Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz z aktywnym filtrem HPF

Nosorożec 02 Mar 2011 13:08 2529 11
  • #1 02 Mar 2011 13:08
    Nosorożec
    Poziom 14  

Witam. Potrzebny mi owy filtr. Nie chcę kombinować z kondensatorami bo za dużo zabawy z kabelkami itp.

Na allegro są wzmacniacze za 30zł "dobrych" firm, gdzie znajdują się owe filtry. Co prawda ich moc to aż "1600W" np więc to nie zabawka. Wiadomo jednak, że moc prawdziwa to około 10 - 20W. Jest mały mankament. Chcę wykorzystać ten wzmacniacz jako przedwzmacniacz, czyli radio, filtr hpf i wzmacniacz zasilający przód. Zda to egzamin? Chyba,że z tego nowego wzmacniacza wywalę scalaki i użyję samego filtra, gdzie jego sygnał będzie szedł prosto do wzmacniacza bez pobierania większej mocy. Wiecie o co mi chodzi?

0 11
  • #2 02 Mar 2011 13:54
    nightrunner
    Poziom 21  

Trochę to przekombinowane ;/
    A próbowałeś filtra pasywnego ? Może się okaże że nie ma dużego tłumienia i będzie w sam raz (na przewodach sygnałowych). Pasywny składa się z kondensatora i rezystora i oczywiście przydało by się to wsadzić w ekranowane cuś ;P
    Zawsze możesz sobie zrobić filtr aktywny, nie jest bardzo skomplikowany, na necie jest tego pełno ;)
    Co do tych cudów na allegro to dowiesz się co to zrobi z sygnałem dopiero po podłączeniu (końcówka może zniekształcać sygnał), więc jest to pewne ryzyko ;) W skrajnych przypadkach możesz nawet uszkodzić wejście wzmacniacza końcowego.

0
  • #3 03 Mar 2011 10:32
    Nosorożec
    Poziom 14  

Próbowałem z kondensatorem 220uF aby odciął mi te niższe częstotliwości ale to nie do końca to co chcę. A z tego wzmacniacza mam zamiar wywalić końcówki mocy a zostawić przedwzmacniacz w postaci filtra. Nie wiem czy dobrze to rozumiesz, wiem, ze kosztowo może sie nie opłacać ale w obudowie tamto będzie bez żadnych niebezpieczeństw zwarcia itp.

0
  • #4 03 Mar 2011 12:29
    nightrunner
    Poziom 21  

Zrób filtr pierwszego rzędu (kondensator-rezystor). Zamiast rezystora dajesz potencjometr i masz regulowany filtr.
    Na wiki masz schemat i wzory ;) Link
    Twój pomysł też jest dobry i jeśli wolisz w tą stronę to OK. Osobiście trochę bym się obawiał tego co jest w środku takiego wzmacniacza, bo nie zawsze można bez problemu sobie oddzielić sekcję filtru, czasami jest to gdzieś na płytce poplątane z innymi elementami i ścieżkami ;)

0
  • #5 04 Mar 2011 16:11
    Nosorożec
    Poziom 14  

Zamiast rezystora jaki dać potencjometr? Jaka wartość?

0
  • #6 05 Mar 2011 22:14
    nightrunner
    Poziom 21  

Dla kondensatora 220uF i np rezystora 100k ohm masz fc = 1/(2*3.14*0,00022*100000) = 1/138,16 czyli będzie to 138,16 Hz
    Więc jak dasz potencjometr 100k to będziesz miał regulacje od dołu do 138Hz
    Oczywiście wartości kondensatora i rezystora (potencjometru) możesz sobie dowolnie dobierać.
    Nie wiem tylko jak to jest ze stromością zbocza takiego filtru to musisz sprawdzić już sam, może akurat będzie ok ;)

0
  • #7 07 Mar 2011 09:13
    Nosorożec
    Poziom 14  

Kondensator do rezystora a drugi koniec rezystora do głośnika czy pierw kondensator do plusa głośnika a rezystor za kondensatorem zwarty z minusem?
    Wzmacniacz z aktywnym filtrem HPF

0
  • #8 07 Mar 2011 13:15
    nightrunner
    Poziom 21  

Wersja 2.
    Tylko jak chcesz dać filtr na wyjście wzmacniacza to musisz dać rezystor o większej mocy np. 5W
    Jakbyś robił filtr na wejście wzmacniacza to można dać potencjometr i dobrze by było dać w szeregu z potencjometrem rezystor tak żeby potencjometr nie zwierał do masy.

0
  • #9 07 Mar 2011 13:42
    Nosorożec
    Poziom 14  

Czy jeżeli dam to na wejściu wzmacniacza (sygnału) to czy nie ucierpi na tym wzmacniacz zasilający subwoofer (pasmo)? Mam rozdzielony sygnał rozgałęźnikiem cincze. No i też posiadam z przodu odseparowany zestaw i czy nie zauważe różnicy w graniu sopranowych głośników. Ja myślałem w kablach gdzie mam rozgałęźnik na głośniki w drzwiach i słupkach to sopranowy zostawić ttak jak jest a do drzwi rozciąć i podłączyć te kondensatory i podwójny potencjometr ale niestety nie mam tak mocnego, posiadam jedynie z poloneza 10W ale jest on 10K. Moc głośników to 70W RMS i 75W na sopran, wzmacniacz na wyjściu ma 70W w RMS. Moje głośniki to phonocar 2/635 bez zwrotnic.

0
  • #10 08 Mar 2011 08:17
    nightrunner
    Poziom 21  

OK muszę powrócić do obliczeń bo trochę nakręciłem z tym wzorem i z interpretacją budowy filtru.
    Tak to jest jak wiedza zardzewieje po latach, a tu jeszcze nikt mnie nie poprawia :P
    Filtr składa się z kondensatora i rezystora, ale w naszym przypadku rezystorem jest cewka głośnika ( rezystor 4ohm ;) ).
    Wzór to fc=1/(2*pi*R*C) więc dla kondensatora 220uF jest fc=1/(2*3,14*4*0,00022)=1/0,0055=182Hz
    Jak dasz dwa razy większy kondensator to masz odcięcie na 90 Hz itd.
    To jest jedyne rozwiązanie jeśli chodzi o podłączenie przy głośniku.
    W przypadku podłączenia przed wzmacniaczem nie musisz się martwić i jakość sygnału na subie dasz filtr za rozdzielaczem i problem rozwiązany.
    Kondensator w filtrze działa jak korek, który zapycha się dla zbyt niskich częstotliwości (im większa pojemność kondensatora tym niższe Hz przejdą) więc nie będzie on miał negatywnego wpływu na kanał suba.
    Podłączenie przed wzmacniaczem ma tą zaletę że możesz dać potencjometr (nie musi mieć dużej mocy).
    Przy takim podłączeniu trzeba wziąć pod uwagę rezystancję wejściową wzmacniacza bo nasze R we wzorze fc=1/(2*pi*R*C) będzie rezystancją wejściową połączoną z rezystancją potencjometru równolegle.
    Przyjmę że rezystancja wejściowa to 10k ohm i dam potencjometr też 10k ohm , daje to ze wzoru na równoległe połączenie rezystorów 5k ohm (oczywiście jak kręcimy potencjometrem to ta rezystancja się zmniejsza).
    Teraz mamy fc=1/(2*3,14*5000*C). Przyjmuję że chce aby filtr działał w zakresie 30-250 Hz więc przekształcam wzór i wychodzi C=(1/(2*3,14*5000))/fc (przy największym R, a mamy teraz 5k ohm bierzemy 30 Hz)
    i tak mamy C=(1/31400)/30=0,000001=1uF. Teraz jak mamy wyliczony kondensator możemy wyliczyć do ilu może spaść rezystancja żeby filtr ustawił się na częstotliwość 250 Hz.
    R=(1/(2*3,14*C))/fc=(1/(2*3,14*0,000001))/250=(1/0,00000628)/250=637 ohm więc rezystancja potencjometru nie może spadać poniżej 700 ohm ;)
    Jak widzisz wykonanie takiego filtru na wejściu nie jest takie trudne tylko trzeba troche policzyć ;P i masz filtr regulowany na elementach za kilkadziesiąt groszy ;)
    Możesz nawet umieścić taki filtr w obudowie wzmacniacza bo zajmuje niewiele miejsca ;)

1
  • #11 08 Mar 2011 10:24
    Nosorożec
    Poziom 14  

Ty to masz wiedze :) Nikt nie poprawia bo nie wie, w sumie jak i ja. Czyli jak dam kondensator bipolarny około 440uF to odetnie mi te niskie tony ale podłączony przy głośniku dopiero. A jeżeli chcę dać kondensator przed wzmacniaczem to jego pojemność musi być niższa, czyli kondensator np 1uF i rezystor np 1kohm do regulacji?

0
  • #12 08 Mar 2011 13:30
    nightrunner
    Poziom 21  

Tak. Jak chcesz opcję "przy głośniku" to kondensator musi być większy bo rezystancja głośnika to 4 ohmy więc trzeba nadrobić pojemnością kondensatora. Znowu jak chcesz "przed wzmacniacz" to kondensator jest mały bo rezystancja wejściowa wzmacniacza jest duża, a ten potencjometr do regulacji musi mieć ok 10k ohm i przy kręceniu nie można zejść poniżej 700 ohm ( jak zejdziesz to nic nie wybuchnie ale nie będzie grać ;) ) dlatego dobrze jest dać do tego potencjometru szeregowo rezystor o wartości 700 ohm dzięki temu nawet jak skręcisz potencjometr na zero to rezystancja nie spadnie poniżej 700 ohm ;)
    Najprościej będzie chyba dać kondensator przy głośniku. Pokombinuj z pojemnością i w końcu trafisz na to czego szukasz ;)
    kondensator powinien mieć wytrzymałość co najmniej do 35V bo 70W jak napisałeś to napięcie ok 17V na głośniku.

0