Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator napięcia schodkowego sterowany komputerem

zytomeen 25 Paź 2004 09:48 1677 3
  • #1 25 Paź 2004 09:48
    zytomeen
    Poziom 10  

Witam, ponieważ moje pojęcie o elektronice sprowadza sie do znalezienia na płytce czarnych pudełeczek :D zwracam sie o porade do was.
    Musze zbudować gnerator napięcia taki jak w temacie, komputerem musi być sterowany zakres (max -15, +15 V) wysokość schodka, jego długość oraz punkt pomiarowy ( karta ma być wykożystywana w pomiarach I-V). generator ten ma zostac umieszczony w kasecie euro. Czy orientuje sie ktoś czy gdzies można odnaleźć schemat ktakiej karty ?? Za wszelką pomoc będe wdzieczny pozdraiam poczatkujący

0 3
  • #2 25 Paź 2004 14:05
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

zytomeen napisał:
    Witam, ponieważ moje pojęcie o elektronice sprowadza się do znalezienia na płytce czarnych pudełeczek :D zwracam się o porade do was.
    Musze zbudować gnerator napięcia taki jak w temacie, komputerem musi być sterowany zakres (max -15, +15 V) wysokość schodka, jego długość oraz punkt pomiarowy ( karta ma być wykożystywana w pomiarach I-V). generator ten ma zostac umieszczony w kasecie euro. Czy orientuje się ktoś czy gdzies można odnaleźć schemat ktakiej karty ?? Za wszelką pomoc będe wdzieczny pozdraiam poczatkujący

Czy to o tę kasetę euro chodzi ?

http://www-users.mat.uni.torun.pl/~bala/sem_mgr_2000/euro.html

Czy o jakąś inną ?

Czy przy tym poziomie wiedzy (do którego się przyznajesz) będziesz w stanie zrozumieć schemat skoro nie jesteś w stanie podać poprawnie i zrozumiale parametrów:

zakres (max -15, +15 V) - to rozumiem zakres napięcia wyjściowego
    przetwornika
    JAKA WYDAJNOŚĆ PRĄDOWA ?
    wysokość schodka (???) - to wynika z przyjętej rozdzielczości
    przetwornika wyjsciowego (ilość punktów na
    cały zakres napięć wyjściowych)

jego długość (???) - czas trwania (?) to wynika z możliwości przetwornika
    mierzącego odpowiedź układu pobudzanego
    sygnałem z przetwornika.

oraz punkt pomiarowy ??? - czego punkt pomiarowy

Cytat:
    w pomiarach I-V).

Rodzaj pomiarów sugeruje źródło prądowe (pomiary napięcia wyjściowego układu w funkcji prądu)

Proszę sprecyzować ![/quote]

0
  • #3 26 Paź 2004 09:54
    zytomeen
    Poziom 10  

Z tą moją niewiedzą to trochę przesadziłem, aż tak źle to zemną nie jest. Schematy umiem odczytać ponieważ udało mi się zbudować sterownik eurodrivera.
    Co do kasety to chodzi o dokładnie o ten typ wykorzystywany w pomiarach przedstawionych na tamtej stronie.
    Co do parametrów, podałem to co sam wiem i dlatego proszę o pomoc.
    Zakres napięcia wyjściowego ma być regulowany za pomocą komputera, max 15 v rozumiem iż zależy to wszystko od rozdzielczości przetwornika, to samo dotyczy wysokości schodka i jego długości. Pomiary mają dotyczyć przewodności w zależności od podanego napięcia i w tym celu potrzebny jest punkt pomiarowy (ale to bardziej zależy już od programu obsługującego w którym momencie zapisze on dane). Przecież napięcie nie będzie rosło skokowo ale zbocze będzie pochylone i by pomiary były dokładne należy określić jakiś czas po którym napięcie osiągnie pożądana wartość.
    O ile dobrze zrozumiałem, a jeżeli źle to proszę o poprawienie mnie: jeżeli dany przetwornik ma zadana rozdzielczość to zmieniając zakres napięć automatycznie zmienia nam się wysokość schodka??
    Za wszelką pomoc będę wdzięczny,

Jeżeli są jeszcze jakieś nieścisłości z chęcią wyjaśnie w końcu to w moim interesie. Pozdrawiam

0
  • #4 26 Paź 2004 13:59
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Co do schematu to się trzeba pewnie skontaktować z konstruktorem:
    Rafał Sadowski graf(malpa)mat.uni.torun.pl. Tam Pan pewnie uzyska konkrety co do wymiarów kart, okablowania złączy i zależności czasowych sygnałów.

Wielkość schodka przetwornika (kwant)

q=Uzakres/2^rozdzielczość

gdzie

Uzakres= Napięcie referencyjne przetwornika
    rozdzielczość - ilość bitów przetwornika
    Przykładowo dla:

Uzakres=15V i 12 bitowego przetwornika

q=15/4096=3.662 mV

Ponieważ liczba sterująca przetwornikiem może się zmieniać w zakresie

0 do (2^rozdzielczość)-1

To napięcie wyjściowe w omawianym przykładzie zmienia się w zakresie

od 0 do 14.996V ogólnie od 0 do q*((2^rozdz)-1

Zwykle przetworniki pracują jako unipolarne a bipolarność uzyskujemy
    w układzie za przetwornikiem (dodanie ofsetu Uref/2).

Wtedy Uwyj=-U+(2*U/(2^N))*M gdzie

N ilość bitów przetwornika
    M liczba z zakresu 0 do (2^N)-1

Przetwornik może być sterowany kodem naturalnym:

wtedy

-Umax mamy dla kodu 0
    0 dla kodu 2^(N-1)
    +Umax dla kodu (2^N)-1

lub częściej kodem uzupełnień do 2

-Umax dla kodu 2^N
    0 dla kodu 0
    Umax dla kodu 2^(N-1)

Kod zależy od typu użytego przetwornika.
    Przetworniki wytwarzają \

Maxim: www.maxim-ic.com/
    Analog Devices: www.analog.com

Napięcie na wyjściu przetwornika zmienia się w sposób skokowy, można uciąglić przejścia między schodkowe (np. filtrem RC) ale tego się nie robi przy pomiarach charakterystyk: pomiar wygląda przykładowo tak

for wartosc:=0 to 4095 do
    begin
    SetOutputVoltage(wartosc);

pom:=GetInputVoltage;
    wynik:=PrzetworzWY(pom);
    Zapisz(wynik)
    end;

{Nazwy przykładowe - jakiekolwiek podobieństwo do istniejących nazw
    procedur i funkcji jest czysto przypadkowe i niezamierzone :wink: }

SetOutputVoltage(x) - wysyła dane do przetwornika C/A
    GetInputVoltage - odczyt wyniku z przetwornika A/C

PrzetworzWY przetwarza liczbę binarną z przetwornika A/C na wartość napięcia (Uwy=N*q) lub innej rządanej wielkości.

Przy robieniu wykresu po prostu łączymy poszczególne punkty linią prostą (wersja najprostsza) względnie stosujemy interpolację wyższego rzędu - (funkcje sklejane, wielomiany itp) - wersja dla ambitnych

0