Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Diora ws 442 awaria końcówki mocy

blackxxl 27 Feb 2011 10:46 2645 6
    blackxxl
    Level 2  
    Witam.
    Wymieniłem w wzmacniaczu elektrolity, tranzystory na niskoszumne, tranzystory sterujące na bd 139 z grupy 16, usunąłem zabezpieczenia i wzmacniacz spełnia oczekiwania gra pięknie ale jak podkręcam potencjometr głośności na połowę uszkadza prawą końcówkę mocy tj tranzystor bd912 i pali rezystor 538.
    Jest to już trzecia awaria tego typu z rzędu.
    Co może być przyczyną? :cry:
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A jakie masz obciążenie, czyli ile wynosi łącznie rezystancja głośników /w tym kanale, w którym dochodzi do uszkodzenia/?
    Czy to sprawdziłeś?
    dch
    Level 15  
    A ustawiłeś prądy spoczynkowe po wymianie tranzystorów?
    blackxxl
    Level 2  
    prąd spoczynkowy ustawiony na 25mA
    dybas
    Level 37  
    Wymień T512, T516, R540. Ustaw prąd spoczynkowy, daj wzmacniaczowi popracować z pół godziny przy średnim obciążeniu, po czym dokonaj pomiaru prądu ponownie. Dopiero się zdziwisz.
    PREDAT
    Level 23  
    Ja mierząc prąd w WS'kach jeszcze się nie zdziwiłem :-), a co do tych BD'eków
    to napotkać badziewie nie jest wcale tak trudno.
    blackxxl
    Level 2  
    Zrobię tak jak piszesz dybas ale podejrzewam jeszcze potencjometry nastawne...

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Dybas zrobiłem tak jak powiedziałeś i jest super żadnych niespodziewanek :D wymiana tranzystorków później wymieniałem ale wszystkie rezystory drutowe na ceramiczne prąd spoczynkowy na 19 następnie ok 30 minut grania, później kolejny pomiar prądu spoczynkowego i....... szok na jednym kanale 46 a na drugim 42 szybka korekta prądu na 22 i wzmacniacz działa prawidłowo.
    Temat zamknięty.