Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kolorów monitora CRT przy obracaniu go

02 Mar 2011 16:55 2218 3
 • Poziom 9  
  Witam,

  Podczas wymiany monitora CRT zauważyłem intrygującą mnie rzecz. W tym momencie nie pamiętam modelu monitora, ale sprawdzę to w najbliższym czasie.
  Stary monitor miał przebarwienia ekranu (głównie fioletowe, ale też lekko zielone obszary po bokach) i został zmieniony na inny, choć jeszcze starszy. Wymiana początkowo rozwiązała problem, jednak po obróceniu ekranu o 90stopni w poziomie, tak aby był widoczny z innego miejsca pokoju kolory prawie zniknęły i stały się podobne do tych ze starego monitora. Szybko udało znaleźć się rozwiązanie używając opcji Degaus. Jednak nie potrafię odpowiedzieć sobie na pytanie czemu tak się dzieje?

  Dokładnie sprawdziłem czy monitora nie zakłócają magnesy głośników stojących obok, jednak zarówno ich poruszanie, przysuwanie, oddalanie nie wpływa na obraz z monitora. Sprawdzałem również kabel, ale również ruchy i położenie kabla zupełnie nie wpływają na obraz.

  Zachowanie monitora wydaje się reakcją na jakieś działające na niego pole. Po obróceniu go o około 90stopni nagle obraz traci nasycenie kolorów. Co ciekawe odwrócenie ekranu z powrotem sprawia, że kolory wracają. Zawsze po użyciu opcji Degaus kolory się naprawiają.

  Osobiście dawno nie używałem kineskopu i może nie zdaję sobie sprawy, że takie zachowanie jest normalne? Jedyne podejrzewane przeze mnie czynniki to albo magnesowanie ziemii (ale przecież jest chyba zbyt małe by mieć tak diametralny wpływ na obraz), albo też stacja przekaźnikowa położone stosunkowo niedaleko budynku. Czy może jest to tylko skutek awarii monitora?

  Chętnie usłyszę wszelkie pomysły
 • Poziom 12  
  Sprawdź jak sie zachowa kompas w tym dziwnym miejscu czy wskazówka nie szaleje. Historie jak w trójkącie bermudzkim.
 • Poziom 34  
  Nie jest to awaria, skoro opcja Degaus przywraca czystość kolorów.
  Monitory CRT są wrażliwe na pole magnetyczne, a jak sprawdzić to już dostałeś podpowiedź.
 • Poziom 36  
  Ten sam objaw powoduje pole magnetyczne ziemi.