Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawór trójdrożny cieknie (Chaffoteaux&Maury ELEXIA)

Starkes 03 Mar 2011 21:19 15681 23
    Starkes
    Level 19  
    Chaffoteaux&Maury ELEXIA Comfort CF

Proszę o pomoc, ale piszę też, żeby ostrzec innych i nie lekceważyć "drobnych niesprawności kotła"

Zaczęło się od delikatnego kapania.
    Ale miałem "przemeblowanie w kotłowni - myślę może wcześniej tego nie zauważyłem - na pewno woda się skrapla.
    Aż tu nagle przestał grzać CWU - palą się kontrolki jakby grzał, a woda leci zimna.
    Wystraszyłem się, czy nie zagotuje się woda, bo palnik chodził
    (kontrolki pokazuję, że grzeje CWU) mimo, że woda (CWU) była zamknięta.
    Niezwłocznie dzwonię po serwis, umawiam się na naprawę kotła a w międzyczasie ściągam obudowę kotła, "żeby choć rzucić okiem". (na dworze -15'C więc nie uśmiecha mi się tak od razu go wyłączać - bo nie wiem kiedy serwis przyjedzie).
    Od razu widzę, że kapie z czarnego plastikowego elementu - chyba z membraną (to jest chyba zawór trójdrożny).
    Tam też był niebieski mikrowyłącznik z grzybkiem. Odpiąłem - piec przestał wariować (przestał też grzać CWU), ale "przynajmniej byłem w domu".
    Teraz czekam na serwis. Serwis przyjechał, wymienił mikrowyłącznik na inny lekko go przerabiając. Skasował i powiedział, żeby się przypomnieć "po sezonie" aby ten zawór wymienić lub naprawić.
    Niestety wymieniony mikrowyłącznik padł po kilku dniach, a woda kapie coraz bardziej.
    Pytanie nr 1) czy ten zawór jest rozbieralny i czy można wymienić tam jakieś uszczelki - czy trzeba kupić nowy (jeśli tak to za ile - circa)?
    Pytanie nr 2) gdzie mogę kupić oryginalny mikrowyłącznik z grzybkiem, i circa za ile.

Wpieniony jestem na maxa - bo kocioł chodzi dopiero 3 sezon.
    k0s10r
    Level 19  
    Taniej kupić już się nie dało ? Kto Ci to sprzedał ? Niech ten ktoś pomoże Ci załatwić serwis fabryczny, a nie jakiegoś półpanka który tylko uruchamia wszystkie kotły !! !! !!
    Starkes
    Level 19  
    k0s10r wrote:
    Taniej kupić już się nie dało ? Kto Ci to sprzedał ? Niech ten ktoś pomoże Ci załatwić serwis fabryczny, a nie jakiegoś półpanka który tylko uruchamia wszystkie kotły !! !! !!

Kolego k0s10r - dziękuję za fachową pomoc.
    Nie wiem co masz na myśli pisząc "półpanka" - jeśli dobrze pamiętam to po zakupie kotła dostałem numer do tego "półpanka" / serwisanta od przedstawiciela CM, aby przyjechał na uruchomienie pieca.
    Cieszę się, że "półpanek" był u mnie i uruchomił kocioł tego samego dnia (na dworze -15'C). Choć zdaję sobie sprawę, że autoryzowany serwisant miałby ze sobą oryginalny mikrowyłącznik i wymieniłby go w 5 minut.

Wracając do pytania 2
    gdzie mogę kupić oryginalny mikrowyłącznik z grzybkiem, i circa za ile.
    Lokalizacja zaworu instrukcja serwisowa str 4:
    Lokalizacja mikrowyłącznika - instrukcja serwisowa str 48 - (czerwona strzałka nr 5 dorysowana przeze mnie).
    Wygląd "grzybka" :

Proszę o pomoc - pozdrawiam.
  • Helpful post
    omnixwp
    Level 18  
    Żeby móc właściwie określić część zamienną najlepiej dysponować schematem kotła, który przedstawiam do pobrania. Potrzebne części można nabyć bezproblemowo w Regionalnych Centrach Serwisowych Chaffoteaux i Ariston: Poznań i Warszawa. Przy naprawach lepiej korzystać z wykazu autoryzowanego serwisu producenta CM i Ariston http://www.aristonheating.pl/services/aps.php
    Starkes
    Level 19  
    Kolego omnixwp - WIELKIE DZIĘKI (stosowny pomógł oczywiście też poszedł).

Część, której potrzebuję PILNIE - to MICROSWITCH o nr katalogowym:61301904

Wklejam rysunek z Twojej instrukcji (na rysunku nr 590).

Jeśli ktoś ma dostęp - proszę o kontakt (może być zamiennik).
    mskleroza
    Level 10  
    To jest częsta awaria tego modelu.Przyczyna jest prozaiczna,leciutko rościąga się uszczelka (od gorącej wody,przez co przepuszcza) ta z numerem 546.Masz szczęście że fachman Ci wymienił tylko microswitch,mnie to zaśpiewał wymianę płyty głównej.Problemu by nie było gdyby nie ten mikroswitch był umiejscowiony wyżej,a tak go zalewa woda z wycieku i się psuje,przez co piec szaleje non stop włączając się by po chwili się wyłączyć.3 lata temu można było w centralnym serwisie w Poznaniu ( http://cmserwis.pl/ )kupić samą uszczelkę koszt 5zł plus microswitch 30zł.Ale parę miesięcy temu próbowaliśmy kupić i już nie było można kupić samej uszczelki tylko cały zawór trójdrogowy za coś ok 200zł.Możesz spróbować zadzwonić do http://www.systemgaz.com.pl z Warszawy może da radę kupić samą uszczelkę kup kilka na zapas:)
    omnixwp
    Level 18  
    mskleroza wrote:
    ...w Poznaniu ( http://cmserwis.pl/ )kupić samą uszczelkę koszt 5zł plus microswitch 30zł. Ale parę miesięcy temu próbowaliśmy kupić i już nie było można kupić samej uszczelki tylko cały zawór trójdrogowy ... Możesz spróbować zadzwonić do http://www.systemgaz.com.pl z Warszawy może da radę kupić samą uszczelkę kup kilka na zapas:)

Z tego co wiadomo, uszczelki, oringi i inne drobne elementy są sprzedawane w opakowaniah zbiorczych np. 5-10-20 szt. Producenci techniki grzewczej kierują swoja ofertę dla osób zajmujących się zawodowo naprawami, a nie jakimiś duperelami po 1 szt. - uszczelka :) Schemat kotła sobie, a katalog części zamiennych producenta sobie.
    mskleroza
    Level 10  
    W Poznaniu 1szt to nie problem,do tego mają bardzo sprawną obsługę.W Warszawie raczej op zbiorcze.Ale 10 uszczelek to nie jest problem:) I tak wychodzi taniej niż cały zawór.
    mskleroza
    Level 10  
    W Poznaniu uszczelki teraz sprzedają po 5szt/cena op 25zł microswitch 34zł przesyłka za pobraniem 17zł
    omnixwp
    Level 18  
    I naruszają opakowanie fabryczne, żeby sprzedać 1 sztukę uszczelki? Ja u klienta stosuję uszczelki z opakowania producenta...wyjętego z torby monterskiej, na oczach Klienta. Jak można sprawdzić, czy kupiłaś oryginalny produkt producenta, skoro zamawiasz 1 szt. bez opakowania fabrycznego?
    Co do napędu zaworu 3-dr do Elexia C. wg cennika producenta kosztuje 270,00 PLN netto. Masz jakieś stare i nieaktualne informacje o cenach, ilościach w opakowaniu oraz kosztach dostawy. Proponuję nie wkopywać bardziej Centra Serwisowego w Poznaniu, bo mają zakaz sprzedaży dla osób prywatnych.
    mskleroza
    Level 10  
    Info na temat uszczelek i microswitcha jest jak najbardziej aktualna bo z dziś,ponieważ sama takowy zestaw zamówiłam.W warszawie owszem nie chcą za bardzo osobą prywatnym sprzedawać ale to nie jest regułą,w Poznaniu natomiast nigdy nie robią problemu
    Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
    omnixwp
    Level 18  
    Przykre, ale ktoś robi cię totalnie w konia na mniej więcej 30 złotych. Cena fabryczna uszczelki oring i mikroswicza jest zupełnie inna niż podajesz. Tak na marginesie, popraw pisownię, bo aż oczy bolą. W języku polskim stosujemy interpunkcję, rzeczowniki własne (w tym nazwy miast) piszemy z "Dużej Litery".
    mskleroza
    Level 10  
    Szkoda że tylko obrażać potrafisz a nie podajesz żadnych konkretów.2 lata temu zamawiałam ten zestaw w podobnej cenie.Za mało czy za dużo mi policzyli?
    mskleroza
    Level 10  
    Interesująca sprawa,że Pan omnixwp interesuje się bardziej błędami pisowni i krytyką niż merytoryczną odpowiedzią.A tak swoją drogą gdy się wytyka błędy innym (które wynikły z pośpiechu) samemu nie powinno się ich popełniać.

PS
    To nie jest forum dla polonistów,nie każdy jest znawcą słowa pisanego.

Moderated By mirrzo:

Wszyscy jesteśmy Polakami, więc trzymajmy się tego:
    Regulamin p.15 Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.

Starkes
    Level 19  
    Microswitch wymieniłem i kocioł działa od dawna - WSZYSTKIM dzięki za pomoc (nie obrażam się nawet na kąśliwe uwagi k0s10r ;-) )
    Ale teraz chciałbym się uporać z kapaniem.
    Ma ktoś może instrukcje serwisową (tak, żeby było opisane jak się dobrać do tego zaworu bez rozbierania połowy kotła)?
    Da się w ogóle ściągnąć pokrywę tego zaworu i wyciągnąć uszczelkę bez wyciągania całego zaworu?
    Na pierwszy rzut oka pokrywę można odkręcić krótkim śrubokrętem.
    omnixwp
    Level 18  
    Czasami producenci umożliwiają prostą naprawę poprzez wymianę wkładu - cartridge napędu zaworu 3-dr, wtedy nie trzeba wymieniać całego zaworu.

Starkes
    Level 19  
    Jak pisałem, wyżej microswitch wymieniłem - koszt zamiennika niecałe 2 zł.
    Czas potrzebny na wymianę microswitch'a niecałe 10 minut (z modyfikacją zamiennika microswitcha)

Chciałem kupić komplet uszczelek do tego zaworu i od razu wymienić wszystkie, ale powiedziano mi, że producent nie przewiduje sprzedaży uszczelek. 8-O To chyba trochę tak jak gdyby w samochodzie jak pęknie Ci opona ASO powiedziało proszę wymienić oponę razem z felgą a najlepiej wszystkie cztery ...
    No cóż - pozostało mi dobrać uszczelkę samodzielnie. Nie odważyłbym się grzebać w części gazowej kotła, ale to jest przecież wyciek z zaworu trójdrożnego powiedziałbym zwykła hydraulika.

Jak napisałem na początku wątku - ja od razu zadzwoniłem po serwisant. Serwisant spisał się jak się spisał - dlatego sam musiałem to poprawić.

Koszt uszczelki (o-ring) - ok 20 gr. Czas potrzebny na wymianę ok 10 minut.
    Czyli cały koszt materiału w zamiennikach 2 zł 20 gr.

Uważam, że sprawny serwisant powinien mieć ze sobą zamiennik switcha i uszczelki.
    Naprawić zawór, skasować i uzgadniając to wcześniej przy okazji przeglądu rocznego wymienić microswitch, ew. też uszczelki na oryginalne.
    Ja akurat wymieniłbym od razu cały komplet - bo to ani nie zajmuje dużo więcej czasu ani nie powinno kosztować dużo więcej.

Zanim zamknę temat - poproszę jeszcze o pomoc.
    Czy ktoś może mi powiedzieć co jeszcze pada w tych kotłach?
    Ja i tak na przegląd będę wzywał serwisanta, ale chcę wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przed przygotowaniem do kolejnego sezonu.
    Kupując ten kocioł miałem nadzieję, że będę go używał jakieś 10 lat, więc chciałbym, żeby kilka kolejnych jeszcze posłużył...
    Starkes
    Level 19  
    Uszczelka poszła znowu - zamiennik wytrzymał 2,5 roku, wymieniłem, ale
    chętnie kupiłbym uszczelkę i oryginalny microswitch - może ktoś podać
    namiary?

Może być na PW lub email.
    majk233
    Level 10  
    Podłączę się do tematu, mam wyciek z miejsca jak na załączonym obrazku.
    Da się coś z tym zrobić? Czy tylko wymiana bloku na nowy?
    Pozdrawiam
    oryxsas
    Level 1  
    do majk233

Jesteś pewien że jest to miejsce przecieku, często (obecnie ponownie mam ten problem) woda wycieka z iglicy membrany, ścieka po cartridgu i obudowie po drodze zalewa włącznik (miałem tak samo, rozebrałem go, był cały zaśniedziały i nie przewodził prądu) i wybiera różne drogi, miejsca spływu i kapania dalej. Sam rozbierałem zawór trójdrogowy i go czyściłem. Nie pamiętam ale w tym miejscu jest chyba oring. Ktoś czytając moją wypowiedz powie że takie rzeczy powinien robić serwisant - oczywiście kiedyś zrobił, gdy kapało za pierwszym razem, efektem jego pracy była odpowiednia zapłata za usługę oraz trochę taśmy teflonowej na uszczelce iglicy bo nie posiadał zamiennika. Czytając posty wyżej, zaczynam bać się serwisantów (europejskie ceny usług, kiepskie wyposażenie w części zamienne, brak głębszej wiedzy technicznej).Teraz właśnie przeglądam oferty sklepów internetowych (i kosmiczne ceny) w poszukiwaniu uszczelki (kompletu uszczelek). Pozdrawiam.
    majk233
    Level 10  
    ewidentnie wycieka z tego miejsca które zaznaczyłem. reszta bloku/zaworu jest sucha.

Czy wystarczy jeśli wymienię obudowę (blok), a sam zawór (środek) przełożę?
    Czy przyczyną wycieku może być uszkodzenie jakiegoś innego elementu, a tędy po prostu wycieka?
    Nie rozbierałem tego zaworu dlatego chcę się jak najwięcej dowiedzieć nim go rozbebeszę.
    pozdr
    kubaziel
    Level 10  
    W środku wkładu zaworu trójdrożnego od strony jak pierścień siegera na głównej osi najpierw mamy sprężynę a potem uszczelkę gumową w kształcie kubka z górnym rantem zagiętym na zewnątrz.. moje pytanie, czy ta gumka stanowi uszczelnienie, czy to tylko osłona, bo w miejscu jak przechodzi przez nią ta nazwijmy iglica=wspomniana wcześniej oś, jest już sparciała i nie obejmuje szczelnie iglicy..

I kolejne pytanie, czy Ktoś zna dokładne rozmiary origów użytych przez MAYAę?
    kubaziel
    Level 10  
    temat ogarniety po niespelna tygodniu, wymiana oringow w sklepie z oringami i po problemie, piec hula a ja dumny bo dalem rade zregenerowac wlasnorecznie zawor trojdrozny, o czym do tej pory slyszalem "jednorazowy", co okazalo sie brednia
    Starkes
    Level 19  
    Z mojej strony temat do zamknięcia.
    Na pewno warto było naprawić samodzielnie.
    Rok temu doszły problemy z wymiennikiem i wymieniłem jednak na nowy kocioł.
    Przyczyna - twarda woda.