Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair CX430 wystarczy? Konfiguracja komputera.

28 Lut 2011 00:48 2727 24
  • Poziom 14  
    Witam! Czy Corsair CX430 wystarczy dla mojego komputera?

AMD Athlon II x4 640
    Gigabyte GA-MA78lmt-US2H
    Dysk WD5000AADS 500gb
    4gb RAM GoodRam CL9 DDR3
    grafika zintegrowana ale za jakiś czas będzie dołożone coś lepszego.
  • Poziom 43  
    Ten zasilacz masz czy dopiero zamierzasz kupić?

Jaki budżet?
  • Poziom 38  
    Zależy od tego, jaka będzie ta karta graficzna "za jakiś czas".

Na chwilę obecną 430W wystarczy. Potem - nie wiadomo.
  • Poziom 14  
    Niech to będzie coś pokroju ATI Radeon HD 5670. Coś z serii HD 5xxx czy 6xxx.
    Zasilacz mam, ale zamierzam dokupić grafike.
  • Poziom 38  
    Seriami to się nie da powiedzieć.

Na 5670 wystarczy, na 5970 nie.
    Podobnie z serią 6000.
  • Poziom 14  
    A jak to będzie wyglądało w odniesieniu do serii 4xxx?
  • Poziom 38  
    4850 pociągnie, ale w podkręcanie bym się nie bawił.
  • Poziom 13  
    Chciałbym spytać:
    1 Czy taki zasilacz CX430 wejdzie bez problemu do obudowy ITX??

2 Czy płyta ITX wejdzie do obudowy MicroATX? (chodzi mi o zaczepy)
  • Poziom 14  
    Ad. 1 - nie ma szans
    Ad. 2 - -||-
  • Poziom 43  
    Dlaczego niby serii 6xxx nie pociągnie? 6850 pokojnie pójdzie.
    http://www.bit-tech.net/hardware/graphics/2010/10/22/ati-radeon-hd-6850-review/9
    Cały system 131w spoczynek 229w obciążenie.
  • Poziom 38  
    Nierealnie niskie te wyniki, nie wiem jak im to wyszło.
    229W obciążenia mierzone na gniazdku, przy typowej sprawności rzędu 82%, daje 188W obciążenia po stronie wtórnej zasilacza.
    Sama karta 6850 pobiera w stresie nawet do 300W. Sam widzisz, że ich test jest g...ucio warty.
    (tzn. zestaw z obciążeniem na karcie, procesor odpoczywa, a nie sama karta jako taka)

Tutaj bardziej wyważony test:
    Link
    Polecam lekturę wniosków na końcu artykułu.
  • Poziom 43  
    300w? 300w to nie osiąga sam gtx480 w crysisie przy pełnym obciążeniu kolego. 6850, jak sprawdzali na podanej przez ciebie stronie, osiąga maks. 278w z całym zestawem, który składał się tam chyba z phenoma 955.
    I radzę ci poczytać, ze strony która sam podałeś:

power consumption - 6850

Advertised TDP = 127W
    System in IDLE = 176W
    System Wattage with GPU in FULL Stress = 278W
    Difference (GPU load) = 102 W
    Add average IDLE wattage ~ 19W
    Subjective obtained GPU power consumption = ~ 121 Watts

Radeon HD 6850 - On your average system the card requires you to have a 450 Watt power supply unit

Corsair cx430 da radę. Procesor autora to athlon x4 nie phenom.

Aha, i na tej płycie bawić się w oc procesora to dosyć dyskusyjna sprawa.
  • Poziom 14  
    Spokojnie, nie mam zamiaru bawić się w podkręcanie, odblokowałem L3 cache co mi starczy. Nawet teraz nie wykorzystuje pełnego potencjału tego procesora.
  • Poziom 43  
    Po odblokowaniu l3 z tego co wiem, to pełnoprawny phenom. W takim wypadku już corsair+ 6850 chodziłby pod sporym obciążeniem. Ale karta pokroju 5770 i tak powinna ci wystarczyć, kosztuje od 350zł+ na allegro.
  • Poziom 14  
    OCCT pokazuje pobór mocy przez procesor w stresie 95W, więc nie zmienił się.
  • Poziom 38  
    fiend_ napisał:
    300w? 300w to nie osiąga sam gtx480 w crysisie przy pełnym obciążeniu kolego. 6850, jak sprawdzali na podanej przez ciebie stronie, osiąga maks. 278w z całym zestawem, który składał się tam chyba z phenoma 955.

To ja radzę Tobie nauczyć się czytać ze zrozumieniem:
    Cytat:
    The methodology: We have a device constantly monitoring the power draw from the PC. We simply stress the GPU, not the processor. The before and after wattage will tell us roughly how much power a graphics card is consuming under load.

I specjalnie zwróciłem Twoją uwagę na wnioski końcowe:
    Cytat:
    Co się może stać, kiedy zasilaczowi zabraknie mocy:
    - niska wydajność w 3D
    - niestabilność komputera (crash'e)
    - spontaniczne restarty
    - zawieszanie się komputera w czasie gry
    - przeciążenie zasilacza może prowadzić do jego uszkodzenia
    Jeśli zamierzasz podkręcać procesor, polecamy mocniejszy zasilacz.

Te uwagi tyczą się zasilacza 450W, a Ty mówisz, że 430 spokooojnie wystarczy.
    Daj gwarancję autorowi, że zasilacz nie uszkodzi siebie i innych podzespołów to zakończymy dyskusję.
  • Poziom 14  
    Panowie więc powiedzcie mi chociaż jaki maksymalny pobór może mieć moja karta a ja się dopasuje:)
  • Poziom 38  
    Masz już w zasadzie podane konkrety.
    Karty mają podaną zalecaną moc zasilacza.
    I tak np. 4850 ma zalecane 450W.
    Dla 5850 i 6850 AMD zaleca zasilacz 500W.
    itd. itp.
  • Poziom 14  
    Pytanie czy producen podaje zalecenia biorąc pod uwagę zasilacze typu jak te na czarnej liście i podaje taką moc asekuracyjnie czy tak jak mój z mocną linia 12V mimo 430W da rade. Jednak Corsair nie jest żadną podrzędną firmą.
  • Poziom 38  
    Producent podaje polecaną moc rzeczywistą zasilacza, to nie ich problem, że tandetne zasilacze mają napisane dwa razy więcej, niż są w stanie dać.
  • Poziom 43  
    W tym newsie, tak jak i zaleca producent, autorzy nie zakładają że ten 450- wattowy zasilacz to będzie corsair albo inny porządny. Prawda jest taka, że system autora z 6850 i athlonem x4 będzie pobierał jakieś 350w. Nigdzie nie napisałem, że zostanie jeszcze duże zaplecze, czy zasilacz spokooojnie starczy. To będzie maksimum dla zasilacza. Da radę i tyle, jednak mimo wszystko lepiej kupić albo mocniejszy, albo 5770/gts 450. Tyle na ten temat. Gwarancji nie daję ja, tylko producent.
  • Poziom 43  
    Producenci podają moc zasilaczy na wyrost - tak jak piszesz asekuracyjnie.

Ten Twój zasilacz spokojnie poradzi sobie z 5850 i 6850.

Ps. Ja na moim MC z podpisu używałem HD4850.
  • Poziom 38  
    Kasek21 napisał:
    Ja na moim MC z podpisu używałem HD4850.

No to gratuluję, ja na takim zasilaczu Modecom'a 350W też przez jakiś czas działałem z 4850, ale jak po podkręceniu rdzenia grafiki o 20MHz komputer już nie działał, to czym prędzej zasilacz zmieniłem. Działał na krawędzi.
    I podziała taka konfiguracja, pewnie, nawet z 6850, a kto wie czy nie z 6970, pytanie tylko jak długo, zanim ulotni się magiczny błękitny dymek.
  • Poziom 14  
    Również kiedyś posiadałem Modecoma feel2 350W. Uwalił mi Geforca 7300GT 512/128 jeszcze na AGP.

Dodano po 57 [sekundy]:

Przepraszam, grafika ocalała, to slot AGP przestał działać, później cała płyta główna padła, tak to było:)
  • Poziom 38  
    Feel a MC to inne produkty, ale mimo wszystko powyższe porady uważam za karkołomne.
    Z resztą sam wiesz czym to się może skończyć.

Dodam jeszcze, że na słabszym zasilaczu, np. Chieftec GPS 400W (i na wspomnianym Modecomie 350W), cewki na 4850 nieznośnie ćwierkały, nie dało się tego wytrzymać. Nie cały czas, tylko pod obciążeniem.
    Przypuszczam, że obciążenie zasilacza było wysokie na tyle, że na liniach zasilania pojawiały się "śmieci"*, które to było dosłownie słychać na cewkach sekcji zasilania grafiki.

*) szum napięcia (noise & ripple) jest tym większy, czym większe obciążenie zasilacza