Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz YAMAHA AX-550 pali się Tranzystor

Suchar2 01 Mar 2011 21:51 5812 5
Wago
 • #1
  Suchar2
  Level 10  
  Witam.
  Zaczęło sie od tego ze został zalany piwem :( Zaznaczone miejsce wylania piwa kolorem zielonym) i wywaliło bezpiecznik.... Ja oczywiście nie wiedziałem co sie stało, rozkręciłem z watowałem bezpiecznik i włączyłem go. Dym...... i po sprawie. Tak wiem to moja wina. Jak bym wiedział ze ktoś go zalał piwem to oczywiście nie zrobił bym tego. Dobra starczy tej historii.
  Rozebrałem go w domu, sprawdziłem końcówki mocy wydaje mi sie ze spalone (Zaznaczone na czerwono). Wylutowałem tranzystory złożyłem i postanowiłem włączyć... Działa... myślę ze jest ok. (juz tak robiłem ze wzmacniaczem samochodowym nie było problemu czy to możliwe ze tam jest mniejsze napięcie?)
  Zostawiłem go włączonego i poszedłem do piwnicy po głośnik żeby sprawdzić czy działa. Przyszedłem podłączyłem kabel do kompa i zabieram sie za kabel od głośnika lecz jeszcze go nie podłączyłem, i szryyy pali sie kolejna końcówka :(
  Czy jest to Spowodowane ze nie dokręciłem jej do radiatora? tylko załapałem śrubkę. Czy to może były jeszcze jakieś pozostałości po piwie?
  Czekam na sugestię i pomoc, liczę na wyrozumiałość ponieważ jestem początkujący a nie chcę zanosić do naprawy... (interesuje mnie elektryka)
  Pomiary:
  Czerwony-miernik piszczał i zerował wartości
  Czarny-miernik piszczał i zerował wartości
  Niebieski-miernik pokazywał wartości w granicach 600-800
  Czy mam zrobić jakieś inne pomiary? Jakich elementów?

  Wzmacniacz YAMAHA AX-550 pali się Tranzystor
 • Wago
 • #2
  Elektrona
  Level 11  
  Powinieneś sprawdzić wszystkie te tranzystory które oznaczyłeś kolorami, najlepiej wymienić te małe bez sprawdzania one mogą powodować uszkodzenie.
  Oczywiście przed próbą musi wszystko być poskręcane idealnie, możesz posmarować je pastą termo-przewodzącą i solidnie przykręcić radiator.
  Sprawdź a najlepiej wymień groszowe sprawy oporniki w obrębie.
  Pozdrawiam.
 • Wago
 • #3
  Suchar2
  Level 10  
  Sprawdziłem wszystkie które zaznaczyłem. Jak juz wspomniałem tylko te o których mówiłem sprawdziłem. Czy wszystkie części oznaczone "Q" mam sprawdzić? jest tego z 30 sztuk...
  Orientujesz sie jaki był by koszt tranzystorów?
  Symbole:
  Zielony- Toshiba 2SA1302 0 '1 l Japan
  Czarny- Toshiba 2SC3281 0 '1 l Japan
  Zauważyłem cos nowego:
  Kondensator nie daleko od małego tranzystora jest spuchnięty. 2 sztuki też do wymiany?
 • #5
  Suchar2
  Level 10  
  Ok Dzięki. W piątek jadę i kupię części... Zobaczymy co z tego wyniknie...
 • #6
  elektrommen
  Level 11  
  Witam , wracam do tematu może się to komuś przyda .
  W takim przypadku (po zalaniu) po demontażu predriverów i tranzystorów końcowych trzeba umyć pcb izopropanolem (moja metoda to pędzelek i powietrze w spraju) . Następnie , po wysuszeniu sprawdzamy rezystory emiterowe R135-136 0,22Ω i FR101-102 220Ω . Najlepiej sprawdzić też Q111 Q117 Q115 C115 R125 R127
  R152 (jeden kanał) i dopiero zamontować predrivery 2SC3281 2SA1358 a w miejsce
  tranzystorów końcowych oporniki 5W 4,7-6,8Ω (baza-emiter kolektor wolny) .
  Można już zacząć test wzmacniacza na słuchawkach lecz aby być pewnym nieodzowny jest generator i oscyloskop . Te wzmacniacze lubią się wzbudzać na paśmie ponadakustycznym najczęściej dotyczy to wzmacniacza wyjściowego .
  Po tych czynnościach zabieramy się za tranzystory mocy . Oryginalne 2SC3281 i 2Sa1302 nie są już produkowane polecam , zamiast podróbek , parę 2Sa5200 2SC1943 mają mniejsze struktury od tych poprzednich ale dają radę . Tranzystory smarujemy pastą termoprzewodzącą i stosujemy podkładki .Koniecznie dokręcamy tranzystory do radiatora , można posmarować też Q117.Po wstępnym wygrzaniu (2min) ustawiamy potencjometrem Vr101 napięcie ok 10mV na połówce R135 . Oczywiście to samo robimy w obu kanałach . Pierwsze próby końcówki najlepiej zrobić podłączając do wyjścia rezystory 8Ω 20-50W i obserwować na oscyloskopie wierzchołki sinusoidy (do 100kHz ) i prostokąt (do 30kHz) . Uff , starczy na początek Wzmacniacz YAMAHA AX-550 pali się Tranzystor .