Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio nie działa UKF - Unitra Hania RMS 401

28 Lut 2011 00:57 4597 8
  • Poziom 12  
    Polski Radioodbiornik - nie działa pasmo UKF, same szumy oraz cały czas migająca kontrolka "stereo". Jak to naprawić? Radio mimo wieku ma pasmo 88 - 108. Wiem, że to zabytek ale znajomy ma sentyment do tego odbiornika, a nikt nie chce się podejmować naprawy. Inne pasma radiowe działają. Jak to naprawić? Proszę o pomoc i wyjaśnienie, ale tak jak dla amatora, ponieważ elektroniką interesuję się sporadycznie i nie za wiele wiem.

Unitra - Hania RMS 401 , ma też logo ITT NOKIA.

Ps. Czytałem posty o przestrajaniu, no chyba, że nie jest przestrojone? Ma stare UKF 66 - 72 tylko nakładka na skali jest picem na wodę? Na skali jest 88-108 ? Tak może być?
  • Poziom 14  
    Sprawdz napięcia i dowiesz się co jest przyczyną:przestrojenie czy inna usterka.
  • Poziom 12  
    tak jak wyżej napisałem, jestem amatorem, jakie napięcia sprawdzić? na jakich elementach?

p.s. przy okazji musiałbym mieć schemat, czy jest w bazie elektrody taki schemat? ja tutaj nie umiem szukać, bo zawsze mi wychodzi nie na temat.

Ok, już schemat odnalazłem, tylko poproszę, gdzie do których elementów przyłożyć miernik i jakie napięcia mają być lub jakie powinny być?

Bo na skali jest 88 - 108, no chyba, że Unitra produkowała ten model na eksport do Europy czy gdzieś tam i dlatego ma takie pasmo? Bo na szybce dodatkowo jest logo ITT NOKIA.?
  • Poziom 33  
    Twój opis bardziej pasuje mi do hania 2. Jakie scalaki są w środku, odczytaj je bo to chyba nie będzie ten schemat aczkolwiek pewności nie mam. Spokojnie, wszystko da się naprawić.
  • Poziom 36  
    "Unitra ITT Nokia"- no ciekawe. Pokaż fotografie (środka też).
    Widziałem u kogoś małe radio przenośne z lat 80' prod. Unitra Eltra pod własną marką bez chęci jej ukrycia lub dodatkowych "innych marek" ze skalą 87-108MHz, które jednak FABRYCZNIE było na zakres 65-73MHz UKF OIRT. Być może nie mieli akurat odpowiednich szybek ze właściwie namalowaną skalą a plan trzeba było wykonać... Z tego co piszesz, Twój przypadek może być inny - ale nie musi (mógł też ktoś później ingerować wewnątrz).
  • Poziom 12  
    Na płycie widać ślady, tak jakby już ktoś kiedyś coś naprawiał, widać po lutach.

Scalaki zawarte na tej płycie:
    1 - UL1219
    2 - 2 x UL1355
    3 - Motorola - MC1309P

Poniżej kilka fotek, przepraszam za jakość niektórych, ale zrobione telefonem, ponieważ nie posiadam standardowego aparatu cyfrowego. :

tylny panel
    w środku
    skala
    ogólny wygląd
    z przodu widok
    z przodu widok 2
    logo Nokia
  • Poziom 33  
    Schematus of hanius unitrus for eksportus Link
    Jest jeszcze schemat w dwóch kawałkach na stronie sp6stg
    łezka w oku się kręci co nie kol. kondensator(?)
    Gdzie waść te luty podejrzane widzisz, że ich dostrzec nie idzie ?
    Mam taki durny pomysł wyciągnąć R209 i zapodać "lewą p.cz. 10,7MHz" ze sprawnego radia na F205.
    Będzie wiadomo po której stronie występuje problem - chyba, że kolega dysponuje czymś więcej niż tylko lutownicą.

Niezłe wymagania ma ta serwisówka kurza twarz, robi się gorąco...(no to ja tymczasem może "skoczę na obiad")
  • Poziom 12  
    Niestety nie dysponuję obecnie żadnym innym radiem aby zapodać częstotliwość :( Nawet jeszcze nie wiem jak to dokładnie zrobić,

Obecnie dysponuję lutownicą, marnym miernikiem z voltomierzem, omomierzem, amperomierzem.

Widzę trochę efekty lutowania przy gniazdku wejścia anteny UKF, no ale już trudno o pewność ponieważ ogólne wykonanie płyty jest tak jakby ręcznie to było wszystko składane. moje zdjęcia byly marne, ponieważ telefon kiepski.

Na razie obejrzę schematy.
  • Poziom 36  
    Dziękuje(my) za zdjęcia, ale lepiej nie używaj (przynajmniej w ten sposób) lampy błyskowej. Jak nie da się jej wyłączyć, to zasłoń ją plastrem, papierem (rozproszy równomiernie światło), staraj się oświetlić przedmiot równomiernie np. kilkoma lampami z przesłonami z papieru, a najlepiej światłem dziennym. Sam zobacz co wyszło, popróbuj i zobaczysz że nawet takim sprzętem da się lepiej. Nie piszę to dla "krytykowania", ale zapewne trzeba będzie wstawić dokładne zdjęcia części głowicy UKF od strony elementów i od strony druku, a świetlny kleks od złego świetlenia sprawy nie ułatwi. W aparatach bez opcji bliskich zdjęć można próbować lupy przymocowanej do aparatu lub na mini stojaku. Celuj tak, aby odbicie lampy lub aparatu/Twoje nie wyszło na zdjęciach.
    Widok tego polskiego radiomagnetofonu daje głównie pozytywne wspomnienia.