Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon SONY TC-K620 nietypowe zachowanie.

02 Mar 2011 13:05 2888 10
  • Poziom 12  
    Sprzęt długo nie był uruchamiany (ostatnio działał poprawnie). Po dłuższej przerwie, spróbowałem go uruchomić, popracował chwilkę (ok 20 s) poprawnie, później zgasł wyświetlacz, przestał reagować na przyciski. Po ponownym włączeniu (poprzez wyjęcie wtyczki zasilającej) przez chwilkę podziałał, następnie wyświetlacz zaczął świecić w połowie, później zgasł, brak reakcji na przyciski. Spotkałem podobny wątek z tym magnetofonem na forum - "SONY TC-K620 dziwne objawy", ale nikt nie opisał w jaki sposób rozwiązał ten problem. Pomierzyłem napięcia na procesorze +5V oraz -27V wydaje się że są ok. Co dalej z tym robić.
    Jedno napięcie na procesorze (gdzie podłączony jest kwarc, odbiegało 1,5V wg schematu powinno być ok. 2 V). Nie mam w tej chwili dostępu do schematu, ale wieczorem zamieszczę jego oraz opisze szczegóły pomiarów.
    Co mogło polecieć procesor czy kwarc ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Jeśli długo nie pracował bardziej prawdopodobne jest, że problem powodują kondensatory w zasilaniu (utrata pojemności).
  • Poziom 12  
    Przemierzyłem napięcia na procesorze tj Vcc jest ok 5V oraz -25V (38pin). Niby wszytko jest ok, tylko na 28 pinie procka gdzie jest podpięty kwarc jest 1,5 V, wg instrukcji powinno być 2.2V. Nie mam oscyloskopu, więc podpiąłem pod ten pin miernik częstotliwości, niby wskazuję częstotliwość zbliżoną do częstotliwości kwarcu. Nie wiem, może kwarc ma jakieś wewnętrzne zwarcie.
  • Poziom 2  
    odgrzeję temat. To nie jest problem z kwarcem. Zastanawia mnie wysokie napięcie za mostkiem prostowniczym. Jest ponad 20V zamiast 18,5V co powoduje szybkie nagrzewanie tranzystora z którego wychodzi 12V. Magnetofon jest coprawda TC-K520 ale chodzi góra 5min i potem zamiera sterowanie i wyświetlacz.Główkuję czy to rzeczywiście możliwe że coś jest do wymiany? No przecież zamontowanie extra radiatora jest naprawą z pogranicza druciarstwa. Jakieś sugestie?
  • Poziom 12  
    Na pewno nie jest to wina kwarca, podmieniałem i było to samo. Niestety do tej pory nie udało mi się go naprawić. Wszystko wskazuję na uszkodzenie procesora.
  • Poziom 2  
    Dopiero co zaobserwowałem że naprawdę wystęuje zależność pomiędzy parzącym tranzystorem zasilacza i wyłączaniem się sterowania. Dopóki dam radę utrzymać jest ok i reaguje na wyłączenie power. Jak się przegrzeje to już tylko wyłączenie z wtyczki pozostaje. Zastanawiam się cały czas dlaczego ma tak wysokie napięcie za mostkiem. Bez obciążenia nawet 23V. Podczas pracy spada do 20V co przy stabilizacji na 12V daje duże zyski ciepła. Nie jest to też wina tego tranzystora bo zamieniałem i to samo. Jak ktoś ma pomysł na przyczynę zawyżonego napięcia mogę nawet wkleić kawałek schematu
  • Poziom 25  
    Sprawdź mostek.
    Prawdopodobnie padła jedna dioda w środku.
  • Poziom 2  
    Diody zmienione na rostownicze z jakiegoś innego zasilacza. Teraz mam nawet szybciej wyłączanie panela. Zastanawiam się czy diody 10E2N mogły być jakieś specjalne.

Dodano po 8 [minuty]:

W zasadzie to chyba jest więcej miejsc za transformatorem z wyższym napięciem niż na schemacie. Zastanawiam się nad znaczeniem na tabliczce znamionowej 220V 50/60Hz.
    Zmierzyłem na wejściu trafo z sieci miernik okazał 237V. Czy to może mieć znaczenie? W końcu w gniazdku mam 50Hz a urz powinno sobie poradzić i przy 220V 60Hz.
  • Poziom 1  
    Witam,
    mam również Sony TC-k620 z taką samą wadą. Długo szukał, w końcu to był zły odbiornik IR. Nie używam zdalnego sterowania, więc odłączyć tranzystor Q711 oraz Sony pracuje bez problemów. Być może będziesz wspomagać ten proces. Przepraszamy za złe tłumaczenie, nie wiem zbyt dużo po polsku, Pan Google pomógł mi.

Pozdrawiam

Marek
  • Poziom 29  
    Możliwe, że przegrzewanie może powstać powstać z podwyższonego napięcia sieciowego. Jeśli masz tylko trafo, bez przetwornicy, to napięcia wtórne będą odpowiednio wyższe. Sprzęt produkowany w czasach 220V a ty masz w sieci 237V to spora różnica, jakieś 7-8% więcej.
  • Poziom 14  
    Witam, odświeżę trochę temat. Miałem dokładnie taki sam problem z moim Sony TC-K520. Po usunięciu tranzystora na linii odbiornik IR-mikroprocesor objawy ustały i nie mam obecnie z nim jakichkolwiek problemów. Może to kiedyś komuś pomoże.