Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GPRS-T1 - o czym warto powiadamiać?

25 Lut 2011 10:53 1965 5
  • Poziom 12  
    Skonfigurowałem GPRS-T1 i Integrę (CID, wszystkie kody). Zastanawiam się o czym jeszcze warto informować, albo z czego zrezygnować. Na razie wygląda to tak:

Zauważyłem też dziwne zachowanie podczas testów. Jeśli alarm zostanie szybko skasowany, to otrzymam jedynie informację o skasowaniu alarmu, ale o samym alarmie już nie. Wszelkie uwagi na temat tego o czym warto (lub nie) powiadamiać mile widziane.

Jeszcze jedno przyszło mi do głowy. W pasku statusu GPRS-SOFT szybko zmieniają się przesyłane przez centralę kody i komunikaty. Niestety zbyt szybko abym mógł je odczytać. Czy można gdzieś podejrzeć historie tych komunikatów?

W menu centrali znalazłem opcję testy -> transmisja testowa oraz test stacji 1a, chciałbym aby wówczas GPRS-T1 wysyłał mi SMS. Myślę, że taki test, end-to-end będzie lepszy niż ten w reakcji na CLIP, w którym sprawdzam jedynie czy GPRS-T1 działa, a o centrali nic nie wiem.

Jeszcze przydała by mi się opcja typu jeśli centrala nie przesłała żadnego kodu przez Y minut to powiadom o awarii. Oraz opcja w centrali, aby wysyłała komunikat typu PING co X minut (gdzie X << Y). Ale to już taka moja fantazja.
  • OptexOptex
  • Poziom 32  
    dopisz alarm o ulatnianiu się gazu, alarm od gazu usypiajacego ,"czadu",zalania, spadku temperatury na piecu c.o. - uszkodzenie ogrzewania,
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    Jedyna sensowna rzecz którą opisałeś to test wysyłany przez centrale a nie sam moduł... reszta totalnie z d..y...

Przy tej konfiguracji nie będziesz powiadamiany o wszystkich alarmach włamaniowych ktore wystapia, stad jeden z twoich dylematów, to samo tyczy się sabotażu. Inna sprawa to zadaj sobie pytanie czy kiedykolwiek
    otrzymasz sms o treści "problem z GSM"
    Nie jestem pewien takze ostatnich 3 komunikatów, ale to w zalezności jakie bedzie źródło wygenerowania zdarzenia, inne jest przyciskiem na klawiaturze a inne z czujnika
  • Poziom 12  
    rokycky napisał:
    Jedyna sensowna rzecz którą opisałeś to test wysyłany przez centrale a nie sam moduł...

Dziękować. :)

rokycky napisał:
    Przy tej konfiguracji nie będziesz powiadamiany o wszystkich alarmach włamaniowych ktore wystąpią, stad jeden z twoich dylematów, to samo tyczy się sabotażu.

Właśnie to zauważyłem. Naruszenie czuwającej strefy nie wysyła komunikatu o włamaniu. Możesz napisać coś więcej na ten temat. W aktualnej konfiguracji, całe powiadamianie traci sens, jeśli nie jestem powiadamiany o alarmie włamaniowym.

rokycky napisał:
    Inna sprawa to zadaj sobie pytanie czy kiedykolwiek otrzymasz sms o treści "problem z GSM"

Nie wiem. Jeszcze nie wymyśliłem scenariusza testowego. Jeśli centrala ponawia próby dostarczenia zdarzeń związanych z awarią monitoringu, po ustaniu takiej awarii, to powinno to zadziałać.

rokycky napisał:
    Nie jestem pewien takze ostatnich 3 komunikatów, ale to w zalezności jakie bedzie źródło wygenerowania zdarzenia, inne jest przyciskiem na klawiaturze a inne z czujnika

Medyczny działa (choć po stronie centrali w logu mam "alarm pomocniczy", ale kod zdarzenia się zgadza). Napadowego i pożarowego nie sprawdzałem.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    w5h0so napisał:
    Właśnie to zauważyłem. Naruszenie czuwającej strefy nie wysyła komunikatu o włamaniu. Możesz napisać coś więcej na ten temat. W aktualnej konfiguracji, całe powiadamianie traci sens, jeśli nie jestem powiadamiany o alarmie włamaniowym.

Bo nie wiesz jak to działa... Zobacz najpierw jakie zdarzenia sa zdefiniowane dla danego formatu komunikacji i wybierz te które sa Tobie potrzebne. Najłatwiej jest to zrobić sprawdzając jakie kody jest w stanie odebrac moduł GPRS. Dla przykładu zerknij ile jest możliwych kodów włamaniowych.

Oczywiście nie musisz definiować wszystkiego, np jeżeli nie masz linii zaprogramowanej jako "zewnętrzna" to usuń pozycje 7 itd, itp

w5h0so napisał:
    Nie wiem. Jeszcze nie wymyśliłem scenariusza testowego. Jeśli centrala ponawia próby dostarczenia zdarzeń związanych z awarią monitoringu, po ustaniu takiej awarii, to powinno to zadziałać.

Bzdura... weź to wywal wogóle... po to właśnie programujesz sygnal testowy w centrali żeby mieć pewność połączenia i transmisji, w Twoim wypadku dostaniesz sms dopiero jak sam fizycznie usuniesz awarię komunikacji

w5h0so napisał:
    Medyczny działa (choć po stronie centrali w logu mam "alarm pomocniczy", ale kod zdarzenia się zgadza). Napadowego i pożarowego nie sprawdzałem.

Tak ale na podstawie tego co wkleiłem powyżej juz chyba łapiesz, że innym kodem centrala wygeneruje zdarzenie wywołane ręcznie na klawiaturze a innym zdarzenie wywołane np z wejscia oprogramowanego jako 24h pożarowe
  • Poziom 12  
    rokycky napisał:
    Bo nie wiesz jak to działa... Zobacz najpierw jakie zdarzenia sa zdefiniowane dla danego formatu komunikacji i wybierz te które sa Tobie potrzebne. Najłatwiej jest to zrobić sprawdzając jakie kody jest w stanie odebrac moduł GPRS. Dla przykładu zerknij ile jest możliwych kodów włamaniowych.

Zburzyłeś moją wizję świata. Dziękuje!