Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie laptopa wzrokiem - prototyp Lenovo & Tobii

exti 01 Mar 2011 21:24 1425 0
 • Sterowanie laptopa wzrokiem - prototyp Lenovo & TobiiLenovo i szwedzka firma Tobii, zajmująca się urządzeniami do śledzenia ruchu gałek ocznych, połączyły siły i stworzyły laptopa posiadającego wbudowane takie właśnie urządzenie. Za jego pomocą można sterować pewnymi akcjami na komputerze. Sama idea nie jest nowa, są już nawet smartfony wyposażone w tę technologię, ale większe rozmiary i mocniejsze zasilanie laptopa czynią ją bardziej użyteczną.

  Zaprezentowany dzisiaj na targach CeBIT prototypowy laptop jest nadal daleko (co najmniej dwa lata) od fazy produkcyjnej, lecz według relacji działa wyśmienicie. Rozpoznaje nawet nieznaczne ruchy z imponującą dokładnością. Używa on podłużnego sensora (podobnego, jak w Wii) wmontowanego poniżej ekranu, a nie kamer, jak w przypadku Kinecta. Według Tobii, musi on mieć konkretne rozmiary, aby działał poprawnie, lecz ostatecznie może być tej samej grubości, co ramka laptopa.

  Kontrolowanie komputera oczami nie polega na sterowaniu kursora wzrokiem - to byłoby niezwykle rozpraszające, gdyż kursor skakałby bardzo szybko po całej powierzchni ekranu. Zamiast tego można np. wywołać pasek zadań patrząc na dół ekranu, lub pasek boczny (sidebar) patrząc na lewy jego kraniec. Jest też możliwe przełączanie między oknami - to, na które aktualnie patrzymy jest uaktywniane.

  Źródło:
  http://www.popsci.com/gadgets/article/2011-03/lenovo-and-tobii-create-eye-tracking-laptop-prototype-stare-induced-computing

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 116, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.