Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryk do 1kV a prawo budowlane i prawo elektryczne

28 Lut 2011 16:43 6840 14
  • Poziom 29  
    Witam.
    Jestem elektrykiem z rocznym stażem wykonywania i naprawy instalacji elektrycznych do 1kV bo takie mam uprawnienia.

Chciałbym wszystko wykonywać zgodnie z prawem i zasadami oraz normami.

Czy możecie podesłać linki lub wskazać prawa budowlanego i elektrycznego, które dotyczą elektryka 1kV.

Nie chcę robić w ciemno i chcę wszystko wykonywać legalnie oraz zgodnie z prawem.

Przeczesałem cały internet i znalazłem niewiele informacji dotyczących głównie elektryki. A w większości były skrócone nazwy dzienników i aktów.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 10  
    Poszukaj coś ta temat NOT oni prowadza egzaminy.
  • Poziom 29  
    arek59 napisał:

Przeczesałem cały internet...

Nie chce mi się wierzyć :D
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 29  
    Były w internecie informacje ale nie dotyczyło samej elektryki a w większości to było o budowie. Najwięcej informacji znalazłem w bezel.com.pl
    Tylko że są tam linki do rozporządzeń ministrów a ja chcę cały gotowy katalog.
  • Specjalista elektryk
    Jak poświęcisz trochę czasu to tutaj powinieneś znaleźć wszystko co potrzebne:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=332&tylko_dzial=1

Na gotowe rzeczy nie licz. Elektryka to rozległa dziedzina i wszystko zależy od tego co robisz, gdzie to robisz itp,. itd.

W praktyce z uprawnieniami, które obecnie posiadasz, sam praktycznie nie będziesz mógł nic zrobić. Najwyżej podłączyć płytę pod wcześniej wykonaną instalację.
  • Poziom 29  
    Tutaj masz tytuły norm z którymi powinieneś się zapoznać. Oczywiście jest ich znacznie więcej i są płatne.
  • Poziom 36  
    No to masz pecha. "Tutaj" prawo jest pokręcone, często się zmieniające, jeszcze częściej niejasne i wzajemnie sprzeczne, oraz odwołuje się do norm które są płatne i często się zmieniają.
    Masz kilka wyjść:
    1. Kupować stale nowe normy, "książki" z interpretacjami norm i przepisów, próbować to wszystko pogodzić (patrz dyskusje na forum SEP i ISE) i w dodatku mimo to mieć jeszcze czas np. pracować...
    (Mała podpowiedź: część norm jest międzynarodowa i można je znaleźć pod podobnymi numerami np. po rosyjsku za darmo... oczywiście na własną odpowiedzialność jak się nie boisz. Oczywiście ważne są tylko te normy z hologramem za dużą kasę).
    2. Przenieść się do innego kraju, gdzie zasady są bardziej normalne...
    3. Zmienić zawód...
    4. Robić wszystko zgodnie z prawami fizyki, zdrowym rozsądkiem, najlepszą dostępną wiedzą (nie tylko po polsku), nie patrzeć na punkt (1) i liczyć na to że może "jakoś się uda", nikt nie zakabluje, nie zaskarży, nie nałoży grzywny, nie-coś-tam-gorszego.
    Wybór należy do Ciebie...

PS: Polecam: http://poszukaj.elektroda.pl/szukaj,charoy.html
    Nie "norma", nie "przepis", ale prawdziwe i BARDZO pożyteczne w wielu sprawach, nie tylko dla elektryka.
  • Poziom 29  
    :arrow: Dziękuję kolegom
    Miniax
    remik_l
    te informacje są przydatne

Jak by ktoś znał więcej takich rzeczy to poprosił bym, o wskazanie

Fakt że normy się wciąż zmieniają a przepisy są trudne do zrozumienia i bezsensowne.
  • Poziom 35  
    Obawiam się że całkowicie zgodnie z wszystkimi przepisami to nie da się zrobić nic.
  • Poziom 29  
    Jeżeli mam technik elektryk + sep 1kV to chyba mogę nadal wykonywać instalacje domowe i je naprawiać. Bo z tego co wyczytałem że z takim uprawnieniem mogę jedynie legalnie wymienić gniazdko, żarówkę, podłączyć kabelek, silnik.

Zgodnie z przepisami nie wszystko da się zrobić ale posiadanie największej wiedzy powinno ułatwić wykonywanie pracy i formalności.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Możesz wykonywać wszystko co masz zaznaczone w świadectwie kwalifikacyjnym. Więc jeśli masz tam też instalacje to możesz je wykonywać.
    Cytat:
    Zgodnie z przepisami nie wszystko da się zrobić ale posiadanie największej wiedzy powinno ułatwić wykonywanie pracy i formalności.
    Tego zdania nie rozumiem no bo oczywiście zgadzam się że wszystkiego z uprawnieniami (tym świadectwem kwalifikacyjnym które posiadasz) nie da się wykonać. Ale już wiedza powinna być warunkiem koniecznym do wykonania prac ale nie ułatwia formalności. Coś tu chyba lekko namieszane. Co się tyczy prawa budowlanego to oczywiście Twoje prace muszą być z nim zgodne ale już jako osoba nie pełniąca samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie) nie jesteś osobą która jest przez to prawo zauważana. Przed Tobą dopiero studia kierunkowe praktyka i dopiero uprawnienia budowlane aby zaistnieć jako podmiot dla prawa budowlanego.
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 29  
    Tu nie chodzi że mam zdobyć tytuł inzyniera by odbierać i projektować instalacje.
    Tutaj chciałem poruszyć problem np norm jakie muszę dostosować wg prawa by było zgodne z prawem budowlanym i projektowym.
    Sam gotowy projekt nie wystarczy by wykonać instalacje, potrzebna jest wiedza, prawo, dopuszczalne normy. Bo kto lekceważy to potem ma większe problemy.
  • Moderator
    Przede wszystkim na wyrywki powinieneś znać to:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami.
    Tam również jest wykaz norm.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html
  • Poziom 36  
    Do celów krzyżowego sprawdzania aktualności i interpretacji przepisów :)
    http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewforum.php&f=16
    Specjalny wątek "ROZPORZĄDZENIA MINISTRA (...) sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie + ROZPORZĄDZENIA MINISTRA (...) zmieniające rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"
    http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=16&t=12830

Aby nie było za łatwo:
    STANCA napisał:
    Miałem małą wpadkę, ale kol. Teodor mnie uratował, więc przypomnę;
    Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461 2009.07.08 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    Dz.U. 2008 nr 228 poz. 1514 2009.01.01 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 grudnia 2008 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    Dz.U. 2008 nr 201 poz. 1238 2009.01.01 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    Dz.U. 2004 nr 109 poz. 1156 2004.05.27 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    Dz.U. 2003 nr 33 poz. 270 2002.12.16 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 13 lutego 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Wszystkie są obowiązujące, więc łatwo o wpadkę. Trzeba wszystkie przeczytać by zobaczyć w danej chwili czy w jakimś następnym dalej obowiązującym nie wprowadzono zmian.
    Teodor napisał:

Ale zarówno treść samego rozporządzenia jak i zmian jest obowiązująca o ile nie została zmieniona w kolejnej zmianie.

Nigdzie nie natrafiłem na tekst jednolity obowiązującego rozporządzenia z pięcioma zmianami przez lata w kolejnych wydaniach rozporządzenia.
    Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zamiast elektryk siedzieć na drabinie musi siedzieć przy kompie i mieszać w necie. :D nikt nam życia nie ułatwia, a tu gorąc i myśleć ciężko

Kolegom STANCA i Teodor należą się najwyższe słowa uznania za pilnowanie przepisów i ich aktualności oraz usiłowanie ich przypominania wszystkim zainteresowanym

Pkt 7.3 regulaminu. [retrofood]
  • Moderator
    Do tego należy dołożyć jeszcze:

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dz.U. 2010 nr 239 poz. 1597