Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł gazowy do budynku 150m kw.?

Brencik 31 Mar 2011 20:20 21112 39
 • #31
  Brencik
  Level 26  
  35kW kocioł do 130m2?
  Czyli 270W/m2. Za komuny w domach zbudowanych z betonoej płyty o grubości 20cm i o oknach ze szparami jak palec normą było 100W/m2. U mnie obecnie w tak ocieplonym budynku jest pewnie coś kolo 50W/m2 i kocioł 14kW jest też aż nadto, całe szczęście że pracuje z mocą już od 3,5kW. Wtedy to ma sens i jest szansa na kondensacje nie tylko jeden dzień w roku...
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • #33
  Brencik
  Level 26  
  Spadikbartosz wrote:


  2. Jeśli nic nie przekona Ciebie do kondensata to:
  a. bez pogodówki(pogodówka lubi niskie temp na zasilaniu przy dodatnich temp na dworze, co się wiąże z szybkim zużyciem- korozją) - tylko na termostatcie pokojowym(bezprzewodowym),


  Nie do końca rozumiem chyba to sformułowanie...
  Co bez pogodówki?
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  Brencik
  Level 26  
  Ale mój będzie pracował pogodowo, nie rozumiem dlaczego miałoby być to złe rozwiązanie.
 • #36
  michcio
  Electrician specialist
  Pewnie chodzi o to, że na tak niskich temperaturach, jakie ustawia pogodówka, może pracować tylko kondensat, bo jest na to odporny. Inne kotły będą korodować.
 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  Brencik
  Level 26  
  A może WOLF CGW-11/100. Ostatnio coraz bardziej przypada mi do gustu.
 • #39
  odyseuszek
  Level 11  
  Odgrzebuję z przeszłości, ale celem sprostowania dla potomności - pogodówka nie ma żadnego związku z wymogiem niskiej temperatury na zasilaniu. Służy do wyprzedzającego ustawiania temperatury zasilania w stosunku do zmiany temperatury na zewnątrz (tzw. krzywa grzewcza), czyli przy obniżaniu się temp. zewnętrznej zaczyna podwyższać temp. zasilania aby dom się nie wychłodził i odwrotnie - zapewnia większy komfort cieplny.
  Zaś podłogówka faktycznie pracuje na niskich temperaturach - max. do 55 stopni i optymalnie do niej nadają się piece kondensacyjne.
 • #40
  Brencik
  Level 26  
  Podłogówka do 55?
  Max. to 40stopni.

  Pogodówka jest dobra dla budynków o małej inercji ciepła, u mnie jest ale budynek ma tak wielka bezwładność cieplną że w największe mrozy piec wygaszany jest samoistnie wieczorem gdy w mieszkaniu jest 22st a rozpalany bywał około godziny 14 i wtedy temperatura w mieszkaniu wynosiła 20,5-21st. Tu pogodówka to tylko gadżet. Ale jest bo była w zestawie z regulatorem BM, jednak trzeba ustawić w opcjach wpływ pomieszczenia.