Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakość sygnału DVB-T przy zmianie instalacji

humax 25 Feb 2011 01:23 5333 21
Optex
 • #1
  humax
  Level 18  
  Witam.
  Mam prośbę o rozwikłanie zagadki, która ostatnio spotkała mnie przy upgradzie mojej instalacji antenowej. Odbieram sygnał z DVB-T z Rusinowa - jestem około 25km od nadajnika i niestety dom jest "w dołku" zasłonięty przez sąsiadujące budynki. Posiadałem antenę DIGITactiva z Telmoru, która przy MUX3 zapewniała 93% sygnału i 55% jakości (odczyt z Fergusona 8100HD za multiswitchem Terra).
  Pokusiłem się na zmianę instalacji (bo ta DIGIT to w końcu żadna antena) i założyłem wypasioną antenę dipolowska TriDigital + wzmacniacz DVB-T AB010 Terra (15dB) co poskutkowało obniżeniem jakości do 45%... a to już koniec oglądania :(
  Czy to możliwe, że mniejsza "kierunkowość" DIGITactiva może pomagać przy zasłoniętych lokalizacjach?
  Czy może powinienem poszukiwać jakiegoś błędu w doborze sprzętu?
  Błędu w okablowaniu na bank nie ma -wymiana anten jest 1:1.
  Dla pewności w obwodzie siedzi również filtr GSM. W jednym i drugim przypadku dochodzi około 5% "strat" jakości na multiswitchu.
  Pozdrowienia.
 • Optex
 • #2
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Zastanawia mnie fakt użycia wzmacniacza dla sygnału z odległości 25km od nadajnika?
  Oraz jakość tego wzmacniacza?


  Pozdrawiam.
 • #3
  humek
  Level 32  
  TriDigit-a montowałem już kilka razy i uważam że to jest dobra antena porównywalna z długą Yagi.Zwróć uwagę na symetryzator - ogólnie na połaczenie dipol- wyjście kabla koncentrycznego i jeśli możesz tak krok po kroku prześledż instalację np. podpinając bliżej anteny tv.Napisałeś że jesteś przysłonięty ,może podniesienie anteny o metr dwa da Ci odpowiedni sygnał?. Jednak z tego co piszesz wynika że zastąpiłeś gorszą antenę lepszą i jest gorzej!? Coś tu nie gra! Jeszcze (przy próbach ) zmniejsz wzmocnienie wzmacniacza i upewnij się czy on działa! Wiesz eliminujac poszczególne elementy dojdziesz do problemu.
 • #4
  LeDy
  Level 43  
  humax wrote:
  ( Czy to możliwe, że mniejsza "kierunkowość" DIGITactiva może pomagać przy zasłoniętych lokalizacjach?
  Możliwe. Nie zawsze duża kierunkowość (mały kąt odbioru) jest dobra. Przy tej odległości możesz nawet na antenie siatkowej z symetryzatorem spróbować.
 • #5
  irekr
  Moderator
  1. Zdejmij wzmacniacz.
  2. W warunkach odbioru sygnałów odbitych nie należy stosować silnie kierunkowych anten. Optymalne dla tego rodzaju odbioru są anteny panelowe, np coś takiego:
  http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_wewnetrzna_ze_wzmacniaczem_signal_A6030.htm
  jako antena pokojowa lub zewnętrzna:
  http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_zewnetrzna_ze_wzmacniaczem_signal_A6040.htm
  Szkoda że w tych antenach nie można WYŁĄCZYĆ wzmacniaczy.
  Uwaga: anteny te NIE NADAJĄ SIĘ do odbioru analogowego, są na nich czasami bardzo silne odbicia.
  Jeżeli mieszkasz w samym Wałczu (tak mniemam z odległości) to Rusinowo jest tam odbierane na wszelkich pokojowcach bez wzmacniaczy.
  Jeżeli w odległości mniejszej jak 500 m jest jakakolwiek stacja telefonii komórkowej to mogą być kłopoty z antenami wyposażonymi we wzmacniacze.
  To co podajesz: 93% siły i 55% jakości świadczy albo o przesterowaniu wzmacniacza (sygnałem telewizyjnym lub innym z pobliskiego nadajnika GSM, WiFi, innego paskudztwa lub albo bardzo silnemu niedopasowaniu.
 • #6
  matis057
  Level 33  
  Ja odbieram we Wronkach MUX3 na dipolu pętlowym z symetryzatorem. Siła 70% i jakość 76%-100%
  Również stawiam na przesterowanie wzmacniacza. Wymień tą antenę na jakąś małą kierunkową.
 • Optex
 • #7
  LeDy
  Level 43  
  matis057 wrote:
  Wymień tą antenę na jakąś małą kierunkową.
  Wygląda na to , że na kierunkowej gorzej?
 • #8
  humax
  Level 18  
  Dziękuje za rady. Dzisiaj trochę powalczyłem i chwilowo jeszcze mniej rozumiem :) Jako, że czasami mam okazję jakieś anteny zakładać to wyszukałem w magazynku kilka zabawek do eksperymentów. I jest tak:

  - Tridigital bez wzmacniaczy przez multiswitch- słaby Mux2 i brak Mux3
  - Digitactiva bezpośrednio (bez multiswitcha)- dobry Mux2 i poprawny Mux3
  - Digiactiva + wzmacniacz Alcad na min.12dB+ multiswitch - idealny Mux2 + b. słaby Mux3 (podkręcania Alcada przesterowuje Mux2)
  - Tridigital + przedwzmacniacz Terra 15dB + wzmacniacz (!) alcad na max 24dB+ multiswitch...czyli mieszanka super wzmocnienia = przesterowany Mux2 i idealny Mux3 :) Skręcenie Alcada do 12dB - powrót idealnego Mux2 i zrywanie Mux3. Analogi idealnie.

  I co o tym myśleć? Użycie filtra GSM nie ma wpływu na wyniki jak wyżej. Jakaś dziwna różnica w poziomach pomiędzy kanałem 51 i 43? Niedopasowanie multiswitcha? Próby korekty tłumnikiem nie pomagają. Na chłopski rozum najlepiej dać (ale to już przesada kosztowa) wzmacniacz kanałowy nastrojony na 51...ale coś tutaj czuję jakiś głupi błąd, którego nie wyłapuje. Niestety łatwizna - czyli większy maszt nie wchodzi u mnie w rachubę. Gdyby nie multiswitch Terra 9/4 w obwodzie to odbiór byłby akceptowalny na prostej Digiactiva.
 • #9
  LeDy
  Level 43  
  Quote:
  Digitactiva bezpośrednio (bez multiswitcha)- dobry Mux2 i poprawny Mux3
  I tak zostawić.
 • #10
  humax
  Level 18  
  LeDy wrote:
  I tak zostawić.


  He, he...nie wszędzie mam po 2 gniazdka żeby była TVSAT na jednym a DVB-T na drugim ;) Na upartego to Mux3 powiela się z SAT nawet w TNK...ale walczę już dla samej zasady...
 • #11
  irekr
  Moderator
  A jaki masz kabel?
  Nawet przy takich samych mocach kanał 43 będzie silniejszy od 51go o około 6 dB.
  W tym układzie gdzie 51szy leci z mocą 20 kW a 43 z mocą 100 kW różnica poziomów sygnałów będzie wynosić około 16 do 18 dB. To dużo.
  A TVP Historia masz tylko na Astrze.

  Zaczynam nabierać podejrzeń że mamy do czynienia z jakimś prostym błędem w sztuce...
 • #12
  humax
  Level 18  
  Że prosty błąd to też tak myślę. Kabel jest Triset113. Żeby wykluczyć błąd połączeń to pociągnąłem sobie nowy kabel (na czas testów) od anteny (po podłodze mieszkania) i na tym robiłem eksperymenty jak wyżej. Kabel więc wykluczam. Może założyć WWK-861 od Telmora?

  Przy okazji - lokalizacja jest o tyle trudna, że nawet dla GSM mam swoją własną antenkę i repeater, ale po drugiej stronie domu i na czas testu GSM wyłączyłem.
 • #13
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  irekr wrote:
  Zaczynam nabierać podejrzeń że mamy do czynienia z jakimś prostym błędem w sztuce...

  Czytam i myślę, że coś napiszę.

  [nie śmiejemy się bo tak było na prawdę] :D

  Parę lat temu miałem przypadek, że silny sygnał z kanału 21 (nadajniki z PKiN) był najsłabszy na wyjściu antena+kabel+złącze TV.
  Walczyłem z tym cały dzień. Wszystkie kanały ładne a tylko 21-szy ze śniegiem.
  Jako, że przez dwa dni zamieszkiwałem w willi klienta (robiłem jeszcze system kamer i system alarmowy), więc pierwszego wieczoru wspólnie z pomocnikiem rozpracowaliśmy co nie co jak przystało na Instalatorów.
  Wstając rano - jakiś przebłysk i tzw. eureka.
  Podszedłem do instalacji naziemnej TV jak do niedopasowania i dużego WSF-u w samej linii w funkcji częstotliwości. Pomierzyłem z długości kabel i mniej więcej wyszło mi, że długość jest wielokrotnością 1/4 lambda. W myśl transformacji kabla koncentrycznego przy zależności, że 1/4 kabla transformuje impedancję.
  Przyciąłem na oko o 1/4 fali z k=0,66 i doznałem SZOKU.
  Program nadawany na k.21 przestał śnieżyć i był na full.
  Złącza miałem zagniatane na wejściu do TV.
  Impedancja anteny nie jest równomierna w funkcji częstotliwości i prawie nigdy nie ma 300om czy 75om.

  Opis ten proszę traktować jako "dziw natury" ale tak to było.


  Pozdrawiam.
 • #14
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  humax wrote:
  I jest tak:

  - Tridigital bez wzmacniaczy przez multiswitch- słaby Mux2 i brak Mux3
  -2dB [+17 (Tridigit)- 19 (multiswitch)]

  - Digitactiva bezpośrednio (bez multiswitcha)- dobry Mux2 i poprawny Mux3
  +28dB [+28 (DigitActivia)]

  - Digiactiva + wzmacniacz Alcad na min.12dB+ multiswitch - idealny Mux2 + b. słaby Mux3 (podkręcania Alcada przesterowuje Mux2)
  +21dB [+28 (SigitActivia)+ 12 (Alcad) -19(multiswitch)]

  - Tridigital + przedwzmacniacz Terra 15dB + wzmacniacz (!) alcad na max 24dB+ multiswitch...czyli mieszanka super wzmocnienia = przesterowany Mux2 i idealny Mux3 :)
  +37dB [+17 (Tridigit) +15(Terra) +24 (Alcad) -19(multiswitch)]

  Skręcenie Alcada do 12dB - powrót idealnego Mux2 i zrywanie Mux3. Analogi idealnie.
  +25dB [+17 (Tridigit) +15(Terra) +12 (Alcad) -19(multiswitch)]

  I co o tym myśleć?

  hm, wygląda, że masz faktycznie koszmarną lokalizacją i sygnału to u Cienbie po prostu nie ma - wyciągasz go nieomalże z niebytu ;) . Ta różnica 10dB dla max jakości mux-2 i mux-3 odzwierciedla nawet dość dobrze różnicę w mocach nadawania. Wypośrodkowując - wygląda, że potrzebne byłoby całkowite wzmocnienie toru (od czubka anteny do wyjścia z multiswitcha) jakieś 29...33 dB.

  Powiedzmy - 'siatka' + AM-417 Alcada ('siatka', bo wydaja mi się, że w takim "dołku" lepsze by chyba było coś mniej kierunkowego z możliwością dodatkowo brania od tyłu - może UHF-4 Maksimuma). Tylko, że AM-417 ma spory współczynnik szumów - ale twoje Terra + Alcad (czyli ostatnia opcja) też dadzą w sumie około 40dB z możliwością korekcji na Alcadzie.

  Jeśli najpierw ustawisz precyzyjnie antenę na max jakości na mux-3, to potem być może uzyskasz jakieś optimum dla obu kanałów dobierając wzmocnienie Alcada. Stabilne to to nie będzie pewnie, ale powinno chodzić.

  Quote:
  Na chłopski rozum najlepiej dać (ale to już przesada kosztowa) wzmacniacz kanałowy nastrojony na 51...(...) Gdyby nie multiswitch Terra 9/4 w obwodzie to odbiór byłby akceptowalny na prostej Digiactiva.

  a może jakiś wzmacniacz z selektywnie strojonymi wejściami, aby wyrównać poziomy? Może dodatkowo z dwoma antenami, gdyby okazało się, że kierunki dla mux-2 i mux-3 na maksie jakości są różne?

  Ale prawdę mówiąc, to należałoby tego multiswitcha jakoś 'zniknąć' dla DVB-T...

  SP5ANJ wrote:

  [nie śmiejemy się bo tak było na prawdę] Very Happy

  Parę lat temu miałem przypadek, że silny sygnał z kanału 21 (nadajniki z PKiN) był najsłabszy na wyjściu antena+kabel+złącze TV...

  Wcale nie ma się co śmiać ;) Osprzęt antenowy był i bywa dalej zapewne dalej "dopracowany inaczej" - była taka bardzo dobra antena pewnego bardzo dobrego producenta, którą można było "dostroić" poprzez odginanie dipola - i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki nagle zaczynała mieć zysk na górze pasma taki jak na papierze... ;)
 • #15
  humax
  Level 18  
  Witam,

  Dzisiaj kontynuowałem walkę i zaczynam podejrzewać, że słabym ogniwem układu Tridigital + Terra + Alcad jest niestety Terra. Jej słabość prawdopodobnie polega na słabej odporności na niskie temperatury (jest na zewnątrz przy antenie). Dzisiaj było odrobinę na plusie i po pominięciu multiswitcha miałem jakość 70% dla Mux2 i 65% dla Mux3. Mogłoby tak zostać gdyby nie potrzeba dopasowania multiswitcha. Póki co najlepsze wyniki w jego dopasowaniu daje mi o dziwo nie Alcad tylko stary Badmor 24db - podejrzewam, że ma bardziej narastającą charakterystykę wzmocnienia dla większych częstotliwości i lepiej wyrównuje różnice poziomów pomiędzy MUX-ami. W tygodniu wyciągnę drabinę i usunę Terre a na wzmacniacz wstawię WWK-861. Jak już taka konfiguracja nie pomoże to chyba stracę nadzieję.

  Pozdrowienia
 • #16
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  humax wrote:
  Póki co najlepsze wyniki w jego dopasowaniu daje mi o dziwo nie Alcad tylko stary Badmor 24db - podejrzewam, że ma bardziej narastającą charakterystykę wzmocnienia dla większych częstotliwości i lepiej wyrównuje różnice poziomów pomiędzy MUX-ami.

  może tak być, bo i Alcad i Terrra generalnie miewają na UHF-ie płaskie charakterystyki.

  Quote:
  W tygodniu wyciągnę drabinę i usunę Terre a na wzmacniacz wstawię WWK-861. Jak już taka konfiguracja nie pomoże to chyba stracę nadzieję.

  hm, używasz Tridigita - to jeszcze możesz zrobić kombinację z LNA-101 lub LNA-169/177 jako wzmacniaczem I stopnia, a dalej, przykładowo, Alcad lub WWK
 • #17
  humax
  Level 18  
  Można powiedzieć, że kolejne próby doprowadziły mnie do sukcesu, który wcale nie cieszy, gdyż bitwa wygrana naprawdę ciężką kawalerią. Idealnym układem okazała się antena Digitactiva 28dB + WWK-861. Tridigital (ze zdjętym przedwzmacniaczem Terra 15dB) również działał z WWK-861 ale musiałem na max podkręcać wzmocnienie (a to chyba 40dB) a i tak było gorzej niż w 1szym przypadku. Fakt, że sygnał ma po drodze trochę przeszkód: multiswitch 19dB i gniazdo końcowe 3dB. Żeby komplikacji nie było koniec mam teraz chwile zastanowienia jak podłączyć antenę FM do WWK-861, gdyż digitactiva i FM leci z dachu na tym samym kablu sumowane na ALCAD MM-200 z załączanym przejściem DC. Jeżeli podzielę ponownie FM i UHF przed WWK-861 to znowu trzeba będzie dodać zasilacz z separatorem. :|
 • #18
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  humax wrote:
  Żeby komplikacji nie było koniec mam teraz chwile zastanowienia jak podłączyć antenę FM do WWK-861, gdyż digitactiva i FM leci z dachu na tym samym kablu sumowane na ALCAD MM-200 z załączanym przejściem DC. Jeżeli podzielę ponownie FM i UHF przed WWK-861 to znowu trzeba będzie dodać zasilacz z separatorem. :|

  A dlaczego dodatkowy zasilacz? Rozszyć FM i TV na zwrotnicy antenowej podłączonej odwrotnie z przepuszczeniem zasilania z WWK z wejścia UHF. Tylko, że to znowu kolejne decybele straty - następne -4dB, gdybyś ponownie użył MM-200, albo -1,5dB przy użyciu ZA-6FM/6-69 (ale ta jest nieekranowana...).

  Ewentualnie użyć telmorowskiego rozdzielacza na dwa z przenoszeniem zasilania RZM-2F albo jakiegoś rozdzielacza satelitarnego, tylko, że to też -4dB...

  Ale w twojej sytuacji odbioru DVB-T to bym się poważnie zastanawiał nad puszczeniem FM osobnym kablem...
 • #19
  humax
  Level 18  
  Zgodnie z porada puściłem osobnym kablem. Radio działa. DVB-T ma jakosc na fergusonie 66% i 92 poziom sygnału. Na TV Philips jakość 100% i poziom 83%.Niestety od czasu do czasu mała pikseloza wchodzi na obraz na MUX3 pomimo idealnych wskazań dt. sygnału.
 • #20
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  trochę mało jakości na Fergusonie. Fergusony tracą odbiór typowo w okolicach 50%.

  Te zakłócenia na obrazie to mogą być jakieś zewnętrzne zakłócenia impulsowe albo krótkie wahnięcia sygnału, które nie uwidaczniają się na wskaźnikach. Przy tak dużych wzmocnieniach możesz wyłapywać wszystko, co fruwa wokół i wewnątrz domu... Posprawdzaj dla pewności złącza i gniazda, może któreś po tych walkach się obruszało albo rozszczelniło i wyłapuje dodatkowo coś z powietrza. A zakłócać może wszystko, co ma cokolwiek wspólnego z elektrycznością... od prozaicznego włącznika światła, a kończąc na samochodach i instalacjach elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych wokół domu...

  A, i szczególnie sprawdź kable przyłączeniowe od gniazd do odbiorników - jeśli użyłeś kupionych, to bardzo często one są przyczyną problemów przy DVB-T...
 • #21
  humax
  Level 18  
  _cheetah_ wrote:

  A, i szczególnie sprawdź kable przyłączeniowe od gniazd do odbiorników - jeśli użyłeś kupionych, to bardzo często one są przyczyną problemów przy DVB-T...


  Masz jakieś sprawdzone? Normalnie to robię sobie kabel z Triset-113 + kompresyjne F + końcówki F-wtyk antenowy. Czasami jednak jest to zbyt sztywne.
 • #22
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  humax wrote:
  Masz jakieś sprawdzone?
  nie, to loteria.
  Quote:
  Normalnie to robię sobie kabel z Triset-113 + kompresyjne F + końcówki F-wtyk antenowy. Czasami jednak jest to zbyt sztywne.
  Ja też dłubie, jak potrzeba, samemu, tylko staram się mieć coś porządniejszego w klimacie RG-59 - wtedy lepiej się układa... ;) A, i jeszcze stosuje często przejście kątowe "FF-FM" (czyli kabel --> "F'"ka --> "FF-FM" --> "FF-IEC" albo kabel --> "F'"ka --> "FF-FM" --> "szybkozłączka F"). Tyle, że na te kątówki i szybkozłączki też trzeba uważać, bo różne się potrafią trafić... ale za to przy kątówce nawet RG-6 się wtedy prawie zawsze dobrze ułoży i nie urwie gniazda... ;)