Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czerwone światło dla obserwacji astronomicznych

Gordios 26 Lut 2011 21:40 2793 1
  • Przy prowadzeniu obserwacji astronomicznych krytyczne jest zachowanie widzenia nocnego. Wymaga to używania minimalnej ilości światła, przy której mapy nieba są jeszcze czytelne. To minimum światła zależne jest od czasu jaki spędziłeś w ciemności, stopnia adaptacji oczu do widzenia nocnego, rodzaju używanych map, rodzaju obserwowanych obiektów, itd. Moja stara lampka astronomiczna nie była dogodna, ponieważ miała tylko dwa poziomy jasności świecenia: „zbyt jasny” oraz „nie tak bardzo jasny”, a poza tym w niesamowitym tempie „pożerała” baterie. Opisywana przeze mnie lampka jest w stosunku do tej starej wielkim udoskonaleniem a używanie jej jest przyjemnością.
    Lampka sterowana przy pomocy PIC posiada jasność świecenia regulowaną między komfortową a prawie niewidoczną; zakres regulacji ma 128 stopni. W celu dopasowania się do nieliniowej czułości okaz stopnie te są rozłożone wykładniczo. Dodatkowo zainstalowany jest przycisk czasowego zwiększania oświetlenia. Jest to bardzo wygodne w przypadku, gdy oświetlenie musi być bardzo przyciemnione, a potrzebujesz jasnego światła na sekundę, aby spojrzeć na jakiś szczególik na mapach nieba. Poziom „zwiększony” jest również w pełni regulowany.

Czerwone światło dla obserwacji astronomicznych Czerwone światło dla obserwacji astronomicznych

Lampka składa się z dwóch części: starej lampki biurkowej w której żarówka została zastąpiona diodami LED oraz podłączonego do niej przy pomocy kabla z wtykiem Jack pudełka zawierającego sterownik oraz baterie. Jako obudowę do kontrolera i baterii zastosowałem starą mysz komputerową – w ten sposób przyciski sterujące mogą znaleźć się w wygodnym miejscu obok moich map. Zamiast zastosowania głównego wyłącznika lampki po prostu włączam wtyk Jack w gniazdo znajdujące się w „myszce” (wymaga to niewielkiej modyfikacji gniazda Jack polegającej na niewielkim wygięciu jednego ze styków – można to zrozumieć patrząc na schematy). Gdy chowam lampkę do zagraconego pudła, to nie ma niebezpieczeństwa przypadkowego włączenia zasilania i odkrycia, że baterie zostały rozładowane w chwili, w której lampka jest mi potrzebna.
    Tak wygląda wnętrze „myszy” – jej wielkość jest bardzo dobra dla pomieszczenia elektroniki i baterii 9-woltowej.

Czerwone światło dla obserwacji astronomicznych Czerwone światło dla obserwacji astronomicznych

Usunąłem prawie całą oryginalną płytkę drukowaną myszy pozostawiając tylko przyciski, które połączyłem z mikrokontrolerem.

Posługiwanie się lampką:

- Włączanie i wyłączanie lampki. Włącz wtyczkę jack a lampka zaświeci się. Domyślnie wybrany jest średni poziom jasności.. Wyciągnięcie wtyczki wyłącza lampkę.
    - Regulowanie jasności. Jasność świecenia jest regulowana naciskaniem prawego lub lewego klawisza mysz. Gdy uzyskasz dogodną jasność po prostu przestań naciskać klawisze.
    - Chwilowe zwiększenie jasności. Naciśnij i przytrzymaj środkowy przycisk myszy. Jasność wzrośnie na tak długo, jak będziesz trzymał naciśnięty klawisz. Zwolnienie nacisku spowoduje powrót do poprzedniego poziomu jasności.
    - Regulowanie zwiększonego poziomu jasności Naciśnij środkowy przycisk myszy i trzymaj go. Nowy zwiększony poziom jasności dobiera się naciskając lewy lub prawy przycisk.

Schemat:

Czerwone światło dla obserwacji astronomicznych

Oryginalny opis oraz plik źródłowy .asm znajdują się na http://avtanski.net/projects/redlight/
    Tłumaczenie za zgodą autora, Alexandra Avatanskiego.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 19 Sie 2011 19:48
    grzepcio5
    Poziom 9  

Fajnie wykonane. Tylko jak by były większe fotki...