Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PS3-napęd nie czyta BR/DVD/CD, laser zapala ale nie kręci

qntos 03 Mar 2011 21:26 9997 6
  • #1 03 Mar 2011 21:26
    qntos
    Poziom 9  

Witam wszystkich!

Bardzo proszę wszystkich bardziej doświadczonych o pomoc. W mojej konsoli (PS3 FAT 40GB CECHG) pojawił się problem z napędem: konsola nie widzi żadnych płyt (sprawdzałem różne CD DVD BR), po prostu w XMB nic się nie pojawia.
    Po otwarciu konsoli stwierdziłem, że w napędzie są dwa lasery. Testy na otwartej konsoli wykazały, że po włożeniu płyty fioletowy laser zapala się 3 razy po czym gaśnie, a napęd w ogóle nie kręci płytą.

Z tego co wyczytałem w innych tematach nie mogę wywnioskować jednoznacznie, zatem pytanie brzmi:
    czy istnieje możliwość że to laser, czy raczej należy winić za to uszkodzony układ na płycie?
    Z wymianą lasera sobie poradzę ale przekładanie układów z innej płytki sterującej jest już bardziej problematyczne, tym bardziej że nie mam pojęcia skąd skombinować inną płytkę :-/

Poniżej zamieszczam filmiki dokumentujące całe zajście, mam nadzieję że przybliżą trochę temat. Na potrzeby nagrania filmiku zdjąłem krążek przytrzymujący płytę z góry, ale z nim wszystko zachowuje się dokładnie tak samo.

Link

0 6
  • #2 03 Mar 2011 22:42
    piko37
    Poziom 21  

Moim zdaniem to laser. Jeśli masz możliwość to podstaw laser dla sprawdzenia to będzie wszystko jasne. Laser jest uszkodzony i nie widzi płyty dlatego silnik sie nie uruchamia.

0
  • #3 04 Mar 2011 10:07
    qntos
    Poziom 9  

Właśnie niestety nie mam możliwości podstawienia luźnego lasera, muszę skądś zamówić a chciałbym uniknąć niepotrzebnego zakupu :-]
    Przy okazji pytanko do tych którzy już to robili: czy po wymianie lasera wymagana jest jakaś kalibracja? jakie narzędzia będą potrzebne? w swoim starym PS2 ustawiałem wszystko "na czuja" i jakoś się udało, ale nie wiem czy tutaj taka technika się sprawdzi :P

0
  • #4 04 Mar 2011 18:16
    piko37
    Poziom 21  

Nie trzeba kalibrować lasera. W PS2 nigdy tez nie kalibrowałem i wszystko działało:)

0
  • #5 05 Mar 2011 10:07
    qntos
    Poziom 9  

Laser zamówiony, powinien być we wtorek na miejscu, spróbuję zamontować a przy okazji porobię fotki i zamieszczę żeby inni mogli się zorientować w temacie :-]

0
  • #6 05 Mar 2011 11:14
    piko37
    Poziom 21  

Ile płaciłeś za laser?? mam nadzieję że nie przepłaciłeś:)

1
  • #7 16 Mar 2011 09:13
    qntos
    Poziom 9  

Laser kosztował 160 zł na allegro od firmy, paragon itd. Zamontowałem go w konsoli i od razu napęd ożył i gra testowa odpaliła się bez problemu. Niestety na drugi dzień zrobiłem test - instalacja gry SoulCalibur na dysku twardym (wcześniej przebiegała bez problemów), przy 80% zaczęło się przycinać aż w końcu zatrzymało się zupełnie. Po restarcie konsoli okazało się że żadnej płyty BluRay nie da się już odczytać (inne działają).

Zatem diagnoza była dobra-wymiana lasera pomogła, ale niestety laser wraca do sklepu i znowu czekamy :-/

Co do całej operacji: nie robiłem zdjęć, bo znalazłem dwa świetne gotowe ilustrowane poradniki, może się komuś przydadzą:

http://www.ifixit.com/Guide/Repair/Repairing-PlayStation-3-BluRay-Laser/3557/1

http://forum.blu-ray.com/blu-ray-games-playstation-3/70948-un-official-ps3-laser-replacement-manual-video.html

Dziękuję wszystkim za pomoc i dobrą radę! Temat do zamknięcia :-]

0
  Szukaj w 5mln produktów