Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik 11 urządzeń.

kumooo 03 Mar 2011 22:52 21922 59
    artursz
    Poziom 11  
    Mam pytanie, gdzie można kupić te mniejsze gniazda zasilające?
  • Relpol przekaźniki
    Duch__
    Poziom 31  
    Koledzy nie przesadzajmy z tymi PIR-ami, pilotami i jeszcze innymi dziwadłami. Urządzenie ma być funkcjonalne, a nie posiadać zestaw wodotrysków.
    To dosłownie jakby była rozmowa o systemach operacyjnych na PC. Funkcjonalność ta sama, a tylko więcej niepotrzebnych dodatków.
    markovip
    Poziom 34  
    Żeby trochę rozjaśnić sprawę i... terminologię.
    Wszyscy zachwycają i wytykają sprawy chyba najmniej ważne.

Przewód tutaj użyty to przewód YDY 1,5mm. Taki przekrój używany jest to oświetlania, nie do gniazd. Powinieneś użyć tutaj przewodu co najmniej 2,5mm. Poza tym, typu YDY już się nie stosuje w instalacjach elektrycznych, teraz stosuje się "skrętkę".

Druga sprawa. Najsłabszym ogniwem Twojej instalacji, a zarazem faktorem który warunkuje maksymalny prąd, są dwie (cienkie) ścieżki między gniazdami X1 i X2. Mam nadzieję, że wzmocniłeś je czymś chociaż.

Sprawy które omawiam, liczą się oczywiście w przypadku dużych mocy. W przypadku pierdołek takich jak oscyloskop czy komputer, są to rzeczy drugoplanowe.

Niemniej jednak gratuluję udanej i estetycznej konstrukcji.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
    Mark II
    Poziom 21  
    markovip napisał:

Przewód tutaj użyty to przewód YDY 1,5mm. Taki przekrój używany jest to oświetlania, nie do gniazd. Powinieneś użyć tutaj przewodu co najmniej 2,5mm. Poza tym, typu YDY już się nie stosuje w instalacjach elektrycznych, teraz stosuje się "skrętkę".
    Pozdrawiam

Czyli dobrze byłoby 4mm²? Nie popadajmy w przesadę. To nie jest sterownik przepływowych podgrzewaczy wody. Do tego jeszcze limituje maksymalny prąd obciążalność zastosowanego na zasilaniu urządzenia gniazdka (10A), dlatego nawet 1,5mm² poradzi sobie bez problemów. Należy tylko dopilnować, by sumaryczne obciążenie wszystkich gniazd nie było większe lub zamontować w urządzeniu od strony zasilania bezpiecznik do 10 A.
    Poza tym YDY oznacza przewód instalacyjny o powłoce i izolacji polwinitowej, żyłach miedzianych jednodrutowych, produkowany jest jako dwu, trzy, cztero albo pięciożyłowy. A więc nie pojedynczy przewód, ten nosi oznaczenie DY. Przewody o żyłach wielodrutowych natomiast LY lub w wykonaniu bardziej elastycznym LgY.
    Nie odniosę się do kwestii stosowania lub nie przewodów YDY w instalacjach, bo po pierwsze nie jest to odpowiednie miejsce, po drugie nie wiem co w przypadku przewodów elektroenergetycznych oznacza określenie "skrętka".
    kchmielu
    Poziom 13  
    A masz może gdzieś płytkę do wersji z 6 przekaźnikami ??
    Możesz wrzucić ??
    shimano73
    Poziom 11  
    Witam
    Pozwolę dodać swoje trzy grosze, bardzo ciekawa konstrukcja i przydatna . Uporządkowane przewody w środku jak od linijki.
    Ja użyłbym przekaźników na podstawkach by łatwo je było wymienić np RM82, mimo iż zastosowane przekaźniki mają wytrzymałość kilku amper to z czasem styki się wypalą . A teraz najważniejsze przewody na gniazdkach są nie zaizolowane co grozi porażeniem .
    Pokrentz
    Poziom 21  
    Khy, khy, ta prasowanka, panie dziejku, za moich czasów nazywała się "kalkomania", panie...
    karel21
    Poziom 27  
    A teraz najważniejsze przewody na gniazdkach są nie zaizolowane co grozi porażeniem .

Wystarczy zastosować się dozasady obowiązującej przy urządzeniach zasilanych z sieci 230V "Nie otwierać pod napięciem"
    wicy
    Poziom 22  
    Bardzo fajne urządzenie. Zainspirowało mnie to do zastanowienia się nad przekonstruowaniem listwy przepięciowej pod biurkiem. Tu też przydały by się chyba jakieś zabezpieczenia przeciwzwarciowe i przepięciowe.
    katoda
    Poziom 20  
    Widzę kolejną udaną konstrukcję :) Mam tylko jedno zastrzeżenie , wszyscy się martwią o wytrzymałość użytych drutów, a ja bardziej bym się martwił o ten jeden mały wyłącznik kołyskowy który w tym układzie przenosi całe obciążenie ;) Zmienił bym instalację tak aby nim wyłączać tylko zasilanie układu sterowania i trafo zasilające cewki przekaźników. Styki przekaźników zasilił poprzez bezpieczniki z gniazda wejściowego.
    markovip
    Poziom 34  
    @Mark II, było już późno, wybacz. Mówiąc o "skrętce" chodziło mi "linkę" - przewód wielożyłowy. Nowa norma nakazuje używania w nowych instalacjach tylko takiego przewodu (przynajmniej tutaj). Spowodowane jest to większą powierzchnią dla prądów powierzchniowych.
    edenlubawa
    Poziom 15  
    markovip napisał:
    Żeby trochę rozjaśnić sprawę i... terminologię.
    Wszyscy zachwycają i wytykają sprawy chyba najmniej ważne.

Druga sprawa. Najsłabszym ogniwem Twojej instalacji, a zarazem faktorem który warunkuje maksymalny prąd, są dwie (cienkie) ścieżki między gniazdami X1 i X2. Mam nadzieję, że wzmocniłeś je czymś chociaż.

Sprawy które omawiam, liczą się oczywiście w przypadku dużych mocy. W przypadku pierdołek takich jak oscyloskop czy komputer, są to rzeczy drugoplanowe.

Niemniej jednak gratuluję udanej i estetycznej konstrukcji.
    Pozdrawiam

W sprawach instalacji w domach to jestem w temacie i ciągle stosuje się YDYp.
    Wg przepisów minimalny przekrój do gniazdek wynosi 1,5mm². Więc na takiej długości wystarczy w zupełności.
    Jaki przewód to wg Ciebie skrętka?? YLY??

Dodano po 1 [minuty]:

A jaką normę masz na myśli??
    Jest to norma SEP'u??
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Konstrukcja bardzo fajna i estetycznie wykonana. Ale:

1. Zamiast angażować piny mikrokontrolera do indywidualnego sterowania każdym przekaźnikiem radzę użyć rejestrów przesuwnych. Wtedy będziesz mógł jednym mikrokontrolerem obsłużyć tyle wyjść, ile Ci potrzeba, łącząc rejestry w łańcuch...
    2. Rejestry mogą być użyte do czytania stanów klawiszy lub do skanowania klawiatury matrycowej dowolnej wielkości. Ogólnie stosowanie klawiatury matrycowej jest dużo ekonomiczniejsze od przypisywania każdego przycisku jednemu pinowi...
    3. Jeśli istnieje obawa o wypalanie się styków przekaźników, to można dać równolegle z nimi triaki załączane ułamek sekundy przed przekaźnikami i wyłączane ułamek sekundy po ich załączeniu. W ten sposób udar prądowy będzie tylko na triakach, a potem obciążenie przejmą już przekaźniki. Podobne rozwiązanie widziałem w układzie soft-startu jakiegoś wzmacniacza...
    kumooo
    Poziom 16  
    Niestety nie widac tego na zdjęciach ale w tych miejscach gzie jest 230V przylutowałęm do sciezek gruby drut, ten sam z ktorego zrobiłęm podłączenia go gniazd. Jak wcześniej wspominałęm nie używam tego na wielkich obciążeniach wiec nie mam obawy że coś sie przepali.
    tokrzych
    Poziom 15  
    Czy mógłbyś podać dokładny symbol (lub nazwę) gniazd zasilających - mniejszych (nie tych komputerowych) bo w sklepie co podałeś gniazd mają tysiące a tych akurat wyszukiwarka nie widzi.
    tokrzych
    Poziom 15  
    Dziękuję.Szukałem ze 20 minut ale przez ich wyszukiwarkę a nie przez menu po lewej stronie. Po wpisaniu Gniazdo sieciowe itp. wyszukiwarka nie zwraca tego produktu więc myślałem że są już niedostępne.
    pozdr.krzysztof
    komalik
    Poziom 14  
    Witam

Konstrukcja bardzo ładnie wykonana. Robi dokładnie to co ma robić -> założenia spełnione.
    Ktoś żartobliwie wspomniał o przekroju tych 10 centymetrowych kawałków przewodu DY 1,5^2, że są za słabe. To nie te kawałeczki determinują wytrzymałość prądową. to obciążalność gniazd no i obciążalność przekaźników. I tu chciałbym zwrócić uwagę na brak jakichkolwiek układów gasikowych przy nich. Przy obciążeniu nierezystancyjnym (czyli wszystkie aktualnie do nich podłączone) znacznie wydłużyłyby one żywotność styków oraz zapobiegłyby ich klejeniu jeszcze przed ostatecznym wypaleniem...

Pozdrawiam
    iq84
    Poziom 13  
    Ładnie zrobione urządzenie ,szkoda że nie ma jeszcze jednego przycisku (''All") załączającego i wyłączającego wszystkie przekaźniki jednocześnie wtedy byłby wypas , a co do pilota moim zdaniem nie musi być takie urządzenia na pilot już istnieją w sprzedaży i to sterowanie gniazdkami pojedynczymi. Przekaźniki są ok bo odłączają fizycznie całkowicie napięcie sieciowe ,wadą są przepalające się styki ale to tylko przy dużych prądach rozruchowych np silników.
    leniviec
    Poziom 15  
    Jeśli dobrze rozumie to w projekcie kolega użył dwóch procesorów aby zastąpić, 11 przełączników bistabilnych.
    Czy oprócz udawania przełączników sieciowych, są w urządzeniu jeszcze jakieś inne ukryte funkcje ?
    kumooo
    Poziom 16  
    Nie nie ma żadnych ukrytych funkcji. Osoba znająca sie na programowaniu może bez problemu zmienić kod programu i dopasować do własnych potrzeb. Dorzuciłem plik bascoma w celu dokonanie ewentualnych modernizacji kodu.
    SCALAK-1989
    Poziom 12  
    Można zapytać gdzie kupił Pan tą obudowę-jakiś link do strony
    edenlubawa
    Poziom 15  
    Nie myślałeś aby obudowa pasowała to twojej wieży? i wchodziła w jej skład?
    kubiaczek1982
    Poziom 11  
    Kolejny przykład urządzenia teoretycznie zbędnego, a praktycznie dość mocno ułatwiającego życie. Brakuje jeszcze jakiegoś pilocika do pełni szczęścia i np gniazda rozszerzającego ilość urządzeń do sterowania. Ogólnie fajna konstrukcja.
    Freddy
    Poziom 43  
    kumooo napisał:
    Szczerze to nie wiem jak sie to fachowo nazywa... ale sądzę że jak wytlumaczysz o co chodzi to bedą w stanie Ci pomóc.

Nazywa się to letraset i zostało wymyślone w latach 60-tych :)
    silver_mc
    Poziom 12  
    Witajcie,
    Interesują mnie dwie kwestie. Pierwsza to jakie są ustawienia fusebitów a druga czy potrzebne są aż dwa trafa żeby napędzić układ? Nie wystarczyłby jeden?