Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób podłączenia prądnicy 3-fazowej

27 Lut 2011 20:48 4756 2
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich Elektrodowiczów!

Mam mały problem z podłączeniem prądnicy trójfazowej, synchronicznej (tak mi się przynajmniej wydaje ;) ) Prądnica ta pochodzi z kompresora firmy Atlas Copco, obecnie też jest zainstalowana w takiej maszynie tylko inny model, ale mniejsza z tym. O co chodzi - chodzi o to, że w oryginalnym urządzeniu w którym pracowała uszkodzeniu uległ silnik spalinowy, a podłączenie i sterowanie prądnicy zostało zdekompletowane. Teraz chciałbym ją na nowo uruchomić, tylko nie jestem pewien co do niektórych połączeń. To co udało mi się wydedukować zamieszczam na schemacie:

Myśle, że te wyprowadzenia T1, T2, T3 oznaczone czerwonymi pytajnikami są podłączone do przewodu neutralnego N. Po odpaleniu silnika prądnica nie generowała żadnego napięcia (w porywach 4V :) ) dopiero po podaniu 12V z akumulatora na wzbudzenie zaczęła generować napięcie, ale to jeszcze nie to co chciałem uzyskać - zaledwie 175V. Dopiero gdy zwarłem wolne wyprowadzenie mostka M2 do przewody N uzyskałem na pełnych obrotach silnika 270V, ale to da się wyregulować obrotami. Tylko się pytam, kogoś kto ma z tym doczynienia na codzień czy takie połączenie jest poprawne i nie doprowadzi do uszkodzenia prądnicy. I jeszcze jedno co to może być za urządzenie oznaczone na schemacie jako "?" kondensatory? Niestety miałem przy sobie tylko telefon stąd takie zdjęcie:

• Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam .Uzwojenia wtórne połączyć również w gwiazdę [ nie zerując punktu gwiazdowego]. Gałąż drugiego mostka połączyć z punktem gwiazdowym uzwojenia wtórnego , napięcie doregulować rezystorem obciążenia wstępnego. Gdy regulacja obciążeniem nie wystarcza , zmienić zasilanie drugiego mostka na między fazowe [ np. z tr2].Ten kwadracik na rysunku z pytajnikiem to filtr przeciw zakłóceniowy.