Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł gazowy do budynku 150m kw.?

Brencik 31 Mar 2011 20:20 21670 39
 • #31
  Brencik
  Level 26  
  35kW kocioł do 130m2?
  Czyli 270W/m2. Za komuny w domach zbudowanych z betonoej płyty o grubości 20cm i o oknach ze szparami jak palec normą było 100W/m2. U mnie obecnie w tak ocieplonym budynku jest pewnie coś kolo 50W/m2 i kocioł 14kW jest też aż nadto, całe szczęście że pracuje z mocą już od 3,5kW. Wtedy to ma sens i jest szansa na kondensacje nie tylko jeden dzień w roku...
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • #33
  Brencik
  Level 26  
  Spadikbartosz wrote:


  2. Jeśli nic nie przekona Ciebie do kondensata to:
  a. bez pogodówki(pogodówka lubi niskie temp na zasilaniu przy dodatnich temp na dworze, co się wiąże z szybkim zużyciem- korozją) - tylko na termostatcie pokojowym(bezprzewodowym),


  Nie do końca rozumiem chyba to sformułowanie...
  Co bez pogodówki?
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  Brencik
  Level 26  
  Ale mój będzie pracował pogodowo, nie rozumiem dlaczego miałoby być to złe rozwiązanie.
 • #36
  michcio
  Electrician specialist
  Pewnie chodzi o to, że na tak niskich temperaturach, jakie ustawia pogodówka, może pracować tylko kondensat, bo jest na to odporny. Inne kotły będą korodować.
 • #37
  User removed account
  User removed account  
 • #38
  Brencik
  Level 26  
  A może WOLF CGW-11/100. Ostatnio coraz bardziej przypada mi do gustu.
 • #39
  odyseuszek
  Level 11  
  Odgrzebuję z przeszłości, ale celem sprostowania dla potomności - pogodówka nie ma żadnego związku z wymogiem niskiej temperatury na zasilaniu. Służy do wyprzedzającego ustawiania temperatury zasilania w stosunku do zmiany temperatury na zewnątrz (tzw. krzywa grzewcza), czyli przy obniżaniu się temp. zewnętrznej zaczyna podwyższać temp. zasilania aby dom się nie wychłodził i odwrotnie - zapewnia większy komfort cieplny.
  Zaś podłogówka faktycznie pracuje na niskich temperaturach - max. do 55 stopni i optymalnie do niej nadają się piece kondensacyjne.
 • #40
  Brencik
  Level 26  
  Podłogówka do 55?
  Max. to 40stopni.

  Pogodówka jest dobra dla budynków o małej inercji ciepła, u mnie jest ale budynek ma tak wielka bezwładność cieplną że w największe mrozy piec wygaszany jest samoistnie wieczorem gdy w mieszkaniu jest 22st a rozpalany bywał około godziny 14 i wtedy temperatura w mieszkaniu wynosiła 20,5-21st. Tu pogodówka to tylko gadżet. Ale jest bo była w zestawie z regulatorem BM, jednak trzeba ustawić w opcjach wpływ pomieszczenia.