Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja domowa 23KW jaki silnik do kompresora?

francikf1 27 Lut 2011 13:22 4505 17
  • #1 27 Lut 2011 13:22
    francikf1
    Poziom 9  

Witam.
    Mam w domu instalacje 3-fazową, w umowie jest napisane moc przydzielona to 23KW. Zabezpieczenie przed licznikiem to bezpieczniki 32A a za licznikiem 22A.
    Mam sprężarkę przemysłową wydajność 3m3/min i chcę dobrać do niej jak największy silnik a niedobór mocy rozwiązać na przełożeniu napędu.
    Myślałem o silniku 11KW lecz czy nie będzie wybijało bezpieczników?
    Fabrycznie zamontowany był silnik 18,5KW.
    Proszę o pomoc.

0 17
  • #2 27 Lut 2011 13:48
    czesiu
    Poziom 33  

Jeżeli Twój silnik pracuje w trójkącie, to po przełączeniu w gwiazdę będzie miał √3 mniejszą moc, więc może obyło by się bez zmiany silnika, przekładnię musisz zmienić też o √3 albo bardziej gdyby wybijało.
    To czy będzie wybijać zależy również od mocy innych odbiorów których jednocześnie używasz, oraz od równomiernego rozłożenia ich między fazy.
    Wydajność sprężarki również zmaleje, więc jeśli cykl pracy sprężarki/czas przerwy jest duży to nie zdąży dostarczać powietrza.

0
  • #4 27 Lut 2011 18:21
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam

Cytat:
    Jeżeli Twój silnik pracuje w trójkącie, to po przełączeniu w gwiazdę będzie miał √3 mniejszą moc

Hmm ... mam wątpliwości czy analiza jest prawidłowa. Ba jestem pewien że powinno być "będzie miał moc trzy razy mniejszą po przełączeniu w gwiazdę"
    Oczywiście jeśli taka operacja jest możliwa (jeśli wyprowadzono na listwę zaciskową 6 przewodów)

0
  • #5 27 Lut 2011 18:41
    :
    Poziom 19  

pm.001 napisał:
    jeśli wyprowadzono na listwę zaciskową 6 przewodów

18,5 kW i 3 zaciski :D Widziałeś taki kiedyś ?
    Na razie to gdybanie, możliwe że wał sprężarki połączony jest z wałem silnika sprzęgłem...

Dopóki autor nie poda typu sprężarki (zdjęcie mile widziane), dyskusja nie ma sensu.

0
  • #6 27 Lut 2011 18:49
    pm.001
    Specjalista elektryk

Oczywiście że widziałem. Wystarczy przezwajany egzemplarz. :cry:
    Istnieją sieci gdzie te 18,5k wcale nie jest wielkim problemem do rozruchu i takie coś też widziałem :D
    Zgodzę się natomiast iż dyskusja bez podania szczegółów urządzenia jest czysto teoretyczna i do merytorycznej części się nie odnosiłem a tylko do błędu w obliczeniach

0
  • #7 27 Lut 2011 20:39
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Jeżeli chcesz przejść z silnika o mocy 18.5 kW na silnik o mocy 11kW to musisz zejść na przełożeniu z obrotami na sprężarce około 43% w stosunku do obrotów fabrycznych przy silniku 18,5 kW. Wydajność sprężarki wtedy spadnie Ci do 1,88 m3/min.Pozdrawiam.

0
  • #8 27 Lut 2011 20:41
    francikf1
    Poziom 9  

Jest to kompresor przemysłowy używany był w pewnej fabryce. Posiada 4 cylindry i silnik o mocy 18,5 kW,wydajność ok 3 m3/min.Chciałbym się dowiedzieć czy będę go mógł uruchomić przy moim przyłączeniu 23 kW i bezpiecznikach za licznikiem 22A. Lub prosiłbym o podanie najmocniejszego silnika jaki mógłbym podłączyć do mojej sieci z takimi parametrami.Zastanawiam się nad silnikami 11 kW albo 7,5 kW.Ewentualny nie dobór mocy rozwiąże poprzez przekładnie pasowe.

Instalacja domowa 23KW jaki silnik do kompresora?

0
  • #9 27 Lut 2011 21:14
    czesiu
    Poziom 33  

Zamiast robić przekładnie zrezygnowałbym z dwóch cylindrów.

0
  • #10 27 Lut 2011 21:56
    :
    Poziom 19  

Przy zabezpieczeniu C25 silnik 11kW powinien działać jednocześnie, z paroma niewielkimi urządzeniami domowymi.

Wydajność tej sprężarki to ~106m3/h (nie ma tabliczki ?), obroty silnika 1440rpm. Wystarczy zmienić silnika na 11kW 960rpm, a będzie z powodzeniem działać z wydajnością 70m3/h, 11kW wykorzystał byś w 100%.

czesiu napisał:
    Zamiast robić przekładnie zrezygnowałbym z dwóch cylindrów.
    Zamiast robić przekładnię wystarczy wolniejszy silnik 8-) Do tego prosta przeróbka sprzęgła (a może i nie koniecznie) i ewentualnie podkładki dystansowe żeby zgrać wysokość osi...

Jak chcesz silnik 7.5kW, to sprzedaj tego Pometa i kup 2 cylindrowego, który ma silnik 7.5kW w standardzie i coś około, czy ponad 50m3/h.

0
  • #11 27 Lut 2011 22:32
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Teraz nie bardzo rozumiem twoje intencje ,dlaczego robisz sobie problem.Skoro masz przyłącz 23 kW i do tego chcesz przyłączyć sprężarkę z silnikiem 18,5 kW czyli problemu niema. Nie wiem dlaczego tak kurczowo chronisz ten bezpiecznik 22A . Z przełożeniem pasowym i przejściem na silnik 11 kW zaczynają się problemy a to- spadek wydajności dalej - w miejsce sprzęgła na sprężarce należy zamontować koło pasowe /brak miejsca należy przenieść chłodnicę w inne miejsce/ - należy wykonać podstawę pod silnik np. 11 kW , bo taki jedynie wchodzi tu w rachubę bez najmniejszej ingerencji w podstawę z rury która tu zarazem jest zbiornikiem .Jeżeli masz zakład to miałbyś kłopoty z pierwszym odbiorem przez UDT.No i jeszcze kilka mniejszych. Jeżeli się z tym godzisz to robimy następny ruch. Pozdrawiam.

0
  • #12 27 Lut 2011 23:00
    :
    Poziom 19  

Baju baju, zobacz sobie jaki pobór prądu ma silnik 18.5kW...
    Żadna przekładnia tu nie jest po pierwsze potrzebna... Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

0
  • #13 27 Lut 2011 23:14
    retrofood
    Moderator

francikf1 napisał:

Mam sprężarkę przemysłową

To jest urządzenie domowe, czy służące do działalności gospodarczej?

0
  • #14 28 Lut 2011 00:24
    kkknc
    Poziom 42  

Kolego kazimierzbrejta jesteś pewny swoich obliczeń odnośnie poboru prądu przez silnik w trakcie rozruchu? Masz wiedze na temat liczenia prądu rozruchu silnika elektrycznego?
    Silnik przy rozruchu pobiera 5-6 razy więcej prądu niż normalnie nawet przy przełączniku trójkąt gwiazda. Sam ma trzy tłokowy kompresor, który fabrycznie miał silnik 11KW, Zmieniłem go na 7,5 i zmniejszyłem dwa razy przełożenie. Mimo tego potrafi przy rozruchu wyrzucić zabezpieczenie C32.
    Jak widzę ta sprężarka jest wysokociśnieniowa, bo na dwa stopnie, Jakie ciśnienie i do czego to potrzebujesz?

0
  • #15 28 Lut 2011 01:07
    :
    Poziom 19  

Ta sprężarka zaprojektowana jest do 10barów (jest wystawiona na allegro aktualnie).

0
  • #16 28 Lut 2011 09:40
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Na większe wyliczenia raczej się nie silę .Uczepiłem się przełożenia z dwu powodów a to- z tego co wywnioskowałem Autor chce wykorzystać własne silniki i na przełożeniu jest możliwe zwiększenie momentu o współczynnik przełożenia jeżeli byłoby to 40 czy 45% to jednak się liczy. Ciśnienie 10 barów to ja wiem czy to jest takie wysokie ,tłoczył będzie niżej do 7 czy 8 bar. Przyznaję , że w takich rozwiązaniach /podkreskowych/ wszystko zaczyna być ważne. Pozdrawiam.

0
  • #17 28 Lut 2011 11:02
    kkknc
    Poziom 42  
  • #18 28 Lut 2011 14:03
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Wiedzy na temat prądu rozruchu raczej nie ma .Zależał on będzie od momentu jakim w fazie rozruchu będzie obciążony silnik. W tym przypadku będzie musiał pokonać moment statyczny głównie oporowy. Na moment ten składają się głównie siły tarcia, których to nie ma sposobu wyliczyć ze względu na brak wzorów. Natomiast moment dynamiczny zostanie włączony po pewnym czasie , ale nie jest to pewne domyślam się na podstawie zdjęcia na którym to jest widoczny może niekompletny regulator Hoerbigera.Pozdrawiam.

0