Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zapobiegać iskrzeniu styków przekaźnika?

nowyalfik 26 Lut 2011 10:10 2672 2
  • #1 26 Lut 2011 10:10
    nowyalfik
    Poziom 13  

Witam.Mam właśnie problem z przekaźnikiem na prąd przemienny. Jakie wartości musza mieć R i C, aby zmiejszyc iskrzenie?. Układ jest taki ze przekaźnik załącza obwód z transformatorem wysokiego napięcia,który zasila neon. Pracuje on cyklicznie, czyli 500ms na 500ms. po 2 tygodniach są widoczne osmolenia obudowy przekaźnika

0 2
  • Relpol
  • #2 26 Lut 2011 20:38
    tols
    Poziom 13  

Rozumiem, że styki owego przekaźnika przerywają obwód po stronie pierwotnej trafa. Nie podajesz najważniejszych: mocy, napięcia zasilającego, typ przekaźnika. Przy takich czasach kluczowania żaden przekaźnik ze stykami nie ma szans. Lepiej zastosować stycznik, a jeszcze lepiej przekaźnik elektroniczny. Przy małych mocach stosowałem 470n/630 w szereg z 330/2W. Zapinałem ten dwójnik na stykach przekaźnika.

0
  • Relpol
  • #3 27 Lut 2011 08:03
    czesiu
    Poziom 33  

Po wyłączeniu trafo powstaje zmiana energii pola magnetycznego cewki na pole elektryczne wg wzoru:
    ½LI²=½CU²
    gdzie L i C to indukcyjność i pojemność obwodu
    I i U to prąd w chwili wyłączenia i wartość napięcia jaka powstaje na stykach.
    Kondensator musi być typowo przeciwzakłóceniowy, inny nie spełni swojej roli,
    Można również dołożyć warystor.

0
  Szukaj w 5mln produktów