Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik temperatury - inteligentny inaczej

03 Mar 2011 00:51 1579 2
  • Poziom 2  
    Hej,

Palę w piecu ręcznie. Więc chodzę na dół do kotłowni. W tej chwili nie wiem kiedy tam pójść. Mogę zainstalować czujnik temperatury, który pokazuje na górze jaka jest temperatura. Lepiej jednak byłoby tak: podkładam do pieca, temperatura rośnie, osiąga maksimum, spada o 10 stopni mniej niż maksimum, włącza się dzwonek - pora iść na dół. Raz maksimum to 50 stopni a drugim razem 70 stopni innym razem jeszcze inaczej.

Pytanie: Jak to zrobić? Wymyśliłem że mógłby to zrobić układ na mikroprocesorze, który mógłbym (razem z synem) oprogramować ale może jest jakiś inny prostszy sposób?

Krzysiek
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista Automatyk
    Zastosować dowolny regulator temperatury, np.
    http://www.apar.pl/regulatory-temperatury/2kl200ea-a.html
    http://thermoplus.pl/katalog/regulatory/regulatory-temperatury/es10.html
    Próg maksymalny i histerezę działania programujesz dla swoich potrzeb.
    Wbudowany przekaźnik (jego styki) można wykorzystać do zapalania lampki czy brzęczyka.
    Dodatkowo - wbudowana funkcja alarmu (przekroczony dolny i górny próg) sygnalizowana brzęczykiem wewnętrznym.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Takie systemy pracują na bazie oprogramowania komputerowego i czujników temperatury Maxim-Dallas (cena 5-7zł) i interfejsu USB (np. MP00202-RJ45, 50-70 zł).
    Sprawdź w Google TEN Link.
    Masz rejestrację temperatury, alarmy maksimum i minimum, możliwość powiadamiania SMS. Czujnik umieszcza się na rurze z wodą (zasilanie) pod izolacją termiczną.
    Można uruchomić na darmowym oprogramowaniu (bez SMS) lub płatnym (więcej możliwości - SMS, podgląd przez Internet, na telefonie itp.).
    Wadą tego rozwiązania jest konieczność trzymania włączonego komputera.
    Zaletą możliwość pomiarów większej ilości temperatur (np. woda użytkowa, temperatura zewnętrzna itp.), powiązanie z monitoringiem (kamery).