Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie triaka BT138 optotriakiem MOC3041

pawel8704 25 Lut 2011 18:19 12218 9
  • #1 25 Lut 2011 18:19
    pawel8704
    Poziom 10  

Witam
    Mam następujący problem. Chcę sterować grzałką za pomocą triaka i optotriaka takich jak w tytule. Sterowanie nie ma być za pomocą pwm, lecz on/off z częstotliwością maksymalną 0,1Hz. Schemat podłączenia jest nastepujący:
    Problem jest taki, że sprawdzając układ na żarówce i mierząc na niej napięcie multlimetrem przy załączonym triaku mamy normalnie około 220V, natomiast przy wyłaczonym napięcie nie spada do zera tylko do około 120V.
    Co może byc tego przyczyną?

1 9
  • #2 25 Lut 2011 18:24
    jannaszek
    Poziom 39  

Czy nie pomyliłeś torów triaca?
    A1-A2.

0
  • #5 26 Lut 2011 18:26
    pawel8704
    Poziom 10  

Terminale podłączone sa dobrze. Zastosowałem schemat jak w dokumentacji optotriaka i problem ciagle jest ten sam. Nawet gdy wyjmę optotriak i w ogole nię włączę zasilania mikrokontrolera zarówka świeci z połową mocy, tzn napięcie na niej wynosi około 120V. Zastosowanie układu gasika też nic nie zmienia.
    Czy może muszą występować jakieś minimalne odległości między ściezkami? Czyżby sie coś indukowało?
    Gdy mam odłączoną żarówkę i sprawdzam mulimetrem przejście na terminalach triaka to przy pojawieniu sie jedynki na porcie mikrokontrolera przejscie jest, natomiast przy pojewieniu sie zera przejacia praktycznie nie ma, tzn rezystancja wynosi ok 15MΩ.

0
  • #6 26 Lut 2011 22:32
    mirekk36
    Poziom 42  

To pokaż jednak swój schemat a co najważniejsze swoją płytkę PCB - to wtedy na pewno uda się coś podpowiedzieć.

0
  • #7 27 Lut 2011 11:48
    pawel8704
    Poziom 10  

Oto PCB. Triak zamontowany jest na przewodach jeśli to ma jakieś znaczenie. Płytka jest wypełniona miedzią. Gdy pierwszy raz uruchomiłem ten układ na dużo mniejszym obciążeniu którym było radio wszystko działało. Nagle na drugi dzień przestało działać. Zmieniłam triak na inny i ciągle to samo, układ nie działa.

Triak zachowuje się tak jakby ciągle przewodził jedną połówkę sinusoidy, niezależnie od obciążenia. Po podaniu sygnału na bramkę triaka zachowuje sie jak sprawny. Czy triak może być uszkodzony?

0
  • #8 28 Lut 2011 16:13
    SylwekK
    Poziom 29  

Triak jak każdy półprzewodnik może ulec uszkodzeniu. Najlepiej weź drugi i sprawdź czy to samo się dzieje. Tylko jeszcze raz sprawdź czy na pewno jest prawidłowo podłączony.

0
  • #9 28 Lut 2011 18:40
    pawel8704
    Poziom 10  

Witam
    Problem rozwiązany, triak był uszkodzony. Dziwne jest to, że wa jednakowe triaki były uszkodzone identycznie praktycznie od początku. Po zastosowaniu innego rodzaju triaka wszystko działa.
    Dziękuje wszystkim za rady.
    Pozdrawiam

0
  • #10 17 Lis 2013 22:54
    Cyb3r_d
    Poziom 8  

Odgrzewam temat. Układ podłączony jak na obrazku... Z DTR MOC3041

Na PIN 1 (VCC) mam podpięte zasilanie 5V natomiast na GND (PIN2) sterowanie PWM z Atmegi 8.

Układ niestety nie działa w momencie kiedy PIN 4 MOC3041 podpięty jest do G triaka. Układ działa kiedy podepnę G do PIN 6.

Zamiana T1 i T2 (faza/neutral) nie wprowadza żadnych zmian.

? Jaka jest tego przyczyna?

0