Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem wewnętrznym kabiny samochodu.

MALTIN 02 Mar 2011 19:26 7106 3
  • Witam

Dziś przedstawiam wam prosty układ elektroniczny który poprawił działanie oświetlenia wewnętrznego w mojej Skodzie. Układ powstał po małym problemie który wystąpił po zostawieniu otwartych drzwi samochodu w garażu na dłuższy czas. Oświetlenie w kabinie w mojej leciwej skodzie działało na zasadzie: drzwi otwarte - światełko świeci
    drzwi zamknięte - światło nie świeci.
    Brak jakichkolwiek wygaszań po czasie.

Układ jest bardzo prosty. Sercem układu jest wszystkim znany i powszechne lubiany NE555 w układzie generatora monostabilnego. Elementem wykonawczym jest tranzystor mosfet irf540. Celem układu jest wyłączenie oświetlenia przy pozostawieniu otwartych drzwi. A przy okazji wykonałem dodatkowe funkcje jak już robić to tak aby miało to ręce i nogi. Całość została zmontowana na płytce uniwersalnej i upchnięta w małej obudowie.
    Schemat:
    Sterowanie oświetleniem wewnętrznym kabiny samochodu.

Funkcje dodatkowe:
    - powolne wygaszenie oświetlenia kabiny
    -szybkie wygaszenie po przekręceniu stacyjki
    -zapalenie oświetlenia po otwarciu i zamknięciu drzwi za pomocą centralnego zamka (impuls +12)

Kilka zdjęć

Sterowanie oświetleniem wewnętrznym kabiny samochodu. Sterowanie oświetleniem wewnętrznym kabiny samochodu. Sterowanie oświetleniem wewnętrznym kabiny samochodu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    MALTIN
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: maszyny elektryczne
    MALTIN napisał 214 postów o ocenie 86, pomógł 8 razy. Mieszka w mieście Brzeg. Jest z nami od 2007 roku.
  • PCBway
  • PCBway
    Marcelin00
    Poziom 11  
    dantesik miło że zrobiłeś schemat ale jak już robisz cos takiego to zamieszczaj również nazwę programu i wersje programu w jakim go stworzyłeś bo potem są problemy z otwarciem. Program w jakim udało mi się otworzyć schemat to EAGLE 6.2.
    A teraz co do schematu:
    Pierwsze co mi sie rzuciło w oczy to:
    1. z czym jest połączony R8?
    2. z czym jest połączona nóżka kondensatora C4? Domniemam że jest połączona z masą ale mógłbyś to zaznaczyć...
    3. z czym jest połączona nóżka nr 1 w BC237 i BQ237?
    dantesik
    Poziom 11  
    Witam

Już poprawiam Program Eagle 6.2 , co do połączeń elementów wymienionych przez Kolegę informuję że po otwarciu płytki w Eaglu należy włączyć opcję "Ratsnest" i masa "zaleje" wszystkie brakujące połączenia

Pozdrawiam
    Tomasz