Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca kominka i pieca gazowego

lukape 25 Lut 2011 17:06 13368 38
  • #1 25 Lut 2011 17:06
    lukape
    Poziom 9  

Witam wszystkich czytających

Wiem ze temat pojawiał się już wielokrotnie ale i tak wole zapytać za wczasu (bo nie wszystko jest dla mnie jasne) niż zrobić źle i później i tak pytać.
    Posiadam kocioł gazowy Junkers
    Euroline-HRD ZW 23 KE
    sterownik do pieca
    TRZ 12-2
    Oraz mieszacz, kolektor lub cokolwiek to jest:

Zainstalowany piec jest piecem dwufunkcyjnym z otwarta komora spalania
    Instalacja wykonana w pexsie,miedz wystepuje tylko pomiedzy kolektorem a piecem,grzejniki aluminiowe żeberkowe brak podłogówki Nie interesuje nie grzanie cwu z kominka niech to robi piec gazowy (do tego chyba potrzebny zasobnik na którego nie mam miejsc i kasy) zalezy mi jedynie na połączeniu kominka z płaszczem z piecem zeby było ciepło w domu-rachunki za gaz mnie wykończą.
    Kominka jeszcze nie kupiłem ale jestem w trakcie. Mieszkam na parterze ok90m2

Chciałbym to zrobić samemu bo nie stać mnie na fachowców poza tym posiadam na tyle umiejętności żeby polutować rury podłączać pompki czy sterowniki. Musze jedynie wiedzieć czego dokładnie powinienem użyć i w jakim miejscu instalacji żeby wyszło bezpiecznie i ekonomicznie.

Z tego co wyczytałem na forum nie wolno podłączać bezpośrednio pod ten sam obwód pieca gazowego i kominka z uwagi na konieczność zastosowania w kominku układu otwartego. Teraz mam układ zamknięty.
    Dodatkowo w przypadku braku prądu przy połączeniu wspólnym) naczynie przeponowe pieca gazowego nie pomieści ilości wody z gotującej się instalacji co grozi wybuchem i uszkodzeniem instalacji

I teraz gorąca prośba czy znajdzie się na forum osoba która pomoże zmierzyć się z problemem, rozrysuje jakiś schemat z wszystkimi elementami włącznie z legendą, które muszę zastosować uwzględniając ten kolektor który mam. Zauważyłem ze z jego lewej strony jest możliwość podłączenia tam chciałbym podłączyć kominek. Dodam jeszcze iż kolektor znajduje się w ubikacji pod piecem gazowym i tam tez musiało by znajdować się naczynie kominka(odprowadzenie wody).

0 29
  • #2 25 Lut 2011 19:06
    markmd
    Poziom 24  

Aby Ci pomóc potrzeba więcej informacji niż napisałeś. Spróbuj narysować to po swojemu tzn. jak potrafisz i opisz dokładnie co chcesz - wtedy spróbujemy Ci pomóc.

1
  • #4 25 Lut 2011 22:35
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Najprostszy sposób, to kominek zwykły, bez płaszcza.
    Rozprowadzisz ciepłe powietrze do pomieszczeń, a regulator uruchomi kocioł, jak ostygnie powietrze w pomieszczeniu z nim. Najtaniej i najbezpieczniej.
    ZAPOMNIJ o kominku z płaszczem wodnym.

0
  • #5 25 Lut 2011 22:39
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze

Tylko zapomniałeś napisać o wadach nawiewnego układu jak np szybko brudzące się ściany.
    Na pewno tańsze rozwiązanie ale trzeba prowadzić kanały do każdego pomieszczenia a tego już nie każdy chce.

0
  • #6 25 Lut 2011 22:50
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Piotr77777 napisał:
    Tylko zapomniałeś napisać o wadach nawiewnego układu jak np szybko brudzące się ściany.

Ale tylko koło kratek nawiewnych. Jak będzie w domu czysto, to nic nie będzie się brudziło. Można też częściej pomalować. Żona- ciemiężycielka, będzie zadowolona.
    Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. WADĄ kominka z płaszczem wodnym, jest właśnie płaszcz wodny. Do tego te wszystkie zabezpieczenia, automatyka... A co jak się coś z tych rzeczy popsuje? Rozbierać zabudowę kominka, czy go nie używać?

0
  • #7 25 Lut 2011 22:54
    Piotr77777

Jak będzie dobrze zrobiony układ to się nic nie stanie.
    Kurz zawsze będzie, nieważne jak często będziesz czyścił.

0
  • #8 25 Lut 2011 22:59
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Piotr77777 napisał:

Jako serwisant powinieneś mieć wyobrażenie o "ubraniu" kominka w pewne elementy zabezpieczające i sposobie ich obsługi. Niby nic, ale serwisować trzeba. Tylko jak? Znam wielu użytkowników, którym jest żal rozbierać zabudowę kominka, bo ...

0
  • #9 26 Lut 2011 03:15
    lukape
    Poziom 9  

Kominek z nawiewem odpada.
    Narysowałem wstępnie jak wygląda to teraz u mnie
    Dwa zielone punkty to miejsce w którym chciałbym sie wpiac z instalacja z kominka czy jest taka mozliwosc
    Odnośnie postu od Dom Romano to czytałem go juz kilka razy ale dalej pojawiaja sie pytania chocby co to za zawory za p2 i na zasilaniu z pieca
    czy jak zrobie tak to bedzie dobrze
    Oraz dlaczego naczynie wychodzi z lewej strony kominka czy nie powinno byc wpete jakos w obieg?
    Kominek ma grzac tylko grzejniki

Dodano po 2 [minuty]:

kurde nie załaczyłem jeszcze jednego obrazka
    bedzie dobrze?

1
  • #10 26 Lut 2011 09:59
    Piotr77777

Tak to może byc podłączone jak na ostatnim obrazku, tylko jeszcze sterowanie do pomp musisz podprowadzić.
    Naczynie narysowane jest poglądowo ale wiele kominków ma osobne podłączenie naczynia jak np są dwa wyjścia od zasilania.

mirrzo napisał:
    Piotr77777 napisał:

Jako serwisant powinieneś mieć wyobrażenie o "ubraniu" kominka w pewne elementy zabezpieczające i sposobie ich obsługi. Niby nic, ale serwisować trzeba. Tylko jak? Znam wielu użytkowników, którym jest żal rozbierać zabudowę kominka, bo ...

Do odpowietrznika, czujek i presostatu musi być dojście, przynajmniej wszystkie kominki przeze mnie zainstalowane takowe posiadają.

0
  • #11 26 Lut 2011 15:24
    lukape
    Poziom 9  

no własnie te sterowanie czy tam nie powinny byc jeszcze zamontowane jakies przepływowe czujniki temperatury którymi bede mógł wysterowac pomki, termometry i albo zawory.Jak oglądam zdjecia instalacji to zawsze naszpikowane jest tymi bajerami ze ta moja instalacja to jakas zdumiewająco uboga bedzie jakies zawory zwrotne róznicowe bajpasy.....

Dodano po 6 [minuty]:

a i jeszcze jedno czy w takim razie moge zamontowac naczynie na zasilaniu pomiedzy wymiennikiem a kominkiem
    cos w tym stylu:

Naprawde jestem zielony prosze o wyrozumiałość

Dodano po 9 [minuty]:

zapomniałem jeszcze spytac czy wymiennik gwarantuje ze jesli braknie zasilania na p1 w razie gotującej sie wody w obiegu otwartym obieg zamknięty bedzie bezpieczny czy tam tez moze dojsc do zagotowania wody wskutek czego moze dojsc do uszkodzenia instalacji lub przepony która nie pomiesci nadmiaru wody Bo jesli nie gwarantuje to po co ten wymiennik nie prosciej zrobic samo naczynie
    Przypominam ze instalacja w obiegu zamknietym jest z pexa w otwartym bedzie z miedzi

Dodano po 1 [godziny] 53 [minuty]:

.. i jak uważacie jakiej średnicy rurą powinienem połączyc piec z wymiennikiem

0
  • #12 26 Lut 2011 18:37
    Piotr77777

Tak, możesz tam dać naczynie, ważne żeby nie było między naczyniem a kominkiem żadnych zaworów.
    Średnice dać najlepiej fi 28.
    Układ zamknięty będzie bezpieczny jak się będzie gotować.
    Baypassów tam żadnych nie będzie, zawory zwrotne tak, filtry, zawory kulowe i warto dodać termometry na powrocie i zasilaniu.
    O sterowaniu było już pisane, poszukaj na forum. Wiele rozwiązań można zastosować. Najprostsze rozwiązanie to pompy uruchamiane po przekroczeniu danej temperatury na zasilaniu od kominka i równocześnie wyłączany piec gazowy.

0
  • #13 26 Lut 2011 22:42
    lukape
    Poziom 9  

Mysle ze ze sterowaniem sobie poradze nawet dzis bawiłem sie troche swoim piecem i zauwazyłem ze po zdjeciu zwory pomiedzy dwoma zaciskami 1 i 8 pomimo sygnału z regulatora piec nie startuje na CO ale wode grzeje jak odkrece kurek mysle ze mozna to wykozystac do odłączenia pieca w momencie startu kominkowych pompek.
    Odnośnie tych zaworów o których pisałes to własnie tu tkwi problem bo nie wiem jakich i w którym miejscu urzyc to samo filtr i termomert
    Jesli znajdziesz troche czasu to moze móglbys mi to rozrysowac na tym rysunku który przygotowałem

0
  • #14 26 Lut 2011 22:55
    Piotr77777

Tak to powinno wyglądać, tylko trzeba dodać filtry siatkowe przed każdą pompą. Termometry na zasilaniu przy wymienniku.

-1
  • #16 27 Lut 2011 20:06
    lowin55
    Poziom 12  

Niech żyje obieg otwarty i grube rury.

0
  • #17 27 Lut 2011 21:38
    lukape
    Poziom 9  

Dzieki chłopaki dostane wyplate i kupuje rury
    Kurde przyznam szczerze troche mnie zmulilo jak podliczyłem koszt samych rur ok 1000
    (30m30zł za rury +złaczki i kolanka)
    czy naprawde wymagana jest taka srednica?
    Piotrze 77777 mam pytanie czy zawory zwrotne te na schemacie maja zadanie blokowac grzanie wymienika w przypadku pracy pieca gazowego oraz pieca gazowego w przypadku pracy kominka czy tak?
    Lowin55 moge wiedziec co masz na mysli

0
  • #18 27 Lut 2011 22:06
    Piotr77777

lukape napisał:
    Dzieki chłopaki dostane wyplate i kupuje rury

Piotrze 77777 mam pytanie czy zawory zwrotne te na schemacie maja zadanie blokowac grzanie wymienika w przypadku pracy pieca gazowego oraz pieca gazowego w przypadku pracy kominka czy tak?

Tak dokładnie.
    Rury miedziane są drogie, nie kupuj rury grubościennej bo ona jest o wiele droższa.

0
  • #19 28 Lut 2011 14:53
    lukape
    Poziom 9  

grubosciennej tzn 1mm czy wiecej spotkałem sie tylko z 1mm
    A tak po za konkursem nie idzie tego zrobic moze w plastiku zgrzewanym tym do centralnego jak sądzisz?

0
  • #20 28 Lut 2011 15:42
    ogi4
    Poziom 16  

Poszukaj po znajomych kto korzysta z pieca wolnostojącego tzw. "kozy".
    Jest to najlepsze rozwiązanie ogrzewania na drewno. W sprzedaży jest bardzo dużo tego typu pieców o bardzo różnych mocach grzewczych i o bardzo różnym wyglądzie. Bez rozprowadzeń, kratek, kanałów wentylacyjnych.Bardzo tani w eksploatacji bez prądu do pomop, bez sterowników, bez automatyki a ciepło zawsze "idzie" do góry.A najważniejsza rzecz to bardzo czysto w domu.
    W takim piecu możesz grzać w dowolnym momenicie w roku nie ogrzewając całego domu. Zimana wiosna lub jesień. Daw kije i powietrze złamane bez włączania pomp i całej automatyki.
    Pozdrawiam

0
  • #21 28 Lut 2011 15:54
    Piotr77777

Plastikiem bym nie ryzykował, kształtki nie maja wkładki aluminiowej tylko rury mają. Najpewniejsza jest miedź i stal do kotłów na paliwo stałe.

Ogi4 a jak ogrzejesz inne pomieszczenia? np łazienkę, inne pokoje? W każdym pomieszczeniu koza?

0
  • #23 28 Lut 2011 18:52
    lukape
    Poziom 9  

Myślałem o kozie ale tez o takiej z płaszczem. Dla mnie to podstawa całej inwestycji. Zleży mi na tym żeby ciepło dochodziło z wszystkich grzejników głównie żeby było ciepło w łazience i kiblu bo tam to czasem jest masakra jak nie działa piec.
    Pytałem o te rury bo kumple w robocie mówili ze maja instalacje w plastiku w wszystko jest git-szczerze powiedziawszy tez nie jestem przekonany do tego typu instalacji , ale z drugiej strony to dało by oszczędności rzędu 500zł jak nie więcej.
    Nie wiecie może czy materiały potrzebne do zrobienia kominka z płaszczem można odliczyć od podatku
    Wkład kominkowy, wkład w komin, rury,kształtki pompki, zawory filtry sterowniki i wszystkie inne bajery
    żonka pracuje w praktikerze ma 10% upustu na wszystko do tego jakby szło odliczyć różnice podatku może nie wyszło by aż tyle...

0
  • #24 28 Lut 2011 18:56
    Piotr77777

Lepiej dołożyć te parę setek i mieś zrobione z dobrego materiału, ja nie wierze w zgrzewki w centralnym, ta zgrzewka z wkładka jest do ciepłej wody.

0
  • #25 28 Lut 2011 20:42
    lukape
    Poziom 9  

Kurde jest jeszcze jedna rzecz która nie daje mi spokoju
    Chodzi o naczynie wzbiorcze. Miedzy salonem a ubikacja tam gdzie planuje zamontowac wymiennik pompy i podlączyc sie pod rozdzielacz z instalacji która posiadam na chwile obecna jest ok 12/13 m. W salonie gdzie będzie kominek nie mam mozliwości zamontowania naczynia raz ze nie ma odpływu w pobliżu dwa zasilania by wyrównac poziom w naczyniu. Ustaliliśmy wczesniej ze moge naczynie zamontowac na zasilaniu pomiędzy kominkiem a wymiennikiem byle nie dawac zadnych zaworów czy spowalniaczy. Rozumie z tego ze mam użyc przed wymiennikiem trójnika w którym z lewej strony bedzie zasilanie z kominka do góry puszcze rure wzbiorcza do zbiornika a w prawo do wymiennika i przez wymiinik z powrotem do kominka.No własnie w takim razie co w wyprowadzeniem w kominku na rure wzbiorcza i rure bezpieczeństwa i gdzie w ogóle w moim układzie będzie rura bezpieczenstwa o ile bedzie. Znowu nic juz z tego nie kumam

0
  • #26 28 Lut 2011 21:23
    Piotr77777

Możesz tylko wyprowadzić rurę z zasilania między wymiennikiem a kominiem do naczynia wzbiorczego a od naczynia przelew do kanalizacji i to wszystko.
    Na tym rysunku jest układ "idealny" ale rzadko kto stosuje. Połącz rurę nr 20 do zasilania a rura nr 19 nie będzie potrzebna albo rurę bezpieczeństwa od dołu zbiornika.

0
  • #27 28 Lut 2011 21:47
    lukape
    Poziom 9  

No super to chciałem usłyszec!
    W takim razie w kominku jesli bede miał wyjscie na te dwie pozostałe rury to moge je zaslepic?

Dodano po 1 [minuty]:

kurde wiem ze jestem już denerwujący z tymi pytaniami ale muszę być pewien

0
  • #28 28 Lut 2011 21:52
    Piotr77777

Tak, ale rób na krzyż.

0
  • #29 01 Mar 2011 09:14
    lowin55
    Poziom 12  

Pamiętacie awarię energetyczną ubiegłej zimy na południu Polski.Homosapiens wyszedł i powiedział "nie ma prądu, pompka nie chodzi, zimno w domu".
    Pierwotny nazbierał liści i ogrzał swoją jaskinię.Im więcej osprzętu tym mniejsza niezawodność i zależność od mediów.Ogrzana woda unosi się do góry i to wystarczy wykorzystać.Zawory tylko ręczne.

0
  • #30 01 Mar 2011 09:20
    mirrzo

Moderator na urlopie...

lowin55 napisał:
    ... "nie ma prądu, pompka nie chodzi, zimno w domu"...

Dlatego też kominek z DGP ma wyższość, na tym z płaszczem wodnym

0