Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

długość fabrycznej i niefabrycznej anteny w Midland GXT

żyłka 24 Feb 2011 22:02 3197 8
Testo
    żyłka
    Level 9  
    Witam,
    sporo już na ten temat przeczytałem. Zaznaczam, iż zdaję sobie sprawę, że używanie radiotelefonów GMRS jest w Polsce nielegalne.
    Chciałbym zwiększyć zasięg radiotelefonów. Obliczyłem, że na przewodzie antenowym koncentrycznym o grubości żyły wynoszącej 0,8 mm długość dorobionej anteny powinna wynosić 15,9 cm. Tak też tą antenę wykonałem (obrałem z ekranu) i przylutowałem w miejsce anteny oryginalnej. Sprawa dotyczy modelu GXT 850. Rezultat: na małych odległościach odbiorca słyszy szumy, ale komunikat jest zrozumiały. Jednak generalnie efekt osiągnąłem, ponieważ (tu najważniejsze) zasięg się poprawił.
    Zrobiłem więc to samo z moim drugim radiem, tj. GXT900. Mam wrażenie, że powstają tu większe szumy oraz, że powinienem zastosować tu dłuższą antenę. Częstotliwość co prawda ta sama, ale przeprowadziłem eksperyment: na początku zrobiłem antenę rzędu 20 cm długości i w trakcie rozmowy stopniowo ją skracałem kombinerkami. Mój rozmówca stwierdził, że najlepiej mnie słyszał przy długości anteny rzędu 17,0-17,5 cm. Dla porównania, np. przy 15,9 cm słyszał mnie gorzej. Co mnie skłoniło do wykonania na początku dłuższej anteny? Otóż dłuższa antena fabryczna w GXT900 (9,5 cm) od anteny fabrycznej GXT850 (8,5 cm). Załączam fotografię obydwu anten. Co Wy na to?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Quote:
    Zaznaczam, iż zdaję sobie sprawę, że używanie radiotelefonów GMRS jest w Polsce nielegalne.

To bardzo dobrze. :D

Anteny te, które pokazałeś na rysunku :

są antenami helicalnymi.

Aby poprawić efektywność wypromieniowanej energii z nadajnika i poprawić (ogólnie pisząc) zysk anteny, to należy zainstalować prostą antenę typu GP1/4 o długości takiej jak opisałeś.

Błagam tylko (ze względu na ten dział - serwisowy) nie wypisuj takich herezji, że stroisz antenę poprzez przycinanie na słuch korespondenta.

Jeżeli radia pracują na częstotliwości około 465MHz to zrób sobie taką antenkę a będzie dobrze i poprawnie.
    Od środkowego bolca w radiu odcinek 15,5cm drutu/przewodu/prętu z miedzi/mosiądzu/aluminium/stali .

Pozdrawiam.
  • Testo
    żyłka
    Level 9  
    Metoda na słuch jest jedyna, którą mogłem przeprowadzić :) Ja zresztą przy odbiorze też zauważałem różnice - zależnie od długości mojej anteny.

Jeszcze raz napiszę: te mojej produkcji anteny to drut miedziany uzyskany z kabla antenowego koncentrycznego. Pozostawiłem tą izolację z tworzywa sztucznego, żeby miało to jakąś sztywność, a na końcu jeszcze opatuliłem koszulkami termokurczliwymi.

A co powiecie na różną długość tych anten fabrycznych? Ich róźna długość sugeruje mi, że i te na 1/4 fali (te, które wykonałem samodzielnie) też powinny być różne.

Podrawiam
    pietach
    Level 22  
    To są anteny helikalne.
    Maja rózne długości bo mają różną "gęstość" zwojów i na oko wydaje się że są różna ale długości elektryczne mają takie same.
    Antena 1/4 tzw prosty drut ma mieć długość wyliczoną ze wzoru:
    300/F*0,25*0,96

300/465*0,25*0,96=0,1548m=15,48cm
    żyłka
    Level 9  
    pietach,
    długość anteny do GXT850 wyliczyłem ze wzoru 300/462,5/4*0,98 (stąd wyszło mi 15,9 cm). Przyjąłem 462,5 MHz, ponieważ korzystam w tych radiach głównie z kanałów od 1 do 7 (a chodzą wtedy z tego co mi wiadomo właśnie na częstotliwości w okolicy 462,5 MHz).
    Nie jestem natomiast pewien tego współczynnika skrócenia. Zasugerowałeś mi 0,95. W różnych miejscach forum spotkałem się z różnymi (w przedziale 0,95-0,98 dla 1,4 lambda).
    O ile jeszcze te kilka MHz mało wpływa na długość anteny, to współ. skrócenia ma już znaczenie. Czy możesz mi jeszcze raz potwierdzić, że dla drutu miedzianego o gr. 0,8 mm (pochodzącego z przewodu antenowego koncentrycznego) trzeba jednak przyjąć te 0,96?
    Jeśli tak, to do drugiego radyjka (czyli GXT 900), wykonam antenę dokładnie wg tych wzorów (a nie jak poprzednio - wg wrażeń słuchowych).

Dla zainteresowanych: zdjęcie radia GXT900 ze zdjętą tylną częścią obudowy i wlutowaną anteną mojej roboty (jeszcze bez wizualnego wykończenia - ma w tej chwili 16 cm długości i czeka na skrócenie do optimum swojej długości)
    https://obrazki.elektroda.pl/9503795700_1298716045.jpg

Pozdrawiam
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    żyłka wrote:
    Przyjąłem 462,5 MHz, ponieważ korzystam w tych radiach głównie z kanałów od 1 do 7 (a chodzą wtedy z tego co mi wiadomo właśnie na częstotliwości w okolicy 462,5 MHz).

Muszę zapytać, czy zdajesz sobie sprawę z tego kto pracuje w tym wycinku pasma w okolicy dużych miast (w promieniu 50km od centrum). ???

Quote:
    O ile jeszcze te kilka MHz mało wpływa na długość anteny, to współ. skrócenia ma już znaczenie.

Większe znaczenie w Twojej konstrukcji będzie miał fakt elektrycznej długości tej anteny, który składa się na :
    długość anteny + długość ścieżki doprowadzającej sygnały w.cz. = łączna długość anteny
    Dokładnie nie widać, ale długość ścieżki czasami dochodzi do 10mm (1cm) .
    Quote:
    Czy możesz mi jeszcze raz potwierdzić, że dla drutu miedzianego o gr. 0,8 mm (pochodzącego z przewodu antenowego koncentrycznego) trzeba jednak przyjąć te 0,96?

Tu nie ma co teoretyzować. :D
    Przyjmij k=0,96 dla 1/4fali i będzie dobrze.

Pozdrawiam.
    żyłka
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź :)
    Mieszkam w dużym mieście.Zdaję sobie sprawę, że w tym paśmie pracują służby ratownicze. Jednak ostatnio usłyszałem jakieś rozmowy w moim radiu jakiś rok temu (co prawda używam tych radyjek tylko kilka razy w miesiącu). Na co dzień na niektórych kanałach (znam już je na pamięć; nie nadaję na na nich) słyszę jakieś transmisje danych (pewnie internet radiowy lub sieci komórkowe).
    Nie odważę się się dalej otwierać radyjka i w związku z tym przyjmuję, że moja antena zaczyna się od punktu lutowania.
    Przyjmuję współczynnik skrócenia równy 0,96, czyli antena będzie miała 300/462,5/4*0,96 = 15,6 cm długości.

Pozdrawiam.
    pietach
    Level 22  
    Jeśli nie masz SWR-miarki do sprawdzenia jak zestrojona jest antena to można to ominąć w inny sposób - choć do końca nie super dokładny i sam nawet nie wiem czy ten pomysł jest Ok - najwyżej koledzy bardziej doświadczeni pojadą po mnie troche.
    Zrobienie miernika natężenia pola.

Potrzebny ci jakis multimetr - najlepiej cyfrowy.
    Znajdź schemat zrobienia sondy w.cz.
    Do sondy w.cz zrób i podłącz antene 1/4 według tych samych wytycznych.
    Potem do radia też podłącz zrobioną antenę.
    WAŻNE.
    Nie zmieniaj miejsca położenia miernika i radiotelefony - najlepiej gdzieś w sąsiednim pomieszczeniu.
    I po prostu będziesz sprawdzał po przycinaniu anteny jakie napięcie indukuje się na zestawie pomiarowym.
    Im większe tym większa sprawność anteny

żyłka
    Level 9  
    Wracam trochę do tematu.
    Multimetr cyfrowy posiadam, ale z tą sonda w.cz. to chyba sobie nie poradzę, a przy najmniej na razie nie zabrałem się do tego na poważnie. SWR do CB to chyba nawet miałbym od kogo pożyczyć, ale czy na pewno zda to egzamin przy moim radiu?

Teraz podstawowa sprawa, o którą chciałem zapytać. Który z potencjometrów to ten odpowiedzialny za modulację? Moje komunikaty są wg mnie (i innych odbiorców) ciche, słychać za to szum. Dotyczy to radia gxt900, za to w tym drugim radyjku jest całkiem OK.
    Załączam zdjęcie radia gxt900.