Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań, dipol otwarty 2x5/8 UKF

25 Lut 2011 12:38 4032 4
 • Poziom 18  
  http://www.pira.cz/ant58.htm

  1) Czy do tego dipola (na dole) podłączam zwykły balun 300 om sym->75 om niesym? (zakładając, że odpuszczę sobie pętlę z koncentryka)
  2) 5/8λ=0,625λ do tego jeszcze współczynnik skrócenia <1, dlaczego więc podano długość ramion dipola l=0,64λ?
  3) Jakie są wady/zalety dipola 2x5/8 w odniesieniu do tradycyjnej anteny 5/8 z cewką (na pewno rozmiar, czy coś jeszcze?)
  4) Czy anteny z tego linku mają wystarczająco szerokie pasmo na nasze CCIR UKF?

  Antena ma służyć wyłącznie do odbioru, pasmo 3m UKF CCIR (88MHz-108MHz).

  Dziękuję za pomoc.

  edit: Poprawa jednostek
 • IT SerwisIT Serwis
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Bula i spula napisał:
  http://www.pira.cz/ant58.htm
  1) Czy do tego dipola (na dole) podłączam zwykły balun 300 om sym->75 om niesym? (zakładając, że odpuszczę sobie pętlę z koncentryka)
  2) 5/8λ=0,625λ do tego jeszcze współczynnik skrócenia <1, dlaczego więc podano długość ramion dipola l=0,64λ?
  3) Jakie są wady/zalety dipola 2x5/8 w odniesieniu do tradycyjnej anteny 5/8 z cewką (na pewno rozmiar, czy coś jeszcze?)
  4) Czy anteny z tego linku mają wystarczająco szerokie pasmo na nasze CCIR UKF?
  [5] Antena ma służyć wyłącznie do odbioru, pasmo 3m UKF CCIR (88Mhz-108Mhz).
  ad. 4: NIE. W dodatku zauważ że tak się dziwnie składa, że żadna firma profesjonalna nie proponuje takich konstrukcji, zarówno symetrycznych jak niesymetrycznych...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic739894.html
  ad.3: Antena symetryczna z polaryzacją pionową ma kąt promieniowania do podłoża równy 0 (zero) stopni ale POD WARUNKIEM umieszczenia w wolnej przestrzeni (>4 długości fali od podłoża = dachu, innych dużych anten itp.)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1342514.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1130669.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1251493.html
  ad.2: Nie wiem. Jednak wobec braku w opisie ważnych wymiarów (średnica elementów !) i tak można sobie całość o kand d. rozbić - chyba że ewentualnie ma się się oprócz odpowiedniego sprzęt pomiarowy i miejsca dodatkowo dużo czasu i materiału na eksperymentowanie. Nawet gdyby podane były "wszystkie szczegóły" to byłaby to tylko "ogólna koncepcja do dalszego praktycznego opracowywania".
  ad. 1: teoretycznie można zastosować dowolny symetryzator 300/75ohm na dane pasmo, ale nie zawsze da to odpowiedni skutek - zależy to od parametrów samego symetryzatora jak i prawdziwej impedancji anteny bez symetryzatora
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic805259.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1197632.html
  ad.[5] Polecam jednak dipol pętlowy z rurek min. 16mm. Nie wszystkie stacje nadają z polaryzacją V, rozwiązaniem w wielu przypadkach zadowalającym dla odbioru polaryzacji H jak i V jest dipol pętlowy pod kątem 45stopni - będzie odbierał obie polaryzacje ze spadkiem tylko 3dB w miarę dookólnie (kierunek minimum nie będzie wyraźny jak w dipolu poziomym), a w dodatku (prawie) nie będzie wymagał wysięgnika odsuwającego go od masztu (dla pojedynczego dipola pętlowego i 300/75 ohm ok. 1/3 fali a dla 200/50 ohm ok. 1/4 fali, dla anten wieloelementowych kierunkowych min. 1/4 dł. fali)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1730550.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1016476.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic659247.html
  http://radiopolska.pl/wykaz/polska.php interaktywny prawie w 100% aktualny
  ad. 5 i 3: Obie anteny o które pytałeś są niebezpieczne, nie zwarte dla DC - dodatkowe zakłócenia i możliwość uszkodzenia odbiornika od ESD. Poczytaj co pisałem na temat ESD, LEMP, LPS, EMC. Literatura po polsku też była podawana.
  PS: Postaraj się o prawidłową pisownię, także jednostek: MHz

  UWAGA: Temat jest prawidłowo w dziele Radiotechnika. Piszę prawidłowo w dziale Radiotechnika. Próba przeniesienia będzie działaniem na szkodę czytających i obniżaniem poziomu Forum.
 • IT SerwisIT Serwis
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Bula i spula napisał:
  Antena ma służyć wyłącznie do odbioru, pasmo 3m UKF CCIR ( 88MHz(Mhz)-108MHz(Mhz) ).

  Zadbaj o jednostki miar, które powinny brzmieć MHz.

  kondensator napisał :
  Cytat:
  Obie anteny o które pytałeś są niebezpieczne, nie zwarte dla DC

  O antenie, której wspomniał twórca tematu - jest zwarta dla CD ( linia 0,24λ ) :

  Kilka pytań, dipol otwarty 2x5/8 UKF

  Chociaż muszę przyznać, że pierwszy raz widzę takie rozwiązanie w antenie [ 2 x 5/8 λ ] .


  Pozdrawiam.
 • Poziom 36  
  SP5ANJ napisał:
  kondensator napisał:
  Obie anteny o które pytałeś są niebezpieczne, nie zwarte dla DC
  O antenie, której wspomniał twórca tematu - jest zwarta dla CD ( linia 0,24λ )
  Chociaż muszę przyznać, że pierwszy raz widzę takie rozwiązanie w antenie [ 2 x 5/8 λ ]
  No to siedzę, patrzę, i się wstydzę że dawno nie byłem u okulisty... PRZEPRASZAM. Faktycznie na obrazku niezwarta dla DC była niesymetryczna 5/8 z cewką szeregową (można dobrać inną cewkę i zasilać z odczepu, bedzie zwarta dla DC, ale dalej wąskopasmowa). W projekcie anteny symetrycznej 2x 5/8 jest "jak wół" jest symetryzator Pawsey'a, ale dla zmylenia zaspanego oka nie bezpośrednio do ramion anteny, lecz do krótkiego (i w przeciwieństwie do symetryzatora Pawsey'a - krytycznego, wymagającego strojenia !) odcinka transformującego impedancję.
  Tylko że w klasycznym układzie gdzie linia zasilająca koncentryczna jest wbudowana w symetryzator Pawse'ya zintegrowany z półfalowym dipolem nie ma problemu gdzie to uziemić/połączyć z masą masztu, tu można najwyżej w punkcie gdzie zaczyna się symetryzator od strony kabla koncentrycznego - Tak czy inaczej konstrukcja ładnie wygląda na rysunku, wykonalność, trwałość i bezpieczeństwo w świecie realnym jest delikatnie mówiąc umowna (nie licząc wąskopasmowości i iluś niewiadomych przy strojeniu) - bez izolatora konstrukcyjnego się nie obejdzie, ramiona się muszą na nim trzymać, całość połączona tylko rachityczną linią 300ohm którą trzeba chronić wraz z ważnymi połączeniami z obu stron przed wilgocią, oblodzeniem... krótko mówiąc zalety symetryzatora Pawsey'a są dokumentnie rozwalone masą problemów które stworzył projektant...
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  kondensator napisał:
  No to siedzę, patrzę, i się wstydzę że dawno nie byłem u okulisty...

  Tu nie ma co przepraszać, choć wiem, że tzw. RUTYNA nas "zżera" . :D

  Cytat:
  W projekcie anteny symetrycznej 2x 5/8 jest "jak wół" jest symetryzator Pawsey'a, ale dla zmylenia zaspanego oka nie bezpośrednio do ramion anteny, lecz do krótkiego (i w przeciwieństwie do symetryzatora Pawsey'a - krytycznego, wymagającego strojenia !) odcinka transformującego impedancję.

  Ja osobiście uważam, że ten projekt anteny jest (delikatnie pisząc) marny/słaby w samej konstrukcji i możliwości mechanicznego jego zabezpieczenia/wykonania, jako anteny zewnętrznej.

  Lecz sam sposób "dopasowania/symetryzacji" jest godny przeanalizowania tego projektu. :!:
  Jak pisałeś wcześniej - jeżeli taki sposób symetryzacji/dopasowania i tzw. zysku energetycznego - takiej anteny, byłby "zadowalający", to wiele firm radiokomunikacyjnych byłoby zainteresowanych produkcją takiej anteny a przecież nie jest. :cry:


  Pozdrawiam.
  PS. Kondensator, bez żadnych obaw mogę napisać, żeś jest Wielkim Fachowcem na tym Forum. I chwała Ci za to.