Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion ze4400 (4453ea) - zakres temperatur CPU?

Loocas 26 Lut 2011 08:20 1181 0
  • #1 26 Lut 2011 08:20
    Loocas
    Poziom 11  

Witam!

Jak w temacie. Posiadam laptopa HP Pavilion ze4400 (dokładnie to ze 4453ea) z procesorem mobilnym AMD AThlon XP 2500+. Laptop działa raczej normalnie ale niepokoją mnie dwie rzeczy a mianowicie:

1. Wentylator chodzi cały czas (wolniej lub szybciej zależnie od obciążenia CPU - to jest normalne). Dopiero po przełączeniu w schematach zasilania ze stacjonarnego na laptop chodzi jak mobilny i udało się, że na małym obciążeniu wentylator całkowicie się wyłącza.

Najniższa temperatura procesora (jak nic nie robimy i cpu ma znikome obciążenie) to 43 - 44 stopnie celsjusza, przy 47 załącza się już wentylator a owe 47 osiąga momentalnie. przy 50 zwiększa prędkość obrotową już znaczniej itd...

2. Przy dużym obciążeniu temperatura dochodzi nawet do 84 stopni celsjusza?!

Rozebrałem laptopa lecz radiator jak i wentylator był czysty.. dodatkowo przesmarowałem rdzeń procesora pastą termoprzewodzącą i sprawdziłem docisk - po złożeniu nie zauważyłem różnicy. Co ciekawe pod programami dosowymi wentylator cały czas hula (może tak ma być)

Laptop czasem łapie kilku sekundowe przycinki ale nie wiem czy to przez temperaturę, ogólnie działa ok ale zakres temperatur pracy i progi załączania wentylatora mnie trochę niepokoją. Wiem, że to AMD i ma prawo się grzać ale czy aż tak?

Jeśli ktoś posiada lub spotkał się z owym modelem proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

Dodano po 30 [minuty]:

Zainstalowałem dwa programy:

1. CPU stability test.

2. SpeedFAN (do monitorowania temperatury podczas testu).

Poniżej zdjęcie:

HP Pavilion ze4400 (4453ea) - zakres temperatur CPU?

Załączyłem normalny test - temp po około 15-20 minutach doszła do 84 stopni i już się nie zwiększała (pozioma czerwona linia). Następnie zastopowałem test i stopniowo temperatura spadała aż do osiągnięcia 44 stopni i wyłączenia wentylatora). Przy normalnej pracy temp zwykle mieści się w zakresie 50-70 stopni.

Co jeszcze zauważyłem.. Obudowa laptopa nigdy nie jest mocno nagrzana - co najwyżej jest lekko ciepła i nawet przy dużym obciążeniu procesora i maksymalnej prędkości obrotowej coolera wypychane powietrze jest raczej ciepłe a nie gorące. Uprzedzam pytanie odnośnie rurki radiatora - oglądałem ją i wszystko wygląda dobrze.

Pozdrawiam.

0 0