Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive nie ma dostępu do danych, odzysk danych.

27 Lut 2011 23:40 14804 31
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich

Potrzebuję pomocy w odzyskaniu danych z pendrive
    Co mam zrobić
    Pliki w załączniku
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 13  
    Może tak: panel sterowania, narzędzia administracyjne, zarządzanie dyskami. Zobacz czy widzi tego pendraiva. Opisz jak przestał działać?.
  • Poziom 9  
    Dysk jest widoczny w okienku zarządzania dyskami

Miałem go podpięty w laptopie i wszystko było dobrze.
    Pracowałem w Wordzie, zapisałem plik na pendriva i zamknąłem system.
    Rano uruchomiłem system i mój pendrive chce się formatować.
    Nie ma dostępu do danych, pisze że to pliki typu RAW
  • Poziom 32  
    Wygląda na awarię kontrolera. Odzysk danych możliwy najprawdopodobniej tylko przez odczyt bezpośrednio z kości pamięci. Z tym że tutaj pomocy musisz szukać u specjalisty.
  • Spec od pamięci masowych
    Zanim się udasz do specjalisty to jeszcze podaj nam dokładny model tego pena i nie zaszkodzi jak sprawdzisz dane z ChipGenius i CheckUDisk 5.3). Zobacz też jak zostanie wykryty ten pen pod linuxem np.skorzystać z Parted Magic
  • Poziom 9  
    Uruchomiłem ChipGenius

a co z tym linuxem jak to zrobić ????
  • Spec od pamięci masowych
    tessikarl napisał:
    a co z tym linuxem jak to zrobić ????

1. Do nagrania obrazu ISO (Parted Magic) użyć darmowy ImgBurn + spolszczenie z
    http://www.imgburn.com/
    2. Uruchomić z CD, włożyć pena do USB (odczekać chwilę, aż zainstaluje dodatkowe stery z CD) i wejść w "Mount Devices".
  • Poziom 9  
    Parted Magic uruchomiony
    Weszłem w Mount Devices i pokazuje mi moje dyski twarde + CD-rom
    Pena nie pokazuje
    Co dalej mam zrobić
  • Poziom 9  
    więc jest jakiś specjalista, który zreanimuje pena, czy to koniec jego żywota.

A jakoś sformatować i próbować odzyskać dane .........................hm.

Jest jeszcze jakiś sposób ?
  • Poziom 13  
    W zarządzaniu dyskami spróbuj utworzyć partycje na tym penie. Nie formatuj bo wszystko skasujesz. Zresztą jak niema partycji to co tu formatować?.
  • Poziom 32  
    Panowie, tu jest awaria kontrolera. Próba utworzenia partycji spełznie na niczym. Naprawić pendrive można poprzez próbę wgrania nowego softu, ale z danych wtedy nici! Odzysk danych tylko poprzez odczyt bezpośrednio z kości pamięci. Jak jesteś zainteresowany odzyskiem pisz na PW.
  • Poziom 13  
    michal_aniol napisał:
    Panowie, tu jest awaria kontrolera. Próba utworzenia partycji spełznie na niczym. Naprawić pendrive można poprzez próbę wgrania nowego softu, ale z danych wtedy nici! Odzysk danych tylko poprzez odczyt bezpośrednio z kości pamięci. Jak jesteś zainteresowany odzyskiem pisz na PW.

Oczywiście niema to jak reklama.
    Bez obrazy ale wiele razy miałem robaka na penie i to pomogło.
    Gdybym za każdym razem chodził do specjalisty... pewnie są tacy których na to stać.
  • Poziom 32  
    more.fire napisał:

Gdybym za każdym razem chodził do specjalisty... pewnie są tacy których na to stać.

Na forum jesteśmy po to żeby pomagać. I jest sporo osób z tzw. branży która pomaga tutaj za darmo. Ja również chętnie pomagam. Pewnych rzeczy jednak nie można wykonać samemu. Taniej, szybciej jest zlecić komuś.
    Pomagając na forum wiele osób poświęca swój wolny czas, który mogłaby spędzić z rodziną itp. Niestety zawsze znajdzie się jakiś malkontent.

No ale cóż, taką mamy mentalność w naszym pięknym kraju nad Wisłą...

Bez obrazy, ale przy wirusie są "nieco" inne objawy.
  • Poziom 9  
    Jeśli można podepnę się pod temat.
    Uszkodzenie mojego pendrive nastąpiło po włożeniu go do źle podpiętego portu... Port USB w obudowie zamiast do gniazda USB był podpięty do gniazda FireWire (1394). Pen w gnieździe siedział około minuty zanim zorientowałem się, że coś jest nie tak. Zrobił się wyraźnie cieplejszy, prawie gorący w jednym miejscu.

Po analizie wyprowadzeń pinów w gniazdach okazało się, że w miejsce gdzie USB dostaje GND (zero) to dostał +12V z gniazda FireWire. Myślę, że reszta nie miała znaczenia ale proszę sprawdźcie. Poniżej zestawienie.

PIN___USB_________FireWire
    01____power 5V____TPA+
    02____power 5V____TPA-
    03____USB DX-_____GND
    04____USB Dy-_____GND
    05____USB DX+_____TPB+
    06____USB Dy+_____TPB-
    07____GND_________power 12V
    08____GND_________power 12V
    09____no pin_______no pin
    10____NC__________GND

Dane pendrive:
    GoodDrive 1GB Samsung (made in Korea), producentem jest Wilk Elektronik
    Kontroler to OTi (OTI002169S-G BF341516.10607T).

Opis uszkodzeń:
    Na "oko" nie widać żadnych uszkodzeń, przepaleń, itp. Przy próbie podpięcia do prawidłowego portu USB mocno grzeje się jeden element SMD bez żadnego opisu (? cewka ?, bo widzę jakieś uzwojenie).

Mam bardzo podobny sprawny pendrive, też GoodDrive 1 GB Samsung ale nieco wcześniejszy i ma nieco inny kontroler (OTI002162 AF180120.10446C), a kości pamięci są przylutowane innymi pinami.

Wklejam obiecane zdjęcia dwóch urządzeń. Ten z czarną nasadką jest tym uszkodzonym. Drugie urządzenie jest tym, które znalazłem i zamierzałem przelutować kości...

Na drugim zdjęciu zaznaczyłem element, który obecnie mocno grzeje się po włożeniu do prawidłowego portu USB.

Pytania:
    [1] co Waszym zdaniem mogło ulec uszkodzeniu, czy są szanse, że kości pamięci dalej zawierają dane i, że można je odczytać
    [2] czy różnice między kontrolerami można pominąć i można próbować przełożyć same kości aby próbować uruchomić pendrive i odczytać dane
    [3] czy zasadne są obawy, że kontroler po przelutowaniu kości pamięci może kasować ("formatować", czyścić) kości pamięci bo wykrywa, że są inne

Bardzo proszę o informacje w tej sprawie.
  • Poziom 32  
    1. Kosci pamieci bardzo rzadko ulegaja uszkodzeniu. Twoje dane najprawdopodobniej dalej sie na niej znajduja
    2. Nie mozna pominac roznic
    3. Tak
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jeśli mogę dalej pociągnąć... Jeżeli znajdę zupełnie identyczny pendrive (ten sam kontroler, identyczne luty przy pamięciach) i przelutuję kości pamięci to czy te kości także będą wyzerowane podczas pierwszego uruchomienia?
  • Poziom 32  
    Niekoniecznie, ale istnieje takie ryzyko. Jesli dane wazne to szkoda ryzykowac.
  • Poziom 9  
    Ponownie dziękuję za informację.

W oryginalnym poście dodałem zdjęcia dwóch urządzeń opisywanych w poście. Jeden uszkodzony (ten z czarną obwódką), a drugi, do którego chciałem wsadzić kości z uszkodzonego. Chyba jednak nie będę próbował przekładać. Może uda się pomierzyć obydwie płytki i może naprawić. Zobaczymy.

Będę posiłkował się pomocą osób nieco bardziej doświadczonych w elektronice.
  • Poziom 9  
    A co to jest za element zaznaczony w kółko?
    Szukać takie coś na innym pendrive i podmieniać?

Mam już rozebrany 8 pendriv 1GB samsunga i nic podobnego nie ma.
  • Poziom 9  
    Wygląda mi to na jakąś cewkę bo widać uzwojenie. Jednak wielkim elektronikiem to ja nie jestem i mogę pleść głupoty.
    A na drugim posiadanym przeze mnie pendrive takiego elementu niestety nie ma.
  • Poziom 10  
    słyszałem, że jak pendrive nie działał, to się go lekko wygina, bo może coś nie stykać ! I działa !

Moderowany przez jankolo:

Za udzielenie szkodliwej porady otrzymujuesz ostrzeżenie. To już trzecie

• Poziom 9  
    To by było zbyt proste...
    Może zadziałać jeżeli masz zimne luty albo ze starości albo z niewłaściwego wyginania właśnie.

Poczytaj od początku. Tutaj jest uszkodzenie po podaniu niewłaściwego napięcia. Chyba, że ktoś inny uważa podobnie i spróbuje mnie przekonać.
  • Poziom 32  
    Pendrivey mają zupełnie inny rozkład elementów, inne układy, inny kontroler. W związku z tym nie wróżę powodzenia przy przelutowaniu pamięci.
  • Poziom 9  
    Spokojnie, nie planuje na razie przelutowywać z tym co obecnie mam. Czekam, może znajdę identyczny, działający egzemplarz i będę wtedy myślał jak zadziałać.
    Jak nie znajdę to będę szukał pomocy u większych fachowców.
  • Poziom 9  
    No to okazało się tyle, że uszkodzony został element (? tranzystorek ? 3-nóżki), który modyfikuje napięcie 5V na 3,3V. Tak się stało, że spalił się na zwarciu albo normalnie zwarta była masa (GND) bo w to miejsce dostał 12V z portu FireWire.

Element przepuścił napięcie i uszkodzeniu uległ kontroler. Mam możliwość wstawienia identycznego, sprawnego kontrolera aby spróbować uruchomić pena. Teraz pytania:
    [1] jakie są szanse, że po tej masie (GND) napięcie 12V doszło do kości pamięci i uszkodziło moduły
    [2] jakie są szanse powodzenia poprawnego odczytania kości pamięci po wymianie kontrolera przy założeniu, że kości jednak nie zostały uszkodzone
    [3] pytałem już o to - jakie są szanse, że po przełożeniu samej kości kontrolera i próbie uruchomienia pendrive pamięć zostanie automatycznie sformatowana (oczywiście przy założeniu, ze kości teraz są nieuszkodzone), inaczej czy to sam kontroler decyduje czy daną pamięć wyczyścić (bo jej "nie zna") czy jest jeszcze obok kontrolera i samej pamięci jakaś "logika", w której jest zapisane ID kości pamięci.
  • Poziom 32  
    1. Kości pamięci uszkadzają się niezwykle rzadko. Chyba nie miałem takiego przypadku jeszcze (poza uszkodzeniem mechanicznym, typu złamanie, ukruszenie)
    2. ->3
    3. Kontroler musi być identyczny, z tym samym firmware, z tym samym rodzajem miksów, wtedy jest szansa odczytania pamięci. Więcej danych znajdziesz pewnie w datasheet kontrolera. ID zapisany jest w kości, nie ma innej logiki poza kontrolerem i pamięcią.
  • Poziom 9  
    Z tego zrozumiałem, że kontrolery można programować.

Przepraszam, że może powtarzam oczywiste rzeczy ale jak pisałem wcześniej nie jestem elektronikiem "z krwi i kości" a raczej dłubaczem - amatorem, który lubi próbować robić coś sam bo przy tym uczy się nowych rzeczy. Nie po to aby później na tym zarabiać ale żeby po prostu wiedzieć. Czasami taka wiedza przydaje się w innych dziedzinach... Także w tym przypadku nie ja stwierdziłem, że uszkodzonym elementem jest "transformator" (nawet nie wiem jak poprawnie to nazwać), nie ja znalazłem identyczny kontroler. Po prostu mam dobrych znajomych, którzy czasami pomagają mi podobnie jak ja czasami pomagam im.

Wracając do tematu:
    [1] jak poznać czy kontroler ma identyczne firmware? chyba należałoby go odczytać (mieć sprzęt i wiedzę) - można odczytać ten sprawny ale jak odczytać ten uszkodzony?
    [2] co to są miksy "z tym samym rodzajem miksów", próbuję domyślać się, że to jakaś procedura zapisu (? miksująca ?), jak się to sprawdza?
    [3] gdzie szukać datasheet tego kontrolera (OTI002169S-G BF341516.10607T) i czy może oznaczenia po spacji i kropce to właśnie firmware i "miks", na http://flashboot.ru nie znalazłem specyfikacji dokładnie tego kontrolera.

Ciągle coraz więcej pytań. Chciałbym sobie z tym poradzić sam z pomocą moich znajomych ale obawiam się, że w pewnym momencie i tak zgłoszę się "Stróża z grodu Kraka"...
  • Poziom 13  
    michal_aniol napisał:
    more.fire napisał:

Na forum jesteśmy po to żeby pomagać. I jest sporo osób z tzw. branży która pomaga tutaj za darmo. Ja również chętnie pomagam. Pewnych rzeczy jednak nie można wykonać samemu. Taniej, szybciej jest zlecić komuś.
    Pomagając na forum wiele osób poświęca swój wolny czas, który mogłaby spędzić z rodziną itp. Niestety zawsze znajdzie się jakiś malkontent.

No ale cóż, taką mamy mentalność w naszym pięknym kraju nad Wisłą...

Bez obrazy, ale przy wirusie są "nieco" inne objawy.

Chyle czoła i jak wspomniałem bez obrazy...
  • Poziom 9  
    No i klops...

Znalazłem identycznego pendrive (Wilk vel Samsung 1GB) i chciałem wypróbować podmianę kontrolera. Zewnętrznie obydwa są identyczne, zupełnie identyczne. Po otwarciu niestety różnią się i to znacznie. Poniżej zdjęcia z wnętrza tego znalezionego:
    z jednej
    Pendrive nie ma dostępu do danych, odzysk danych. i z drugiej strony