Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator szumu do pomiaru filtrow kwarcowych

25 Paź 2004 19:11 3087 13
  • Poziom 17  
    Witam! Wybaczcie forumowicze, ze tak Was mecze ( ostatnio czesto zbiera mi sie na pisanie, hi). Kolejne moje pytanie dotyczy generatora szumu, ktory generowalby szum w zakresie do 30 mhz. Chodzi o to, ze chce puscic ten szum na wejscie filtru kwarcowego, pozniej zmieszac to z sygnalem z generatora i podac na wejscie karty dzwiekowejkomputera, w celu poddania analizie na analizatorze czestotliwosci akustycznych. Metoda okrezna w stosunku do wobuloskopu, ale prosta i podobno pewna w dzialaniu. Niestety nigdzie nie moge znalezc schematu takiego generatora.Moze ktos wie, gdzie w necie to jest, albo ma schemat i moze jakies doswiadczena na tym polu? Pozdrawiam!
  • Poziom 14  
    To jest zły pomysł:
    - nie zrobisz generatora szumu o prostej harakterystyce częstotliwościowej
    - podczas mieszania pojawiają sie dodatkowe zakłucenia
    - czy nie lepiej zrobić wobulator?
  • Poziom 17  
    Wydaje sie, ze to jednak nieglupi pomysl. Nie zalezy mi na liniowej charakterystyce. Szerokosc pasma filtrow kwarcowych jest mala w porownaniu do szerokosci pasma pracy ( zakladam nawet do 30mhz ), wiec nirownomiernosci charakterystyki w pasmie rzedu 3khz beda bez znaczenia. I pozniej wlasnie to 3khz pasmo zostaje zmieszane i przekonwertowane na czestotlowosci audio, analizowane nastepnie przez komputer. Jesli chodzi o wobulator, to probowalem robic generator napiecia piloksztaltnego na ne555 i sterowac nim warikap w generatorze LC. Efekty niestety marne. I nie wiem dlaczego...Nie widzialem szczerze mowiac sprawdzonego schematu wobuloskopu...Ale bylo tak, jak pisze.
  • Poziom 21  
    Witam !
    Jeśli nie wymagasz nadzwyczaj szerokiego pasma generowanych szumów, to całkiem wystarczającym źródłem szumów będzie dioda lawinowa - stabilitron na napięcie rzędu 20 - 30 V (potocznie, ale niepoprawnie zwana diodą Zenera). Należy ją spolaryzować zaporowo (czyli w normalny dla niej sposób) i utrzymywać możliwie stały prąd. Zazwyczaj wystarczy rezystor, ale jeśli masz większe wymagania - użyj źródła stałoprądowego. Prąd należy ustalić doświadczalnie dla konkretnego typu diody, ale będzie to okolica kilkuset uA. Maksimum jest stosunkowo ostre i przydaje się tu mikrowoltomierz selektywny lub podobny przyrząd umożliwiający pomiar napięcia w.cz. Dla typowej diody na napięcie 20-30 V napięcie szumów było rzędu 100 uV (przy prądzie ok. 600 uA) i było niemal stałe od 30 MHz do 100 MHz. Ogólnie: na czym wyższe napięcie jest dioda - tym większe szumy. Pomiar był robiony mikrowoltomierzem selektywnym z załączonym filtrem p.cz. o szerokości 1 MHz.
    Uprzedzam, że nie jest to idealne źródło szumów, ale za to tanie i łatwo dostępne.
    Jeśli chodzi o literaturę, to z opisami amatorskich generatorów szumów możesz się zapoznać w "Poradniku ultrakrótkofalowca".
  • Poziom 26  
    sq7gvu napisał:
    I pozniej wlasnie to 3khz pasmo zostaje zmieszane i przekonwertowane na czestotlowosci audio, analizowane nastepnie przez komputer.

W zasadzie problematyczne, chyba, że będziesz testował stale te same filtry. Częstotliwość generatora może się max różnić o kilka kHz od któreś częstotliwości krańcowych filtru, będzie problem, gdy będziesz chciał podłączyć nieznany filtr. I wg mnie mieszanie szerokiego widma szumów to taka niezbyt ciekawa sprawa... ale chętnie zobaczę jakieś opracowania.
    Jakieś schematy znajdziesz w 'Poradniku UKF' - str. 950.

sq7gvu napisał:
    Nie widzialem szczerze mowiac sprawdzonego schematu wobuloskopu...

Było nieraz...
    http://www.qsl.net/om3cph/dds/wobbler.html
    (elementy są do zdobycia w PL)
  • Poziom 17  
    Ok. wyglada calkiem niezle, bo np. ten z qsl.net, jak na pierwszy moj wobuloskop jest skomplikowany. Musze sobie go tez przetlumaczyc :) a narazie nie chce mi sie... A co z przystawka wobulujaca? To jest najwazniejsza czesc ukladu i gdzie moge znalezc jej schemat? Moze Kolega jak ma to wrzuci na elektrode? Co do generatorow szumu to pokombinuje z nimi, bo nie wymagaja posiadania oscyloskopu. Czociaz z wobuloskopem tez sobie bez niego poradze. Poskladam wszystkie informacje od Was do kupy i bede dzialal. Filtry kwarcowe czekaja...
  • Poziom 14  
    Jak chcesz to wrzuce resztę ale zabardzo to nie ma sensu, to w PE to właściwie jest VCO (Voltage Controled Oscillator) zależnie od napięcia na wejściu masz proporcjonalną częstotliwość na wyjściu, jeżeli masz oscyloskop po podajesz przebieg piłokształtny (dajesz ten sam przebieg na wejście X oscyloskopu) na wyjście podpinasz do np. filtru i z niego do oscyloskopu. Metoda bez oscyloskopu (właśnie wymyślona) jeżeli masz komputer to na LPT podpinasz sobie dwa przetworniki jeden C/A a drugi A/C, tym pierwszym podajesz napięcie od którego jest uzależniona częstotliwośc wyjściowa tego generatora z PE, wyjście tego generatora podpinasz do filtru, na wyjściu filtra dajesz np. prostownik szczytowy z tego prostownika na przetwornik A/C. Jest też lepsza metoda: robisz syntezę PLL na jakimś sprytnym układzie w którym "częstotliwość" ustawiasz sobie cyfrowo z komputera.
  • Poziom 17  
    Chodzi nam o przystawke z PE 3/94, tak? Jesli tak, to chetnie ja obejrze, bo stanowi ona komplet ze schematem zamieszczonym wczesniej przez Kolege. Jest to, jak mniemam, generator napiecia zmieniajacego sie w czasie, ktore to moduluje diode waraktorowa w generatorze tym do 120 mhz i dzieki temu przemiata czestotliwoscia. O to wlasnie chodzi. Mam jeszcze jeden pomysl co do pomiarow filtrow kwarcowych bez posiadania oscyloskopu itd, ale jak wypali, to wrzuce go na elektrode. Pozdrawiam!
  • Poziom 17  
    Ok! dzieki! Swietny opis; o taki wlasnie mi chodzilo. Niestety rosyjskiego nieponimajet, ale ze schematami sobie radze. Jesli chodzi o program to polecam zamiast GRAMa (choc go nie widzialem) uzywany przez japonczykow Wavespectra. mozna w nim ustawic skale na liniowa lub logarytmiczna, zakres czestotliwosci analizowany od 0 do 22kHz lub mniejsze pasmo z dowolnym poczatkiem i koncem i poziom do -120dB. Fajna rzecz! Powodzenia!
    Załączniki: