Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest poprawna nazwa popularnego zerowania?

25 Lut 2011 09:12 3883 11
  • Użytkownik usunął konto  
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    Witam!

    ZEROWANIE było najtrafniejszą i najbardziej oddającą nazwą sens jednego ze sposobów ochrony przed porażeniem.
    Innym takim sposobem było UZIEMIENIE.

    Dziś mamy wszystko w jednym worku niezależnie od układu sieci. Dawniejsze ZEROWANIE i UZIEMIENIE zawiera się w trzech literkach SWZ.
    I dlatego piszemy: Ochrona przed porażeniem SWZ. I to jest obowiązująca nazwa.
    A przecież w układzie TN nic poza innym nazewnictwem nie uległo zmianie.
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Witam!

    Zależy jak na to patrzeć. Sam sposób ochrony polega na tym samym.
    Na samoczynnym wyłączeniem zasilania w określonym krótkim czasie.
    Ale w protokole zaznaczamy z jakim układem sieci mamy do czynienia.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    W żargonie elektryków i to niestety na różnych "szczeblach" tak mocno utkwiła się nazwa zerowanie, że określenia zero/ zerowanie używają zarówno w starych jak i nowych instalacjach co jest ewidentnie błędem, a dowodem może być leżący aktualnie przede mną protokół zerowania wystawiony tydzień temu.
    Dobrze, że kol. Bronek założył ten temat bo może niektórzy w końcu zrozumieją na czym polega błąd.

    Bronek22 napisał:
    ochrona przez zastosowanie samoczynnego wyłączenia zasilania

    Skuteczność ochrony przeciwporażeniowej to nie SWZ, bo jak zauważyłeś jest to tylko jeden z jej elementów.
    Inny protokół sprzed dwóch tygodni: Protokół pomiarów skuteczność ochrony przeciwporażeniowej przez S.W.Z
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik obserwowany
    Nawet Wikipedia twierdzi że to jest przestarzałe określanie :)
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Zerowanie
    A tu mila lektura :P
    http://edwardmusial.republika.pl/pliki/czy_pn_jak_biblia.pdf :-)
    "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRZEMYSŁU z dnia 8 października 1990 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać urządzenia elektroenergetyczne w zakresie ochrony przeciwporażeniowej. (Dz. U. Nr 81, poz. 473 z dnia 26 listopada 1990 r.)
    moc prawna utracona

    1. Zerowanie
    § 16. 1. Zerowanie, jako środek ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej, polegający na połączeniu części przewodzących dostępnych z uziemionym przewodem ochronnym PE lub przewodem ochronno-neutralnym PEN i powodujący w warunkach zakłóceniowych samoczynne odłączanie zasilania, może być stosowne w urządzeniach prądu przemiennego o napięciu znamionowym nie przekraczającym 500 V i o układzie sieciowym TN, mającym punkt neutralny bezpośrednio uziemiony, a części przewodzące dostępne odbiorników mogą być połączone z tym punktem:
    1) przewodem ochronnym PE (układ TN-S),
    2) przewodem ochronno-neutralnym PEN (układ TN-C),
    3) w części układu przewodem ochronnym PE, a w części układu przewodem ochronno-neutralnym PEN (układ TN-C-S). "
    Źródło : http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&It...file=viewtopic.php&f=16&t=6443&p=45697#p45697
  • Specjalista elektryk
    Witam.

    Jest jedno ale - pojęcie tak zwanego samoczynnego szybkiego odłączenia zasilania jest pojęciem błędnym.
    Bo w końcu ... jak szybkiego ?
  • Użytkownik obserwowany
    ele_pp napisał:
    Witam.

    Jest jedno ale - pojęcie tak zwanego samoczynnego szybkiego odłączenia zasilania jest pojęciem błędnym.
    Bo w końcu ... jak szybkiego ?

    Trzeba w PN poszukać może się znajdzie :-)
  • Poziom 27  
    Pan Doktor nie wyjaśnia co to znaczy - połączyć przewodem ochronnym PE.
    Można przyjąć - podrutować, będzie dobrze.
    Podłączyć PE, to znaczy stworzyć bazę - miejsce neutralne (do którego można się nawet przytulić). Zajmujący się obliczeniami, zakładają temu miejscu wartość 0V(punkt odniesienia).