Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny nadajnik FM - Kilka pytan

25 Paź 2004 19:28 5266 38
  • Poziom 11  
    Znalazlem strone z kolejnym nadajnikiem http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/schematy-podsluch_ttl.html
    I mam kilka pytan:
    -Czy to wogóle moze dzialac?
    -Na jaka odleglosc w terenie otwartym/zamknietym moze tod dzialac?
    -Czy zaklucenia beda duze? Bo jak dotchne anteny na pewno one beda wystepowac...
    -Czy ktos to robil? :)
    -Ile takie cos moze ksoztowac?
    mysle ze niewiecej niz 3-4 zlote (nie liczac plytki uniwersalnej)

Jesli ktos ma chec odpowiedziec na te pytania to bardzo prosze :)
    P.S CZEKAM NA ODPOWIEDZ!

Narka.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 27  
    Dziwne to... na TTL-ach malo stabilne sa nadajniki
  • Poziom 14  
    Nie sprawdzałem takiego nadajnika, ale ma szansę działać. Jest wiele opisów takich nadajników w sieci, a także literaturze technicznej.
    Co do odległości działania to ciężko się wypowiadać. Napewno zasięg będzie niewielki, sądzę że maximum kilkadziesiąt metrów, ale mogę się mylić.
    Zależy co masz na myśli pod zakłóceniami... na pewno będą występować niezależnie czy dotkniesz anteny czy nie, zakłócenia związane z generowaniem harmonicznych. Jest to przebieg prostokątny, posiadający nieskończenie wiele prążków, harmonicznych.
    Koszt układu jest niewielki, prawdopodobnie taki jak pisałeś. Zależny jest od ceny układy scalonego. Płytki w tak prostym układzie możńa nawet nie robić, tylko polutować na "pająka"
    Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Witam.

Ten nadajniczek to jest lipa... Poszukaj cos na tranzystorach (w necie jest tego mnostwo) np na BF199. Robilem kiedys taki nadajniczek wlasnie na BF199 to chodzil pieknie.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Czesc wam !
    Wielkie dzieki za odpowiedzi. :) Co do zasiegu to wiadomo ze nie bedzie on duzy. Mam jeszcze kilka pytan na temat ikladu scalonego i samej plytki drukowanej:
    -jak odruznic która nuzna ukladu scalonego jest pierwsza?
    - Czy nuzki ida w dól a spowrotem w góre ?
    TAK JAK TU ?

1 --|--------|-- 10
    2 --|--------|-- 9
    3 --|--------|-- 8
    4 --|--------|-- 7
    5 --|--------|-- 6

Czy moze z góry na dól ??

I jeszcze jedna prosba... Czy ktos moze poswiecic chwile i rozrysowac to dokladnie z ukladem scalonym ? Bo ten rysunek jest zrobiony jak sami widzicie, na okraglo.

|------\
    |........ \
    |........./
    |------/

CIAGLE SIE W TYM GUBIE I NIE UMIEM TEGO ROZRYSOWAC JAKOS INACZEJ... Gdyby ktos to zrobil to prosze wyslac mi rysunek na maila miniczek(malpa)tlen.pl albo niech wrzuci to na jakas stronke i poda inka...

Z góry dzieki

Narka
  • flexghzflexghz
  • Poziom 26  
    Mała pomoc:
    http://katalog.elektroda.net/download.php?id=53536

Nie wiem co tam chcesz rozrysowywać, skoro wszystkie potrzebne nóżki układu scalonego są opisane na schemacie. Pozostałe możesz zostawić nie podłączone. A płytki to nawet nie wykonuj - szkoda roboty, polutuj to w pająku i zobacz Ci to w ogóle (i jak) działa.

Ja także polecam zbudować typowy układ nadajnika na tranzystorze, bo jeśli Ci to nie będzie działać (a prawdopodobieństwo spore), to nie będziesz w stanie nic zrobić...
  • Poziom 11  
    Ile nuzek ma ten uklad scalony ?? :)
    Powtarzam pytanie... jak odróznic ktora nozka jest pierwsza ? czy nozki ida [1] z gory na dol i znowu z gory na dol czy [2] z gory na dol i potem w gore ?

[1]
    1-|------|-5
    2-|------|-6
    3-|------|-7
    4-|------|-8
  • Poziom 27  
    1-|----U----|-14 (16)
    2-|----------|-13 (15)

I tak dalej... oczywiscie patrzac od gory. :)
  • Poziom 25  
    To, czy to będzie działać czy nie będzie zależeć od egzemplarza scalaka. Czy będzie zakłucać - będzie i to jak :) - całość będzie pracować na bliżej nieokreślonej częstotliwości i to mało stabilnie generując przy tym nieskończoną ilość harmonicznych. Mozna by powiedziec taki generator szumu z filtrem ( trymerek). Dziwnie tylko wyglada to podlaczenie mikrofonu.
  • Poziom 27  
    Masz racje, takie sa generatory na TTL-ach... malo stabilne i strasznie duzo jest harmonicznych...
    Sprobuj wykonac cos lepszego, na forum byly jakies opisy.
  • Poziom 32  
    Opisany generator będzie działać, ale tylko na bramkach Schmidta (między innymi TTL 7413, lub CMOS 4093), ponieważ chodzi o histerezę i prostokątny przebieg wyjściowy zawierający harmoniczne. Na innych bramkach układ musi być nieco inny.
  • Poziom 11  
    a 7414 można wpakować zamiast 13stki ??
  • Poziom 32  
    Nie za bardzo, bo ma tylko jedno wejście. Zamiast 7414 powinno chodzić 74132. Jeszcze jedna uwaga do schematu. Mikrofon powinien dawać duże napięcie wyjściowe, inaczej nie uzyska się efektu modulacji. Ciekawe jaki mikrofon autor miał na myśli opisując go "x-tal mike"?
  • Poziom 25  
    Na zwyklej bramce tez pewnie pojdzie, zauwaz ze brak jest tam rezystora ladowania / rozladowania pojemnosci w sprzerzeniu tzn to ze jest to shmidtt nic nie znaczy - tu nie ma stalej czasowej. Podobne rozwiazanie widzialem w generatorach szpilek na ukladach TTL - czestotliwosc powtarzania impulsu byla okreslona przez czas propagacji ukladu. Wg mnie jest to bardzo "brzydki" uklad i nie polecam jego stosowania, tym bardziej ze mozna niewiele wiekszym wysilkiem zrobic uklad na 1 tranzystorze o znacznie lepszych parametrach.
  • Poziom 11  
    A mozesz podac mi linka do takiego nadajnika na tranzystorze ? Bo ja dopiero zaczynam i chcialem zrobic cos latwego na pocztek... A jezeli mówisz ze jest jakis latwy i lepszy... byle nie za drogi :)
  • Poziom 11  
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^Kolega poprostu ma ochote sie pobawic nadajniekiem, niemajac ani grosza, i wogole nieznajac sie na elektronice
  • Poziom 11  
    Szczerze mowiac znam tego "kolege" bo to moj brat :D No ale wiadomo ze kazdy chce zrobic tanio, latwo i dobrze :D ,a zwlaszcza 13 latek,ktory chce sobie pogadac za friko, ito za niewielka cene :) Taki nadajnik to zpewnoscia poczatek, potem wejda w gre wieksze, bardzej drogie, i co za tym idzie nadajniki, ktore nadaja coraz dalej, dalej, i dalej ... :P
  • Poziom 26  
    komishaft napisał:
    tak się rodzi pasja 8)

Szkoda tylko, że podparta ostrym lenistwem - jeśli osoba dostaje dokumentację do układu scalonego, gdzie na pierwszej stronie jest pełna rozpiska nóżek, a w następnym poście ponawia pytanie o rozkład nóżek i ich ilość, no to "Sorry Gergory"... pomijam tu "chęci" typu: poszukajcie mi, wytłumaczcie mi, oraz coś takiego jak Google.

Jak ja zaczynałem przygodę z radiotechniką to składałem łatwodostępne kity - była płytka, elementy, wystarczyło polutować i pokręcić trymerem... to też polecam.

Schematy prostych nadajników można znaleźć m.in. tu - na Elektrodzie w dziale 'Radio'.
  • Poziom 11  
    a zaczynałeś jak miałes 13 lat??
  • Poziom 11  
    U mnie w sklepie elektroniczym nie ma kutu do zlozenia. Gdyby byly to bylo wszystko jasne ale NIE MA. Ze podanych nozek jest 14 to nie znaczy ze nie moze ich byc wiecej...
  • Poziom 26  
    komishaft napisał:
    a zaczynałeś jak miałes 13 lat??

Dwa lata później, ale bez Internetu i grupy ludzi, którzy w ciągu kilku godzin odpowiedzą na każde pytanie... wkręcił mnie w to jeden dobry kolega... Z mojej strony EOT.
  • Poziom 11  
    No wlasnie 2 lata... 15 lat to nie 13. Mowisz ze nie miales internetu i kolegow ktorzy odpowiedza na kazde pytanie a jak zadaje pytanie i oczekuje odpowiedzi to piszesz zebym szukal !!
    Jeszcze raz prosze o jakis link z prostym nadajnikiem... Szukam ale tak bardzo latwych, i nie zadrogich to znalesc niemoge. Na sam poczatek chce cos latwego ale bez przesady zeby dzialalo na 10 metrów.
    P.S Przestanmy sie klócic...
    Z góry dzieki

Narazie
  • Poziom 23  
    Albo tanio, albo dobrze :). Niedawno probowalem skonstruowac jaknajprostrzy nadajniczek na 100-200 metrow i efekt byl raczej kiepski - po prostu ciezko na jednym tranzystorze usykac sensowny zasieg - w koncu zbudowalem generator na mosfecie + separator + stopien na KT368 - i dopiero uzyskalem zadowalajacy efekt.
    A w sieci schematow jest pelno - poszukaj "mikrofon bezprzewodowy" a napewno znajdziesz.
  • Poziom 24  
    linka Ci nie podam bo jestem leniwy :D
    elektroda -> dział radio
    nadajnik jednotranzystorowy na BF245
    no najprostsza konstrukcja jaką warto zmontować
    zasięg ok. 15-30m dla zasilania 1,5V
    stabilnością nie grzeszy ale bije na łeb TaniE nadajniki z allegro .

http://transmitters.tripod.com/links.htm
    z pewnością znajdziesz coś dla siebie :twisted:
  • Poziom 11  
    Silvvester a na jaka moc mozna podpiac ten nadajnik, na 12 V czy juz tego nie wytrzyma? Na najwiekrzej mocy ile metrów pociagnie?
  • Poziom 14  
    Zawsze mnie zastnawia po co ludzią nadajniki fm przeciez to jest karane chyba ze mocy zedu mW ale jak widze z kolegi postun wynika ze chce sobie otwarzyc rozglonie
  • Poziom 11  
    http://www.elektroda.net/cir/35.html
    Skomentujcie nadajnik trzeci, trzeci schemat. Czy to ma byc cos w stylu zaklucacza sygnalu radiowego ? Bo mikrofonu to tam nie ma... Poprzez rozciagania cewki ma sie zmieniac czestotliwosc nadawania ??
  • Poziom 26  
    Miniczek napisał:
    http://www.elektroda.net/cir/35.html
    Skomentujcie nadajnik trzeci, trzeci schemat. Czy to ma byc cos w stylu zaklucacza sygnalu radiowego ?

Nie koniecznie zakłócacza, po prostu jest to nadajnik "czystego" sygnału (tzn. bez modulacji). Przydatny może być np. przy strojeniu jakiegoś odbiornika radiowego (choć ten raczej się nie przyda...), a jak będziesz odpowiednio włączał/wyłączał zasilanie i zastosujesz odpowiedni odbiornik, to możesz porozumiewać się za pomocą alfabetu Morse'a. :)

Miniczek napisał:
    Poprzez rozciagania cewki ma się zmieniac czestotliwosc nadawania ??

Między innymi. Wg opsiu zależna jest też od pojemności kondensatora, w praktyce od każdego elementu i jego pozycji (umieszczenia). Zapomnij jednak o wykorzystaniu tego nadajnika w paśmie 88-108MHz. To nadawać się będzie (wg mnie) na początek zakresu fal krótkich...

Nie polecam tego nadajnika (kolejny dziwny wymysł). Schemat wyżej jest prosty nadajnik - spróbuj go zlutować, powinien dobrze działać (warto zastosować ten opcjonalny kondensator).