Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie mieszacza

marcinus 25 Oct 2004 21:01 1874 6
Altium Designer Computer Controls
    marcinus
    Level 13  
    Cze Chciałem zapytać czy ma ktoś może jakieś ciekawe artykuły, czy materiały jak krok po kroku projektuje się mieszacze?
    Chodzi mi o informacje głównia jak ręcznie sie projektuje mieszacze(tz analiza matematyczna itd).
    Miałby to być mieszacz w układzie iloczynowym z przemianą linerną na 2 tranzystorach, z odzielną heterodyną.
    Wszystkim dzięki za pomoc.
    Marcin K
  • Altium Designer Computer Controls
    Dykus
    Level 27  
    marcinus wrote:
    Chodzi mi o informacje głównia jak ręcznie się projektuje mieszacze(tz analiza matematyczna itd).

Zapytam z ciekawości: potrzebujesz tego na studia, czy chcesz sobie takie coś zaprojektować w ramach hobby?
  • Altium Designer Computer Controls
    marcinus
    Level 13  
    Potrzebuje tego na studia, w innym razie nie bawiłbym się w analize Fourierowską:)Dzięki za pomoc .Nie moge znalżć materiałów jak sie projektuje, wszędzie tylko zasada działania.Dzięki za pomoc.Marcinus
    Dykus
    Level 27  
    W takim razie współczuję. :) Gdzieś widziałem kawałek takiego projektowania (niestety, nie pamiętam zupełnie gdzie i głowy nie dam, że dotyczyło to mieszaczy...) to ciężka sprawa - zestawy wykresów Schmitta (dane tranzystorów), jakieś maciorki po drodze i kupa dziwnych równań. :) A i tak w praktyce trzeba dalej optymalizować. :P

Za bardzo nie pomogę. Coś jest - ale to też w zasadzie zasada działania w 'Nieliniowe elektroniczne układy analogowe'. Jest tam dział 'Mieszacze' i literatura do niego, mogę ewentualnie ją podrzucić (w zasadzie to same starocie) - tzn. tytuły oczywiście...

Gdybyś coś znalazł to proszę, daj znać.
    marcinus
    Level 13  
    Cze Mogą byc starocie.Dzięki za pomoc.Marcinus
    Dykus
    Level 27  
    Szczerze to raczej ciężko będzie cokolwiek (stąd) zdobyć...

Z książki:
    'Nieliniowe elektroniczne układy analogowe' - M.Niedźwiedzki, M.Rasiukiewicz.

W dziale 'Mieszacze':
    1. Przemiana z zastosowaniem elementu mnożącego.
    2. Przemiana na elemencie nieliniowym.
    3. Przykłady rozwiązań układowych:
    - mieszacz z tranzystorem polowym,
    - mieszacz z tranzystorami bipolarnymi,
    - zrównoważone mieszacze diodowe.

Literatura:
    1. Busgang J.J., Ehrman L., Graham J.W.: Analysis of Nonlinear systems with Multiple Inputs, Proc. IEEE, vol. 62, No. 8, pp. 1088-1119, 1974.
    2. Clarke K.C., Hess D.T.: Communication Circuits: Analisys and Design. Addison-Wesley, London 1971.
    3. Chramiec J., Wojtkiewicz A.: Mikrofalowe mieszacze diodowe. WKŁ, Warszawa 1975.
    4. Filipowski A.: Układy elektroniczne analogowe i cyfrowe. WNT, Warszawa 1978.
    5. Golde W.: Układy elektroniczne. T. II, WNT, Warszawa 1976.
    6. Korzec Z., Kacprzak T.: Tranzystory polowe złączowe. WNT, Warszawa 1984.
    7. Pawłowski J.: Nieliniowe układy analogowe. WKŁ, Warszawa 1979.
    marcinus
    Level 13  
    Dzięki wszystkim za pomoc.Marcinus