Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojemność obudowy zakniętej do gdn 20/60/11

edenlubawa 24 Lut 2011 21:20 2879 25
  • #1 24 Lut 2011 21:20
    edenlubawa
    Poziom 15  

Witam mam w planach budowę kolumn 3-way na głośnikach tonsil.
    Będą tam grały:
    gdwk 8-12/120
    gdm 12/60 (kosz zamknięty)
    gdn 20/60

Jaka powinna być objętość obudowy do gdn'a??
    Z tego co czytałem to ok. 30 litrów.
    Czy to dobre i sprawdzone informacje??
    Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
    :D

0 25
  • #3 25 Lut 2011 19:16
    edenlubawa
    Poziom 15  

O tym programie słyszałem i nawet go pobrałem, ale nie wiem jak rozszyfrować symbole parametrów, bo w tym programie są symbole, a na stronie tonsila parametry głośnika są po prostu opisane słownie, bez symboli, wiesz może gdzie jest jakaś rozpiska jaki parametr jaki ma symbol??

0
  • #4 25 Lut 2011 19:42
    kborowiec
    Poziom 18  

Można powiedziec z grubsza, że od 30 l wzwyż. Im wiecej, tym lepiej :) dla jakości basu oczywiście.

0
  • #5 25 Lut 2011 19:49
    pokrzywa
    Poziom 18  

Jeśli zależy Ci na jakości basu to 50-60 litrów nie zaszkodzi. Pewnie z jakimś tam spadkiem mocy. Ja bym wybrał jakość, a nie moc. Dodatkowo warto obudowę wytłumić watoliną.

0
  • #6 25 Lut 2011 20:05
    mixxer13
    Poziom 11  

Po co koledze taka wielka buda na 60 litrów wątpię by ten głośnik dał rade i dobrze grał na takiej pace.

0
  • #7 25 Lut 2011 22:01
    edenlubawa
    Poziom 15  

Z obliczeń mojej obudowy wychodzi, że będzie ona miała ok 33,7l
    Będzie to obudowa zamknięta i zamierzam ja całą wypchać wełna mineralną.

0
  • #8 25 Lut 2011 23:14
    pokrzywa
    Poziom 18  

mixxer13 napisał:
    Po co koledze taka wielka buda na 60 litrów wątpię by ten głośnik dał rade i dobrze grał na takiej pace.

W jakim sensie ma nie dać rady i grać źle w dużej obudowie?

0
  • #9 26 Lut 2011 08:55
    gesiu25
    Poziom 14  

Chodzi oczywiście o poduszkę powietrzną i wytrzymałość mocową głośnika. Zawieszenie głośnika zużyje się dużo wcześniej niż w prawidłowej obudowie.

0
  • #10 26 Lut 2011 10:57
    Tomq
    Poziom 38  

Z reguły nie powinno się robić obudowy większej niż VAS (ekwiwalent podatności zawieszenia) głośnika, w tym wypadku 54L. Jednak ponad 50 litrów dla 20 cm głośnika nie wydaje mi się dobrym pomysłem.

Moim zdaniem lepiej zrobić obudowę nieco większą (ale nie większą niż 50L) i ew. potem zmniejszyć (choćby styropianem lub woreczkami z piaskiem) gdy okaże się, że bas jest zbyt powolny.
    Zmniejszyć obudowę jest łatwo - zwiększyć nie.

0
  • #11 26 Lut 2011 11:27
    pokrzywa
    Poziom 18  

Ja znalazłem dane gdzie Vas wynosi 70 litrów i przy obudowie 30 litrowej daje to Qtc około 0,95. Na szybki bas nie ma co liczyć. Będzie buczało.

0
  • #12 26 Lut 2011 13:11
    mixxer13
    Poziom 11  

niekoniecznie będzie buczało, jeżeli zrobi sobie br obliczony to grać powinno przyzwoicie. Dlaczego kolega się tak uparł na te zamkniętą obudowę?

0
  • #13 26 Lut 2011 15:37
    edenlubawa
    Poziom 15  

bo ma być zamknięta, nie widziałem jeszcze tonsili 20cm w BR, poza tym widziałem konstrukcje z tym głośnikiem i miała 30l, i była zamknięta.
    Z tego co czytałem to VAS wynosi 70l.

EBP tego głośnika wynosi 44 wiec zalicza go do obudowy zamkniętej.

Właśnie skończyłem liczyć obudowę i wyszło mi tak:
    Dla Qtc=0,707 obudowa 75,94l,
    dla Qtc=0,8 obudowa 47,9l.
    dla Qtc=0,89 obudowa 33,7l.

Czy to prawidłowe obliczenia?? wzory brałem z akustyka.tk

Dodaję arkusz w którym liczyłem te wartości.

0
  • #14 26 Lut 2011 16:39
    edenlubawa
    Poziom 15  

mixxer13 napisał:
    niekoniecznie będzie buczało, jeżeli zrobi sobie br obliczony to grać powinno przyzwoicie. Dlaczego kolega się tak uparł na te zamkniętą obudowę?

Chce obudowę zamkniętą bo to najprostsza obudowa do obliczeń.;D

0
  • #15 26 Lut 2011 16:47
    mixxer13
    Poziom 11  

a nie lepiej by było dołożyć obliczeń oraz trochę poczytać dla lepszej efektywności głośnika??

0
  • #16 26 Lut 2011 16:52
    edenlubawa
    Poziom 15  

Dołożyć do obliczeń obliczenia na BR??
    Pokaz mi kolumnę która ma ten głośnik w BR.
    Z moich informacji wynika że ten głośnik jest przeznaczony do zamkniętej obudowy.

0
  • #18 27 Lut 2011 12:08
    edenlubawa
    Poziom 15  

Jeśli mógłbyś mi podać wymiary to poproszę ;)
    Najlepiej wewnętrzne wymiary, lub zewnętrzne ale też podaj mi grubość ścianki, to sobie go za symuluję.
    Tunel też mi możesz podać.

Symulowałem ten głośnik w obudowie BR i najlepsze wg. mnie parametry przy strojeniu 40hz miał on w obudowie o pojemności 70l.

W BR impuls był dużo większy niż w zamkniętej.

Oczywiście w obudowie BR głośnik ten niżej zszedł.

PS. W przyszłości planuję i tak budować subwoofer do tego zestawu i będzie on w obudowie BR.

Mam jeszcze pytanie odnośnie zwrotnicy.
    Czy można by połączyć kilka zwrotnic od innych kolumn tonsila??
    Czy może lepiej zmierzyć impedancję głośników i wyliczyć pod nie zwrotnice??

0
  • #19 28 Lut 2011 18:07
    gesiu25
    Poziom 14  

Wymiary tej kolumny to 80cm x 26,5cm x 26,5cm. Ścianka 18mm. Tunel 5cm średnicy i 8 cm długości. Co do zwrotnic to albo dedykowana albo pomiary, wszelkie kombinowanie bez pomiarów nie będzie dobrze brzmiało.

0
  • #20 28 Lut 2011 18:14
    pokrzywa
    Poziom 18  

gesiu25 napisał:
    Wymiary tej kolumny to 80cm x 26,5cm x 26,5cm. Ścianka 18mm. Tunel 5cm średnicy i 8 cm długości. Co do zwrotnic to albo dedykowana albo pomiary, wszelkie kombinowanie bez pomiarów nie będzie dobrze brzmiało.

Z taką obudową będą wzmocnione okolice 60Hz, zagrają dwa razy głośniej. Warto do tego głośnika dokleić dodatkowy magnes. Obniży to Qts, "przyspieszy" bas.

Nie ma czegoś takiego jak "dedykowana zwrotnica". Można zrobić setki różnych zwrotnic i każda będzie dobra.

0
  • #21 28 Lut 2011 18:15
    edenlubawa
    Poziom 15  

Tylko nie widziałem jeszcze kolumn z tymi głośnikami razem, wiec o zwrotnicę będzie ciężko.

To jest kolumna Bolero?? wewnątrz wychodzi ok 40l.
    Z tego co czytałem to te kolumny nie mają dobrych opinii.

Widziałem schematy zwrotnic z tymi głośnikami, ale każdy głośnik był w innej kolumnie.
    Czy można by połączyć kilka zwrotnic w jedną??

0
  • #23 28 Lut 2011 18:44
    pokrzywa
    Poziom 18  

gesiu25 napisał:
    Chodzi o to, że są gotowe zwrotnice(schematy żeby było jeszcze jaśniej) dedykowane do danych kompletów głośników jeżeli ktoś miał problem ze zrozumieniem.

"Ktoś" dobrze rozumie o co chodzi. Te "dedykowane zwrotnice" to często takie sobie zwrotnice. Na przykład nie uwzględniające baffle-stepu i z innymi błędami. Nie ma czegoś takiego jak jedna najlepsza zwrotnica. Zależy też w jakich warunkach chcemy słuchać kolumn.

0
  • #24 28 Lut 2011 19:57
    edenlubawa
    Poziom 15  

Połączenie kilku filtrów z innych fabrycznych zwrotnic to zły pomysł??
    Oczywiście zwrotnice pod konkretne głośniki.
    Myślałem nad zastosowaniem zwrotnic od bolero 200, ale moje gdn i gdwk są na 8Ω, a nie 12 i 15.
    Wtedy gdm'a puścił bym pełnym pasmem.

Bolero 200 to nie jest typowa obudowa BR. tylko chyba band-pass.
    Nie wiadomo jak ten głośnik by grał w obudowie BR

0
  • #25 28 Lut 2011 21:20
    pokrzywa
    Poziom 18  

edenlubawa napisał:
    Połączenie kilku filtrów z innych fabrycznych zwrotnic to zły pomysł??

Zły.

edenlubawa napisał:

Wtedy gdm'a puścił bym pełnym pasmem.

To lepiej w ogóle go nie dawać. Kolumna będzie grała wywalonymi do wierzchu, zniekształconymi średnimi tonami. Tak się dobrych kolumn nie robi.

0
  • #26 28 Lut 2011 21:39
    edenlubawa
    Poziom 15  

Kiedyś widziałem na elce kolumny 3-way, które miały średniotonowca puszczonego pełnym pasmem. Lepszym pomysłem był by pomiar impedancji i konstrukcja zwrotnic na podstawie rzeczywistych impedancji głośników??
    Wiem że najlepszym wyjściem byłby pomiar każdego z głośników mikrofonem i wtedy projekt zwrotnicy, lecz na razie mnie na taki sprzęt nie stać, ale mam w planach wykonanie JIG'a - kitu avt

Przeglądam właśnie tą stronę: http://audioefm.w.interia.pl/dla_doc.htm
    Czy taka metoda projektowania zwrotnicy była by dobra??
    Pomiar impedancji gdn i gdm przy częstotliwości bliskiej częstotliwości odciecia??
    Przy jakiej częstotliwości mierzyć impedancje gdwk??

Przy jakiej częstotliwości głośnik ma impedancję nominalną?? 8 ohm??

0