Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thomson 29DF45E S ICC20 kod błędu 54

krzsuc 25 Paź 2004 22:10 3414 8
  • #1 25 Paź 2004 22:10
    krzsuc
    Poziom 2  

Wymieniłem uszkodzony trafopowielacz (strzelał) na zamiennik HR oraz układ TDA8177F. Wyregulowałem focus i screen G2. Niestety telewizor pracuje od 1 do 5 minut i wyłącza się. Próbuje wtedy sam się właczyć. Dwa razy. Niestety bez skutku. Jako kod błedu podaje 47. Gdzie problem?

0 8
  • #2 25 Paź 2004 22:20
    Zbynio1
    Poziom 17  

Zalaczam Ci podobny problem, ktory byl publikowany Procesor ST92R195B/JAM +EPROM, EEPROM 24C16. Przy próbie wyzwolenia odbiornik włącza się do trybu pracy na około 15 sekund, ekran jest ciemny, po podniesieniu napięcia G2 widać ramkę z liniami powrotów. Po upływie tego czasu odbiornik przechodzi na krótko w stan czuwania. Takie próby trwają trzy razy. W czasie kiedy OTVC jest w trybie pracy, procesor w kółko wysyła dane szyną I2C:
    START
    10001101 OK 141 (TDA9330H)
    00101000 OK 40 (Status 0)
    10000100 OK 132 (Status 1)
    00000001 NO 1 (Status 2)
    STOP
    Po trzech nieudanych próbach uruchomienia odbiornika procesor za pomocą diody LED sygnalizuje kod błędu nr 47. Z analizy danych przesyłanych magistralą I2C wynika, że procesor odczytuje status układu TDA9330H. Myślę, że któraś flaga w rejestrze jest źle ustawiona i dlatego procesor sterujący wyłącza odbiornik. Do układu dociera kilka sygnałów, których wartości mają odzwierciedlenie w rejestrach. Proszę o informacje na temat poziomów sygnałów wejściowych układu TDA9330H i wskazanie według podanych odczytów rejestru, co może powodować takie zachowanie się mikrokontrolera.

Niewątpliwie naprawa tego odbiornika jest doskonałym przykładem tego, co nas serwisantów czeka w najbliższym czasie jeśli chodzi o skalę trudności i komplikację w rozwiązywaniu „krzyżówki”, jaką jest np. taka naprawa. Tutaj oprócz wiedzy i doświadczenia, oprócz posiadania instrukcji serwisowej, czy dobrego schematu wykonanego w dobrej jakości, potrzebne będą opisy pracy poszczególnych układów odbiornika i opisy sposobów testowania i pomiarów wraz z wynikami wzorcowymi, na których możemy opierać się z pełnym zaufaniem.
    Wchodząc w szczegóły konstrukcji tego odbiornika, widać, że potrzebny byłby wzorcowy wynik testu magistrali I2C, jak też opis działania systemu zabezpieczenia. Z podanego przez Czytelnika opisu objawów wynika, że należy podjąć działania w trzech kierunkach, z których każdy może stanowić przyczynę takiego zachowania się odbiornika:
    · niepoprawne napięcia zasilające (do sprawdzenia kilkanaście linii zasilania),
    · działania systemu zabezpieczeń,
    · błąd magistrali I2C lub błąd w zawartości pamięci EEPROM.
    Pierwszy kierunek poszukiwań jak sądzę, Czytelnik już wykonał, bo to działanie podstawowe w lokalizacji uszkodzeń wszelkiego sprzętu. Zwykle opieramy się na statystyce uszkodzeń i stąd wiadomo, że sprawdzone zasilanie, to „czyste” przedpole do dalszych poszukiwań. Nie należy zapominać o napięciach zasilających produkowanych przez trafopowielacz. Opisany czas, w którym odbiornik podejmuje próbę pracy (3 × 15 sekund), jest na tyle długi, że można wykonać w kilku cyklach wszystkie pomiary. Świadczy jednak o tym, że wyłączanie odbiornika nie jest spowodowane działaniem układu zabezpieczenia, bo te zwykle powinny zadziałać w czasie 3÷5 sekund. Pozostaje zatem podejrzenie, że przyczyną może być błąd na magistrali I2C. Ze schematu wynika, że w odbiorniku istnieje jedna magistrala łącząca 9 układów scalonych. W teście magistrali wykonanej monitorem magistrali I2C, powinniśmy uzyskać potwierdzenie obecności adresów:

1010AAA0 M24C16
    01000000 TDA9178
    10001A10 TDA9321H
    10001100 TDA9330H
    11000AA0 TUA6010X w głowicy
    10111100 SAA4956TJ
    Nie udało mi się zdobyć adresów pozostałych układów: CXD2057M, DMUOCUT2.1, TCE2ACU. Tu w zależności od wyniku testu, możemy określić, czy są one sprawne na zasadzie domyślnego przyporządkowania adresów do układów. Można też użyć sposobu polegającego na odłączeniu nóżki SDA od ścieżki druku (odessanie) i metodą kolejnych testów, zlokalizować przynależność poszczególnych adresów, ale to już raczej po uzyskaniu pełnej sprawności TVC.
    Należy uwzględnić również sytuację, w której mikroprocesor sterujący na samym początku odczytuje dane zawarte w pamięci EEPROM i na ich podstawie wie, jakie układy będzie obsługiwał. Oznacza to, że w przypadku uszkodzenia pamięci lub częściowej utraty danych zawartych w pamięci, mikroprocesor wstrzymuje pracę odbiornika, potem podejmuje następną próbę i tak do trzech razy. Jeśli w teście magistrali I2C nie został odczytany adres pamięci, to mamy „winowajcę”. Zwykle konstrukcje odbiorników, w których obok CPU występuje EPROM, umożliwiają po wymianie kostki EEPROM podjęcie pracy z podstawowym wsadem, którego zapisu dokonuje CPU, jeśli zlokalizuje pamięć „czystą”. Po wykonaniu zasadniczej naprawy, dane te korygujemy w zależności od potrzeb, wchodząc w tryb serwisowy. Można też skorzystać z gotowej zawartości, która dostępna jest na stronie www.serwis-elektroniki.com.pl..
    Jeśli temat pamięci i jej zawartości mamy „odhaczony”, to w teście magistrali I2C powinny pojawić się potwierdzenia adresów wszystkich sprawnych układów obecnych na magistrali. Brak któregokolwiek adresu jest wskazaniem na ten układ, w którym dla potwierdzenia należy wykonać pomiary sprawdzające w najbliższym otoczeniu.na lamach SE. Pozdrawiam Zbynio1:

0
  • #3 26 Paź 2004 10:12
    xwaldek1
    Poziom 20  

Witam.

Po takowym uszkodzeniu TV, co jest dość częstym przypadkiem w tych modelach, poza wymianą ramki, należy jeszcze wymienić pamięć. Często zostaje uszkodzona jej zawartość.

Pozdrawiam.
    Waldek

0
  • #4 26 Paź 2004 11:06
    Janusz2002
    Poziom 18  

Zmniejsz G2 do minimum i sprawdź, jaki kod błędu otrzymasz? Przy uszkodzeniu końcówki pionu i przy niskim G2, jest to błąd 26, po podniesieniu G2 sygnalizowany jest błąd 47. Sprawdź też "sandcastle" przy starcie na nóżce 9 IV200.
    Janusz

0
  • #5 26 Paź 2004 11:23
    misiek27
    Poziom 15  

Podstaw dla pewności jeszcze jeden TDA8177F. Niedawno miałem przypadek, że dopiero 4 scalak ruszył. Miałem identyczne objawy a czytając posty na forum, okazuje się, że z jakością ukaładów jest różnie. Sprawdź okoliceTDA, napięcia zasilajace tranzystor TF041.

0
  • #6 26 Paź 2004 18:45
    krzsuc
    Poziom 2  

Zmniejszyłem G2 do minimum i wtedy podaje kod błedu 45.
    Wymieniłem TF041 - nadal TV nie działa poprawnie - za chwilę będę wymieniał IF001.
    I jeszce jedno: po tym, jak się uruchomi i przez krótki czas pracuje, przełączanie kanałów też powoduje jego wyłaczenie.
    Pomierzyłem napięcia - może one coś podpowiedzą: +UVERT 15,
    -UVERT 16.7, +UVFB 45, USYS 137.2. Niektóre z nich wydają się za wysokie. Ale skoro USYS jest OK to chyba nie ma możliwości ich obniżenia?
    Proszę o podpowiedź.

Wymeniłem IF001 TDA8177F na inny. Niestety błedy te same. Nadal TV samoczynnie się wyłącza.
    Walczę dalej.

0
  • #7 26 Paź 2004 22:39
    Janusz2002
    Poziom 18  

Kondensatory CL 035 a przedewszystkim CL033.Przypuszczalnie dziala EW protect. Mozesz wylutowac DV 520 na module cyfrowym to odlaczysz to zabezpieczenie.
    Janusz

0
  • #8 27 Paź 2004 11:47
    tomcio
    Poziom 26  

Miałem podobny problem ale z ICC17.
    Problem powstał po wymianie trafa.
    Trafo też wstawiłem HR.
    Po dokładnym analizowani "kiedy się wyłącza", doszedłem do wniosku , że w chwili zmian jasności.
    Na generatorze pracował 3h i się nie wył.
    Po zmianie tła na "duża jasność" od razu się wył.
    Zmniejszyłem mu zaś i tv pracuje OK,
    więc może u ciebie problem też tu jest ?

0
  • #9 28 Paź 2004 20:03
    krzsuc
    Poziom 2  

Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki. TV już od dwóch dni pracuje. Nie znalazłem innych usterek. Wyłączał się cały czas, dopóki nie obniżyłem napięcia USys do poziomu 134V. Wtedy zaczął pracować poprawnie. Stopniowo zwiekszyłem je później aż do poziomu 136V. Zalecane to 137V. Od tej pory TV już się nie wyłącza.
    Dziękuję raz jeszcze.

0