Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzy efekty do gitary w jednej obudowie

bobo 27 Lut 2011 22:54 5401 3
  • Trzy efekty do gitary w jednej obudowie
    Urządzenie które chciałbym przedstawić spełnia np. funkcje: wahwah, volume pedał oraz pulsar. Warunkiem który postawiłem od początku projektowania konstrukcji było, pozbycie się potencjometru jako elementu przestrajającego efekt wahwah. W praktyce kupno w rozsądnej cenie, potencjometru spełniającego wymagania mechaniczne i elektryczne do budowy pedału, jest niemożliwe bez posiadania sporej gotówki. Szukając takiego elementu natrafiłem na oferty gdzie cena takich potencjometrów oscylowała wokół kwoty 50zł. Do tego dochodzi jeszcze, do wykonania, dość precyzyjna mechanika napędu. I to tyle jeżeli chodzi o wahwah ale.. ja postanowiłem upiec trzy pieczenie naraz. Mając pomysł na efekty jakie chcę uzyskać, należało poszukać gotowych, sprawdzonych rozwiązań i złożyć to wszystko do kupy. Początkowo rozpatrywałem znany i sprawdzony pomysł stosowany w urządzeniach Theremin. Okazał się strzałem w dziesiątkę. Generator przestrajany zmianą pojemności plus przetwornik na napięcie i można już bawić się do woli. Pod „młotek” poszło urządzenie firmy DOD. Mało że, zawierało w sobie wahwah, dysponowało również efektem volume. Problemy urosły po zmontowaniu układu na „desce”. Trzeba było sporo popracować nad generatorem, sposobem przestrajania ( należało wykonać kondensator do przestrajania, skonstruowany w pedale ). Do całej zabawy doszło jeszcze rozpracowanie przetwornika f/U i ustalenie kąta natarcia ruchomej części pedału. Kluczowe w całej zabawie jest właściwy dobór powierzchni okładzin kondensatora i kąt ich zbliżania. W tego typu rozwiązaniu charakterystyka jest nieliniowa. Układy pulsar ( ElektroHarmonix ) oraz wahwah, to już małe piwo w porównaniu z pozostała częścią. Mając już gotową elektronikę należało wykonać obudowę i mechanizm kondensatora zmiennego. Obudowa wykonana z blachy Al, pedał ze sklejki, trochę pleksy, łożyska, stalowa oś zawieszenia oraz inne drobiazgi mechaniczne. Koniec z końcem cała praca zajęła ok. 1 miesiąca. Koszt budowy trudno określić, w zasadzie wykorzystałem zapasy szufladowe zbierane przez lata. Efekty widać na zdjęciach, schemat koncepcji oraz poglądowy ideowy w załącznikach. Próbki dźwiękowe w przyszłości, teraz nie mam czasu na granie. Generalnie, urządzenie w 100% spełnia założone wymagania, uzyskane efekty są wyśmienite.
    Pozdrówka
    Trzy efekty do gitary w jednej obudowie Trzy efekty do gitary w jednej obudowie Trzy efekty do gitary w jednej obudowie

Fajne!
  • #2 28 Lut 2011 07:52
    mgsk8er
    Poziom 13  

Świetna robota, gratuluję pomysłu, zwłaszcza obudowa zrobiła na mnie wrażenie.
    Tylko jedno mnie męczy: dlaczego output jest po prawej stronie, a input po lewej, czyli odwrotnie do współczesnego standardu? To może trochę uprzykrzyć życie przy łączeniu się z innymi efektami.

• #3 28 Lut 2011 08:18
    bobo
    Poziom 28  

mgsk8er napisał:
    dlaczego output jest po prawej stronie, a input po lewej, czyli odwrotnie do współczesnego standardu? To może trochę uprzykrzyć życie przy łączeniu się z innymi efektami.

Z prostej przyczyny, naciskam prawa nogą i pedal ma zajmować ostatnie miejsce na skraju ( po prawej ) pedal board'u. Tak jest mi wygodnie. Oczywiście nie ma problemu z zamianą gniazd, tylko napis bedzie mylący:D
    Pozdrówka

• #4 01 Mar 2011 19:58
    470
    Poziom 10  

Była swego czasu publikacja na ten temat Elektor 2/97- Przełącznik efektów gitarowych, Koniec wtykania i wyjmowania-Trzy efekty do gitary w jednej obudowie Trzy efekty do gitary w jednej obudowie Trzy efekty do gitary w jednej obudowie Trzy efekty do gitary w jednej obudowie,
    Jednak jestem zwolennikiem syntezatora.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME