Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problemy z odbiorem TV naziemnej

DIGI80 02 Mar 2011 23:55 6731 8
Optex
    DIGI80
    Level 11  
    Witam Kolegów.Potrzebuję porady, mieszkam w Łubiance koło Torunia,jest to jakieś 40km od Trzeciewca(nadajnik tv) wymieniłem TV na 42 calowy LCD z rodzimej produkcji sharpa z Łysomic:D antenę posiadam siatkową ze wzmacniaczem , z tego co tu już wyczytałem to tzw."suszarka do grzybów" i myślę że dużo w tym racji..:D.Ale do rzeczy,odbiór jest kiepski, mieszkam w domku jednorodzinnym,w linii antena-nadajnik jest tylko kilka drzew koło domu,pozatym żadnych linii wysokiego ani przesyłowych nie ma.I tak;2,tvp info ok,natomiast polsat straszne przebicia jakby innego kanału, 1 czasem dobra czasem jakieś pasy przez środek, a tvn to już zależy od pogody czasem ok a czasami też coś innego wchodzi.Nie wiem czy to wina tego że antena ma za mocne wzmocnienie i przez to te odbicia,czy po prostu nie jest ona wcale kierunkowa i łapie jakiś sygnał powiedzmy z Torunia(20 km)?.Czy taka antena powinna mieć uziemioną siatkę, żeby była kierunkową? bo z takim stwierdzeniem też się tu na forum spotkałem.Doradźcie też może jaką inną antenką mógłbym sobie pomóc i nie koniecznie ze wzmacniaczem? Dodam że mogę najwyżej ją zamocować jakieś 6 m nad ziemią a najkrótszy przewód to 10 m.Czekam na podpowiedzi i z góry za nie dziękuję.
  • Optex
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Na początek musisz wiedzieć - gdzie i co nadają - .

Tu masz mapkę z obiektami : http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow

Tu masz linki do :
    Bydgoszcz http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_N1C

Zdecydowanie proponuję przejść na DVB-T z Rachocina (Płock) : http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1E

Pamiętaj, że i tak za około 2 do 3-ech lat, zostaną całkowicie wyłączone nadajniki z emisjami analogowymi w TV. :!:

O DVB-T i dekoderach, pisaliśmy już wielokrotnie.

Pozdrawiam.
  • Optex
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Ja tylko dodam że te przebicia jednego kanału na drugi to efekt przesterowania wzmacniacza w antenie siatkowej.
    Do Trzeciewca masz około 23 km co przy tym ukształtowaniu terenu (znacznie przewyższenie w stosunku do Trzeciewca) daje znakomite warunki propagacyjne. Ze swoich danych wiem ze w punkcie pomiarowym zlokalizowanym przy przejeździe kolejowym na drodze 546 miedzy Łubianką a Bierzgłowem miałem takie wielkości sygnałów:
    k.21 TVN 46 dB
    k.28 TVP3INFO 98 dB
    k.36 TVP2 103 dB
    k.41 TVP1 101 dB
    k.53 POLSAT 95 dB
    Są to wielkości pola elektromagnetycznego. Na standardowej antenie napięcia będą niższe o 10 do 16 dB w miarę rosnącej częstotliwości.
    Przy takich poziomach sygnałów przesterowanie anteny jest zjawiskiem normalnym i wzmacniacz należy zdjąć.
    TVN jest nadawany na systemie kierunkowym skierowanym na Bydgoszcz i zainstalowanym nieco powyżej połowy masztu, dlatego takie dysproporcje w wielkości sygnału. TVN jest u Ciebie w zasadzie po za zasięgiem technicznym.
    Popieram zdanie kolegów by spróbować odbioru sygnałów cyfrowych z Kisielic i Rachocina Jest to co prawda 83 lub 88 km ale trasy nie są najgorsze. Próba polegała by na obróceniu anteny na azymut 55 stopni - nieco więcej niż kat prosty do Trzeciewca w prawo.. Takie ustawienie anteny osłabi znacząco wielkości odbieranych sygnałów z Trzeciewca, bo antena będzie odwrócona bokiem. Następnie należy w RĘCZNYM ustawianiu kanałów cyfrowych dokonać przeszukania kanału 46. Nie rób tego z automatu, bo przy tak słabych sygnałach mogą być kłopoty z właściwą identyfikacja.
    Następnie obróć antenę na azymut 120 stopni - (niemal dokładnie tyłem do Trzeciewca) i RĘCZNIE przeskanuj kanał 57. Możesz spróbować co widać na kanale 35 ale przypuszczam że nic tam nie będzie.
    Zamelduj jak wyszło.
    I zacznij myśleć nad wymiana anteny. Do "normalnego" cyfrowego odbioru Trzeciewca wystarczy nawet taka prosta antena:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm oczywiście bez jakiegokolwiek wzmacniacza. Wskazane będzie nawet zastosowanie niewielkiego tłumika.
    Problem będzie z odbiorem cyfrowym MUX3 z Bydgoszczy (będzie nadawany małą mocą z SLR Bydgoszcz na kanale 34 - przynajmniej do zakończenia emisji analogowej).
    Sytuacja zmienia się dość dynamicznie, ale TVP robi wszystko by opóźnić proces cyfryzacji. Przypuszczam że nadajnik w Bydgoszczy będzie uruchomiony równolegle ze startem MUX1 na dużej mocy z Trzeciewca, miałbyś wówczas odbiór TVP1/2 w HD ale bez TVP Kultura i Historia. Zresztą trudno wyrokować jak rozwinie się sytuacja.

Jak możesz to zrób próby o których pisałem i daj znać co wyszło.
    irekr
    Moderator
    170 km to jawna kpina i chwyt marketingowy.
    Zawsze uważałem ze handlowcy to odmiana złodziei i oszustów.
    Antena jak jest nowa to działa dobrze. Z trwałością gorzej. Nie wiem tylko czy jest sens wydawać tyle kasy na taka grzędę dla ptaków, a ostatnio coraz więcej dużych ptaszysk na antenach siedzi. To bardzo delikatna konstrukcja.
    No i całkowicie zbyteczny a nawet szkodliwy byłby wzmacniacz. Ta antena postawiona tyłem tez będzie miała przesterowany wzmacniacz.
    Być może będzie na niej lepszy sygnał z Rachocina lub Kisielic, ale jest podstawowy problem: PO CO?
    Od końca lipca br będziesz miał z Trzeciewca MUX2 na antenie pokojowej. Uważam że szkoda pieniędzy.... Tym bardziej ze oprócz anteny będziesz musiał wymienić prawdopodobnie cały maszt z uwagi na jej rozmiary. Jak kilkanaście srok usiądzie na nowej antenie i antena się pod nimi załamie, to jeszcze Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami będziesz miał na głowie.. :) To nie jest szprycha od roweru...

Zrób najpierw próby o których pisałem i zamelduj o wynikach.
    zetdeel
    Level 39  
    problemy z odbiorem TV naziemnej
    Ze wzmacniaczem dopuszkowym raczej Rachocina nie odbierzesz, ze względu na silne nadajniki w Trzeciewcu.
    RTCN Bydgoszcz *Trzeciewiec*.
    Raczej poczekaj na DVB-T z Trzeciewca.
    Zamiast "siatki" powieś antenę ATV 16/21-60 z symetryzatorem SA IV-V. Jeśli masz blisko siebie jakiś BTS, to przyda się filtr GSM TZU 198-62.
    laryadi
    Level 18  
    M antena siatkowa to chyba jakas pomylka wiem to bo sam kiedys to cos uzywalem.Mieszkam w Zawadach (gmina Ryczywol powiat obornicki woj. wielkopolskie).Kiedys sluchalem lokalnego fachowca (pseudo fachowiec) ktory twierdzil ze im wiekszy wzmacniacz tym lepiej bedzie odbierac ,no i po czesci mial racie bo lapalo ale wszystko procz tv .Dodam ze mam dwa btsy z netami jeden cdma ORANGE a drugi umts-a CP ,a i jeszcze netia bedzie cos w WMAX czy jakos tak stawiac wiec siatka i te cudowne wzmacniacze napewno wszystko te cuda sciagna tylko nie TV i przypuszczam ze u ciebie tez jest podobnie wiec antena YAGI i symetyzator bez zadnych wzmacniaczy
    DIGI80
    Level 11  
    witam ponownie... mieliście racje,o cyfrowym odbierze mogę na razie pomarzyć bynajmniej do końca lipca,więc wywaliłem wzmacniacz z mojej leciwej siatki,dałem zwykły symetryzator,nowy przewód i jest dużo lepiej,poza TVN(lekka kaszka)reszka jest ok, więc nie ma co więcej kombinować,antenę wymienię na nową jak sie pojawi cyfra z Trzeciewca,a na jaką to zapytam w sierpniu pewnie...:D... to tyle,wielkie dzięki za pomoc.pozdrawiam