Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson nie nadaje odbiór oraz PA działa dobrze

25 Lut 2011 14:15 4257 13
  • Poziom 17  
    Witam Radio nie nadaje po wciśnięciu PTT dioda odbioru gaśnie a nadawania nie zapala się co jest ciekawe przy ustawieniu przełącznika na CB słyszę własną modulacje w głośniku co nie jest normalnym zachowaniem.

Przy przełączeniu na PA wszystko jest jakby ok po wciśnięciu PTT ładnie słyszę swoją modulacje.

Sprawdziłem

D59,D61,D49, Tr31,Tr32,Tr33 IC4 wszystkie są ok

Spotkał sie ktoś z czymś takim?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Co masz na 8 pinie syntezy, kiedy wciskasz ptt ?
    Podaj napięcia E,C TR33, czy aby nie oberwana ścieżka ?
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Więc tak na 8 nodze mam 7.5 v i to niezależnie czy rx czy tx na tr33 mam na E-8.8 C- pusto identycznie na tx i rx
  • Poziom 33  
    Weź lampkę probierczą 12V krokodylek do masy, zaś drugi koniec zatknij do punktu R203-D66.
    Aby nie narobić szkód wylutuj C96 na czas prób. Podaj oznaczenie PCB.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    kami111 napisał:
    Więc tak na 8 nodze mam 7.5 v i to niezależnie czy rx czy tx ...

To jest bardzo poprawnie i świadczy o tym, iż syntezer pracuje "poprawnie".
    Cytat:
    na tr33 mam na E-8.8 C- pusto identycznie na tx i rx

I tu wydaje mi się, że schemat tego radia nie jest całkiem OK w funkcji aplikacji układu NJM4558S, ponieważ w danych katalogowych nóżka nr 8 układu jest NIE prawidłowo podana.

Jeżeli TR33 nie przełącza stanów logicznych klucza - to wymień/sprawdź ten tranzystor.
    Możesz wymienić na dowolny z grupy pnp np. na BD136, 138 czy BD140.

Chociaż piszę to z funkcji tzw. rutyny a nie ze schematu, który mogę mieć błędnie zeskanowany.

Tu masz wycinek tego schematu :

i TR33 :

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    I stworzył próbnik 12V metodę sprawdzania tranzystorów w układzie na podobieństwo sprawdzania ich w multimetrze.
    I powiedział sp8jz, że ta metoda jest dobra.
  • Poziom 17  
    A wiec sytuacja wygląda tak:

tr33 jednak był walnięty zastąpiłem tranzystorem BD140, do tego była pęknięta ścieżka w emiterze.

na ten moment sytuacja wygląda tak:

Radio przełącza dioda od nadawania zapala sie, ale świeci jakby blado,

na 8 nodze syntezy mam na odbiorze 7.4V na odbiorze, a przy nadawaniu 6.4V

na tr33
    C - odbiór8.8V, nadawanie 7,8V
    E - odbiór 0, nadawanie 1.1V

Na 1 nodze syntezy jak rozumiem jest to jej zasilanie napięcie spada również z 7.4 do 6.4 przy nadawaniu

nośnie brak, jedyny plus to to ze już nie słyszę siebie w głośniku :D
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Cytat:
    tr33 jednak był walnięty zastąpiłem tranzystorem BD140
    I powiedział pan cobyście brzydkich słów nie używali a sprawdzili czy dobrze BD140 wlutowany ( wyprowadzenia o 180°)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Rysunek na płytce TR33, a wyprowadzenia w stosunku do 2SB1035 są również na odwrót (-180°). Taki tranz. jest tutaj w ory.
    Korzystając z okazji, iż mam pod ręką skaner, załączam fotkę jak poprawnie powinno to wyglądać.

Weź teraz multimetr, ustaw zakres 200mA DC, przełącz radio na USB,
    końcówki amperomierza zatknij do punktów C-E TR33 i podaj odczyt. C96 wylutowany.
  • Poziom 17  
    Faktycznie wczoraj chyba ze zmęczenia władowałem tego BD odwrotnie :D ale już zamieniłem i odziwo działa pojawia się nośna .
    wieczorem poskładam to do kupy, zestroje i dam znać co i jak :)
  • Poziom 33  
    Wszystko wydaje się być OK, ale...
    No właśnie - to dobrze że są tacy, którzy deklarują chęć zrobienia dobrej roboty.
    Takie posty powinny być wyróżniane na forum z prostego względu:
    - nie ma usterki bez przyczyny.
    Urwana ścieżka i rysunek na płytce drukowanej powodem zamieszania, a może jednak nie?
    Jakby nie było - każdy fachowiec z ambicjami stara się dociec przyczyny uszkodzenia, a to jest z korzyścią dla obu stron.

Czy aby na pewno warto mieć podejście:
    Radio działa, zamykam temat.
    :?:
    (to tak apropo pomiaru prądu kolektora TR33)

Dodam, iż zrobiłem test z tranzystorem BD136.
    Niestety brat bliźniak BD140 nie nadaje się na zamiennik TR33 bez ingerencji w konstrukcję aplikacji.
    Nie wolno stroić radia z wadliwie działającym przełącznikiem PTT.
  • Poziom 17  
    Jako TR33 nalazłem w zbiorach i założyłem 2SB1035

Pojawił się niestety inny problem nie mogę ustawić prądu spoczynkowego mrf-a znaczy właściwie prąd nie płynie max który mogę uzyskac to 3mA jako driver siedzi 2SC1969 i tu bez problemu uzyskuje oczekiwany prąd spoczynkowy.

mrf477 sprawny zakładałem inny pewny jest identyczna sytuacja.

Na 9 nodze ic8 mam w.cz

Na wyjściu nie mam żadnej mocy. Końcówki zasilane są.
  • Poziom 33  
    Tranzystor kluczujący (n-p-n) pracuje w stanie
    - odcięcia, gdy Uc(nap. kolektora)=Ucc(nap. zasilania) (Ic=0)
    - nasycenia, gdy napięcie kolektora Uc jest niższe niż nap. bazy Ub, mówimy wtedy o nap. kolektora Uc sat - napięcie nasycenia tranzystora kluczującego
    Tranzystor jest nasycony, gdy Uc jest mniejsz, bądź równe Uc sat
    Pomiędzy tymi stanami jest stan przejściowy, kiedy tranzystor pracuje w układzie regulacyjnym.
    Zwiększa się wtedy moc wydzielana na tranzystorze, co może doprowadzić do jego zniszczenia
    Aby stwierdzić stan nasycenia TR33 po prostu multimetr w dłoń i mierzysz napięcia przy wciśniętym PTT z tą różnicą, że mamy tu tranzystor kluczującu pnp, więc Uc ma być większe/równe Uc sat. Innymi słowy:
    Ub ma być mniejsze od Uc = tranzystor TR33 jest nasycony
    przy założeniu, że Ic jest mniejszy/równy Ic max., czyli że nie nie ma usterek od strony wyjścia PTT

Jeśli jest inaczej (co występuje w przypadku tranzystorów BD136, BD140), przeczytaj jeszcze raz:
    SP8JZ napisał:
    Nie wolno stroić radia z wadliwie działającym przełącznikiem PTT.
  • Poziom 17  
    Na c mrf mam ok Uz na bazie ok 0.975v na 2sc na c-bliskie napięciu zasilania natomiast na bazie- ok 0.778v

jedyna różnica jesli chodzi o ptt jest to to iz w miejscu tr31 siedzi bc546 ale podkładałem bd135 jest identycznie