Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dysk twardy, DVD, bardzo wolny zapis

thesykofant 01 Mar 2011 00:17 3241 20
  • #1 01 Mar 2011 00:17
    thesykofant
    Poziom 7  

witam,
    bardzo wolno zapisują mi sie pliki z dysku na dysk (50 GB folder przegrywał sie dwie godziny, 1,5 GB dwuplikowy film - 4 min), bądź z partycji na partycję.
    bardzo wolno nagrwają sie tez płyty DVD (ponad godzine). Myślę, że problem tkwi w jakiś błędnych ustawieniach. Gdy działą Nero, badz gdy coś sie przegrywa z dysku na dysk caly system zaczyna chodzic wielokrotnie wolniej (okno przegladarki otwiera sie z paska 10 sek). chyba tez stosunkowo wolno przegrywa sie na pamieci flash Żadnych niezwykłych obciazen na procesorze ani na ramach nie widac (w menadżerze zadań)
    win xp sp3 home
    intel core 2 duo e6750
    3,25ram
    grafa GF 88gt
    plyta asus p5kc

WD55AAKS-65YGA (500MB) systemowy, podzielony na trzy partycje
    WD10EARS-00y5b1 (1TB) - ten podłączyłem dzisiaj do oddzielnego gniazda napiecia i do gniazda sata w innym kolorze.

dodatkowo nero podczas nagrywania wysyla komunikat o nie włączonym DMA.
    Gdy sprawdzam w kontrolerach IDE ATA, w menadżerze urządzeń jest pokazane Ultra DMA tryb 5 w zakłądce podstawowy kanał IDE, a drugi dysk tak jakby był podłączony pod "pomocniczy kanał IDE, bo tam sie pokazuje "ultra DMA tryb 5".

podłączyłem dyski pod gniazda w różnum kolorze bo myślałem, że obydwa będą primary channel- a jeden wyszedl primary, a drugi secondary chanell.
    czy tam jakieś zworki należy zakładać jeszcze?

przesyłam zdjęcia testu w HD Tune - jakbym miał taką prędkość to bym nie narzekał. co mnie dziwi, to w oknie info jest suported ATA/133 active ATA/100.

nie wiem co to znaczy, ale jak na moje oko transfer 133MB/s (czy nawet 100) jest za mały, a i takiego efektywnie nie osiąga jak kopiuje sie z dysku na dysk.

chętnie wkleję wszelkie dodatkowe rzeczy, tylko powiedzcie co.
    pozdrawiam

• #2 01 Mar 2011 00:24
    Talibanczyk
    Warunkowo odblokowany

pierwsze co bym zrobił... to wymiana taśm sata oraz podłączenie do innych gniazd dysków.... ostatnio miałem podobny problem.. barowałem sie z tym pare godzin... i pomogło (jak reką odjął) wymiana kabelka SATA.
    Jesli to nie pomoże zainstaluj najnowszy BIOS.

• Pomocny post
    #3 01 Mar 2011 00:33
    rafix25
    Poziom 24  

Po pierwsze popraw pisownię i słownictwo (głównie w konfiguracji PC), zanim dostaniesz upomnienie od moderatora :D.

Wstaw screen z Menadżera urządzeń z rozwiniętym drzewem: "Kontrolery IDE..."

• #4 01 Mar 2011 00:37
    taniam
    Poziom 19  

Kiedy problem się pojawił?
    Czy sterowniki kontrolera SATA są zainstalowane?
    Jaki program antywirusowy?

Edit: Właśnie dokładnie przyjrzałem się testowi WD 500GB - to jest tragedia, jak wymiana kabla nie pomoże to prosiłbym o odczyt parametrów S.M.A.R.T tego dysku

• #5 01 Mar 2011 15:04
    thesykofant
    Poziom 7  

screen z drzewem kontrolerów

taniam, szukałem czegoś jak kontrolery SATA, ale nie wiem gdzie mam to znaleźć;) w każdym razie nie znalazłem. - jest tak jakby w ogóle gniazd SATA mi nie wykrywał, ale stwierdziłęm że może ukrywają sie pod innymi nazwanmi;)

antywirus: avast
    nie wiem gdzie są parametry S.M.A.R.T - poszukałem w HD Tune i HD Tach i nie znalazłem

problem jest chyba od początku. teraz będę miał więcej przegrywań i muszę się go pozbyć. No i nie może być tak, że nie można nic przegrać bo zwalnia.

BIOS rzeczywiście upgreaduje wieczorem, jak będzie nowa wersja, dzięki.
    co do wymiany kabli SATA, to wczoraj podłączyłem nowy dysk, pod nowe gniazdo, nowym kablem i sytuacja jest taka sama. po za tym samo przegrywanie bardzo spowalnia komputer.

• #6 01 Mar 2011 15:18
    rafix25
    Poziom 24  

Chyba czegoś nie doinstalowałeś...
    Co do IDE, to odinstaluj wszystkie urządzenia. Zacznij od Podstawowych. Trochę tego za dużo. :D
    Wykonaj restart i poczekaj aż system zainstaluje je po swojemu ew. potwierdź jego propozycje.

Tak to powinno wyglądać. :D

• #7 01 Mar 2011 17:01
    thesykofant
    Poziom 7  

niestety, odinstalowałem teraz dwukrotnie (a i wcześniej też to robiłem) i nic sie nie zmieniło w drzewie menadżera urządzeń. za pierwszym razem jednak "standardowy podwójny kontroler PCI IDE nie chciał sie odinstalować, za drugim razem dwa.. Po kliknięciu odinstaluj i przeładowaniu menadżera, ciągle były i ciągle miały funkcje "odinstaluj".

może mi ktoś powiedzieć co kontrolują te kontrolery? każdy obsługuje jakieś gniazdo (np SATA) można to jakoś sprawdzić który jest do którego?

to dziadostwo z wykrzyknikiem z kontrolerów dźwięku też odinstalowałem. nie wróciło samo, ale wszystko na razie słychać i widać..

• #8 01 Mar 2011 17:04
    rafix25
    Poziom 24  

Zrobiłeś restart czy przeładowałeś menadżera?

thesykofant napisał:
    ...może mi ktoś powiedzieć co kontrolują te kontrolery? każdy obsługuje jakieś gniazdo (np SATA)

Jak sama nazwa wskazuje: Kontroler(y) IDE - co tu jest do wyjaśniania?
    thesykofant napisał:
    każdy obsługuje jakieś gniazdo

Czyli jednak wiesz.
    thesykofant napisał:
    można to jakoś sprawdzić który jest do którego?

Tak. Wystarczy rozwinąć drzewko każdego z nich.

• #9 01 Mar 2011 17:10
    thesykofant
    Poziom 7  

restartrestrat, i do dwukrotnie, grzecznie jak chciała winda ;)

• #10 01 Mar 2011 17:15
    rafix25
    Poziom 24  

thesykofant napisał:
    restartrestrat, i do dwukrotnie, grzecznie jak chciała winda ;)

I co teraz widać?

• #12 01 Mar 2011 17:22
    rafix25
    Poziom 24  

Czy masz CD ze sterownikami od płyty głównej?

• #13 01 Mar 2011 17:52
    thesykofant
    Poziom 7  

mam. odpaliłem, poinstalowałem co sie dało i w folderze drivers na płycie mam tylko Audio, Chipset, Lan, Raid, USB2.

• #14 01 Mar 2011 18:02
    rafix25
    Poziom 24  

thesykofant napisał:
    mam. odpaliłem, poinstalowałem co sie dało i w folderze drivers na płycie mam tylko Audio, Chipset, Lan, Raid, USB2.

Uruchom tą płytkę poprzez autoodtwarzanie i zainstaluj "Chipset". Zrób restart i napisz co to dało.

• #15 01 Mar 2011 19:41
    taniam
    Poziom 19  

thesykofant - SMART w HD tune jest w zakładce "Health"
    Screen testu wyraźnie pokazuje, że z dyskiem są problemy, Daj SMART, żeby wykluczyć/potwierdzić uszkodzenie dysku.

Co do mnogości kanałów IDE w MU - tak ma być. Jak masz XP, to w biosie jest wyłączone AHCI i poszczególne kanały SATA chodzą w trybie non AHCI (IDE)
    Jeżeli sterowniki z płyty są zainstalowane, ten trop bym sobie darował.

• #16 01 Mar 2011 22:27
    thesykofant
    Poziom 7  

dla świętego spokoju jeszcze raz zainstalowałem sterowniki chipsetu i proszę:
    co to znaczy?

a to skan SMART

film 1.3 GB przegrywał sie 40 sek - to chyba i tak ze trzy razy za długo..
    i ciągle przy przegrywaniu nic nie można zrobić - przegladarka mi sie nie chciała otworzyć ;)

• #17 01 Mar 2011 22:58
    taniam
    Poziom 19  

W menadżerze urządzeń już wygląda OK, sprawdź jeszcze jednak czy dyski działają w trybie UDMA
    SMART też w normie.
    Powtórz teraz test wydajności HDTune.

• #18 01 Mar 2011 23:22
    thesykofant
    Poziom 7  

test obydwu dyskow

co do UMDA to w menadżerze wygląda tak:
    ale tylko przy jednym podstawowym kanale i przy jednym pomocniczym jest taka informacja - przy innych jest:
    tryb transferu DMA jesli dostepne
    bieżący tryb-nie dotyczy
    rozumiem, że to są wolne gniazda?

nie wiem jak w BIOSIE bo nie wiem gdzie szukac

ale komputer ciągle spowalnia podczas przegrywania do tego stopnia, że trudno coś otworzyć

• Pomocny post
    #19 01 Mar 2011 23:55
    taniam
    Poziom 19  

Tryb UDMA ok, sloty opisane jako "nie dotyczy" są puste.

Mocno zastanawiają mnie te miejscowe spadki prędkości odczytu - do 2,9 MB/s.
    Przychodzą mi do głowy następujące możliwości:
    - uszkodzenie dysku
    - kłopot ze sterownikami
    - zainfekowanie systemu
    Niech się wypowie ktoś inny w tej sprawie.

• #20 02 Mar 2011 00:30
    thesykofant
    Poziom 7  

dzięki, :)
    może ktoś inny wpadnie na pomysł dlaczego przy normalnej pracy dysku system koszmarnie zwalnia

• #21 02 Mar 2011 14:00
    rafix25
    Poziom 24  

taniam napisał:
    Mocno zastanawiają mnie te miejscowe spadki prędkości odczytu - do 2,9 MB/s.

Przeskanuj jeszcze tą 500-tkę w MHDD i podaj wynik. Podejrzewam, że zaczynają się rodzić na niej bady - jak na razie mogą być tylko z opóźnionym dostępem - stąd spadki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME