrzynkach zostało ok 0,25m2 wygłuszenia oraz trochę watoliny. Dzięki takiemu zabiegowi zdecydowanie poprawił się bas oraz średnica.
    Bas nabrał potęgi i mięsistości. Potrafi wzbudzać niektóre przedmioty w domu do brzęczenia :)

Opinia kolegów dość jednogłośna, kolumny świetne do muzyki instrumentalnej, bardzo wierne i precyzyjne, nieco gorsze do muzyki elektronicznej.
    Trochę trzeba popracować nad przestrzenią i najwyższymi tonami. Prawdopodobnie skończy się na modyfikacji zwrotnicy albo wymianie kopułek na inne.

Kolumny potrzebują solidnego wzmacniacza, mój RELOOP brzmi nieco inaczej niż ELEKTRA E10 ale można odczuć i usłyszeć że zdecydowanie lepiej panuje nad kolumienkami (zapewne zasługa estradowego pochodzenia). ELEKTRA E10 jest bardziej miękka.

Przy okazji okazało się że mój cd sony dcp950 po lekkich modyfikacjach gra zdecydowanie lepiej od Cambridge D300. Różnica zauważalna do tego stopnia, że kolega zostawił cambridga do przeróbki i lampizacji :)

Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant) Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)Własna wariacja 2,5drożnych STX AWX (inspired by bingant)

• #30 06 Mar 2011 22:47
    edenlubawa
    Poziom 15  

Czy modyfikacja ta będzie na elce??
    Bardzo bym prosił.
    Zamieścisz także modyfikacje swojego Relopa??
    Oraz przynajmniej schemat wzmacniacza na tda 7294??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME