Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nagrać organistę w kościele?

_admire_ 27 Lut 2011 23:26 2765 7
  • #1 27 Lut 2011 23:26
    _admire_
    Poziom 7  

Hmm, może temat trochę nietypowy, ale taki mam właśnie problem.
    Jestem laikiem w tych kwestiach a znajomy organista poprosił mnie o nagranie pieśni w kościele (klasyczne organy + wokal). Kościół jest b. duży, akustyka wydaje mi się super.
    Tylko ja dysponuję prawie niczym, tzn. mam dyktafon stereo OLYMPUS DS-30 (http://www2.olympus.pl/consumer/2581_ds-30.htm) i zwykły komputer. Znajomy wie, że jestem amatorem, ale człowiek ma super głos i genialnie gra więc chciałbym, aby wyszło z tego coś możliwie najsensowniejszego (człowiek jest starszej daty i nie ma mowy by zapłacić jakąś dużą kasę za profesjonalnego "dźwiękowca"). Nagranie będzie służyło do celów prywatnych i ewentualnie może do wydania chałupniczo płyty do sprzedaży w lokalnym kiosku. Czy może ktoś zatem mi poradzić jak się do tego zabrać? W szczególności:

1. Jaki wariant "sprzętu" wybrać:
    a) posiadany przeze mnie dyktafon DS-30 z oryginalnym mikrofonem stereo (taka mała kostka z minijackiem)
    b) jak wyżej, ale zamiast oryginalnego mikrofonu skombinować (kupić/wypożyczyć) jakiś lepszy do tego celu mikrofon - SKĄD???, JAKI???
    c) zamiast dyktafonu rozstawić kompa (zwykła karta dźwiękowa) i podłączyć lepszy mikrofon (jak w punkcie "b") - znowu pytanie jaki mikrofon i skąd go wziąć. Dodatkowo jaki soft byłby wskazany do tego rodzaju zadania ???
    d) jeszcze inny pomysł - może jest jakaś wypożyczalnia sprzętu, który mógłby tu mieć zastosowanie?

2. Gdzie rozstawić mikrofon / dyktafon - bliżej organów czy w głębi kościoła, gdzie jest większe echo?

3. Ewentualnie inne porady co robić a czego nie przy takim temacie?

Za wszystkie konstruktywne pomysły wszystkim serdecznie dziękuję!!!
    Marek

0 7
  • #2 27 Lut 2011 23:54
    natan14
    Poziom 21  

Nie wiem jak są spięte te organy z nagłośnieniem ale myślę że najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby wpiąć się bezpośrednio w gniazdo aux w mikserze (tylko jaki mikser ?). W tym przypadku wystarczy dobra karta dźwiękowa i laptop.

0
  • #3 28 Lut 2011 00:06
    190_Wojciech
    Poziom 20  

Jeśli do kompa to np taki mikrofon
    Behringer Pro C-1U
    Chyba w komplecie jest też oprogramowanie i sterowniki ASIO.
    Jeśli inny sposób rejestracji to każdy mikrofon pojemnościowy o charakterystyce kardioidalnej powinien sobie poradzić.
    A z odległością od organów pokombinuj na własną rękę, ja bym zaczął od 3/4 odległości.

0
  • #4 28 Lut 2011 00:14
    Hucul
    Poziom 39  

Nagranie organów w kościele i jeszcze do tego wokalu to niezłe wyzwanie dla profesjonalistów :idea:
    Musisz zaeksperymentować z dobrym mikrofonem (lub kilkoma) i porządną kartą dźwiękową .

0
  • #5 28 Lut 2011 06:58
    William Bonawentura
    Poziom 31  

_admire_ napisał:
    3. Ewentualnie inne porady co robić a czego nie przy takim temacie?

Zacznij od pogadania np. z nagłośnieniowcem z domu kultury.

0
  • #6 28 Lut 2011 14:47
    Hucul
    Poziom 39  

William Bonawentura napisał:
    Zacznij od pogadania np. z nagłośnieniowcem z domu kultury.

Pod warunkiem , że nie jest to "akustyk z bożej łaski" potrafiący tylko podłączyć mikrofon i dwa cedeki do miksera .

0
  • #7 06 Mar 2011 09:41
    Kuba_jb
    Poziom 15  

Najlepszym rozwiązaniem będzie nagranie samych organów (komputer z dobrą kartą dźwiękową + mikrofon pojemnościowy), a następnie wokal.
    Jeśli tak nagrasz na osobnych śladach to jest później dużo możliwości przy masteringu.

Tak jak radził kolega, zorientuj się co mają w DK i można by coś pokombinować wtedy.

0