Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampy UV, farby świecące, malarstwo.

arielontko 26 Feb 2011 18:35 10037 2
Optex
 • #1
  arielontko
  Level 2  
  Witam użytkowników czytających ten watek. Postanowiłem napisać temat "Malarstwo UV" zastosowanie lamp, farb oraz krótki opis technologiczny, ponieważ temat ten nie jest wcale prostą sprawa. Ja jak zabierałem sie za te sprawy kilka lat temu nie mogłem sie dokopać do żadnych informacji, teraz podzielę się trochę moimi spostrzeżeniami.
  Jeśli chodzi o producentów farb UV i lampy to nie ma najmniejszego problemu. Wpisując w google zapytanie dotyczące tego tematu pojawi sie nam cała litania ofert, do wyboru do koloru.
  Problem w tego typu malarstwie uv nie leży po stronie sprzętu a raczej wykonania które jest zajęciem nie do końca bezpiecznym dla zdrowia ludzkiego. Mianowicie mało kto wie i zdaje sobie sprawę z tego że jest to szkodliwe ponieważ:

  * uszkadza włókna kalogenowe w skórze, co przyspiesza proces starzenia
  * długotrwała ekspozycja w domu powoduje zaćmę fotochemiczna, czyli zmętnienie soczewki,
  * promieniowanie w tym zakresie powoduje rumień skóry oraz objawy alergiczne.
  * bardzo długie przebywanie na związek ze zwiększoną częstotliwością występowania nowotworów skóry, czarniaka,
  * u kobiet w ciąży podczas długiej ekspozycji promieniowanie UV może uszkadza DNA powodując mutacje genetyczne płodu.

  W ekspzycjach domowych do podświetlania malowideł lub innych rzeczy, tam gdzie kontakt ze źródłem promieniowania jest długotrwały, surowo odradzam tego typu zastosowanie w domu!!! Inaczej sprawa wygląda w klubach, dyskotekach, tam odbiorca nie jest narażony na długotrwałe oddziaływanie i nie ma to żadnego wpływu na organizm chyba ze wpatrywanie się godzinami w samą lampę po jakimś czasie może spowodować zaćmę fotochemiczna oczu.

  Promieniowanie UV dzieli sie na trzy rodzaje UVA, UVB, UVC. Promieniowanie UVA jest najmniej szkodliwe stosowane jest w lampach na dyskotekach, lokalach itp, przebywanie w tym oświetleniu nie wyrządzi żadnej szkody, natomiast wykorzystanie tego w domu do podświetlania ekspozycji świetlnej przez wiele miesięcy, lata, może doprowadzić do ubytków na zdrowiu tak jak opisałem wcześniej.
  Promieniowanie UV C stosowane jest w lampach bakteriobujczych w szpitalach do dezynfekcji narzędzi, sal operacyjnych itp. Promieniowanie to zabija wszystkie bakterie, wirusy i inne ustrojstwa, Ten rodzaj ultrafioletu jest najbardziej niebezpieczny dla organizmu, nawet krótkotrwałe przebywanie w pobliżu tego promieniowania (minute dziennie) może spowodować duże szkody dla organizmu tylu rak itp.

  Do malowania farbami UV stosuje materiałowy kombinezon biologiczny (TYCH-F) oraz specjalistyczne okulary ocgronne z filtrem UV trzech zakresów promieniowania. Nie polecam okularów słonecznych.
  Przedstawię teraz kilka moich prac oraz prace innych twórców z wykorzystaniem tej techniki, jak wygląda malowidło w dzień a jak w nocy po oświetleniu:

  https://obrazki.elektroda.pl/1233134100_1298739822.jpg

  https://obrazki.elektroda.pl/6097094400_1298740035.jpg

  Powyżej jest przykład malowidła UV jak wygląda w dzień a jak w nocy.
  Źródłem światła w tym wypadku nie są lampy uv tylko lakier który zawiera luminofor. Kilka lat temu na rynku nie była takich farb, lakier ten zrobiłem sam stosując tusz UV do pieczątek który kupiłem w sklepie i akrylowy lakier bezbarwny samochodowy. Wymieszałem te dwa składniki z sobą otrzymując bezbarwny lakier UV.
  Poniżej zdjęcia kolorowych farb UV i ich efektów

  http://2.bp.blogspot.com/-7uWq0ner6jg/TWerURV...gqXT4/s1600/malowanie+farbami+uv+po+ciele.jpg

  http://1.bp.blogspot.com/-fHsBxhDSOEA/TWerYU1...2C+farby+UV%252C+artystyczne+malowanie+UV.jpg

  http://3.bp.blogspot.com/-VaGV8XZME9I/TWerM2_...1600/uv%252C+malowanie+po+ciele%252C+body.jpg

  http://1.bp.blogspot.com/-O_uMsgeSH-Y/TWerTBo...Y/roGSXPNHCEk/s1600/malarstwo+uv+po+ciele.jpg

  Luminofor zawarty w tycz farbach jak widać daje niesamowite efekty.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Poniżej zamieszczam link do mojej galerii prac i gorąco zapraszam do obejrzenia

  http://mojegaleria.blogspot.com/

  bezpośredni link do wątku o malarstwie UV

  http://mojegaleria.blogspot.com/p/malarstwo-uv.html

  Filmik z malowanie krok po kroku, Malowidło ścienno o rozmiarze 125m2

  http://www.youtube.com/watch?v=ah9pR8IJGC4
 • Optex
 • #2
  hirogen
  Level 33  
  No tak niby wszystko prawda, ale w oświetleniu efektownym nie stosuje się światła UV te wszystkie świetlówki tak naprawdę świecą światłem fioletowym i UV jest bardzo mało, co jednak nie zmienia faktu, że na pewno dla oczu nie jest obojętne. Opalić tym się nie opalisz jak w solarium czy pod kwarcówką. Kiedyś zrobiłem na 8W UV świetlówce philipsa urządzenie do kasowanie zawartości pamięci eprom niestety nie działało bo brak jest UV więcej już UV jest w żarówkach halogenowych, powodami tego sa po pierwsze że szkło takiej świetlówki to nie kwarc (w przeciwieństwie do halogenów) i skutecznie tłumi UV a dwa odpowiedni luminofor.

  Co do farb świecących firma ENCRES DUBUIT ma takie, a dokładnie proszki o różnych kolorach które można dodawać do farb. Dystrybutorem w Polsce jest kplusl.pl co prawda przeznaczenie do sitodruku ale można użyć z innymi lakierami i farbami nie wiem tylko czy sprzedają klientom indywidualnym.
 • #3
  arielontko
  Level 2  
  Witam
  No tak, opalić tym się człowiek nie opali, ale jak pisałem wcześniej przy długiej domowej ekspozycji to osobiście nie chciał bym mieć tego w domu by mi ładnie podświetlało malowidło. Jak używam lampy uv, to widzę różnicę jak nałożę okulary ochronne, bezpośrednio patrzeć w lampę jest jaskrawy niebiesko biały kolor, nakładając okulary z filtrem kolor robi się niebieski i nie daje po oczach, mówię wam jest spora różnica.