Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trojan w 21 popularnych aplikacjach z Google Android Market

danielde 03 Mar 2011 21:27 6919 10
  • Trojan w 21 popularnych aplikacjach z Google Android Market
    W styczniu informowaliśmy was o tym, że firma Lookout wykryła rozbudowany trojan Geinimi w aplikacjach systemu Android. Tymczasem wczoraj wyszła na jaw informacja o złośliwym oprogramowaniu w aplikacjach dostępnych w oficjalnym sklepie Google, na które trafił jeden z użytkowników serwisu Reddit. Fakt ten potwierdza reakcja ze strony Google, jaką było natychmiastowe usunięcie pewnej liczby aplikacji z Android Market. Od momentu, gdy Google zidentyfikowało problem, do chwili usunięcia aplikacji minęło zaledwie pięć minut.

Zmodyfikowane aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie były kopiami pewnych, popularnych pozycji ze sklepu Google. Niepokojącym jest, że aplikacje znajdowały się w sklepie od czterech dni przed wykryciem wirusa, a łączna liczba ich pobrań wyniosła ponad 50 tysięcy. Wydawca fałszywych aplikacji o pseudonimie Myournet udostępnił łącznie 21 zainfekowanych tytułów. Zadaniem dołączonego do aplikacji złośliwego kodu, opisanego przez Google jako "root exploit", było wykradnięcie danych na temat urządzenia oraz prawdopodobnie instalacja nielegalnego softu, mogącego wykonywać niekorzystne operacje bez wiedzy użytkownika.

Google oferuje pomoc osobom, które pobrały zainfekowane trojanem aplikacje oraz pracuje nad zdalnym ich usunięciem z urządzeń. Eksperci ds. bezpieczeństwa doradzają, aby natychmiast usunąć aplikacje oraz przywrócić w telefonie ustawienia fabryczne.

Oto lista niektórych zainfekowanych aplikacji:
    Falling Down
    Super Guitar Solo
    Super History Eraser
    Photo Editor
    Super Ringtone Maker
    Super Sex Positions
    Hot Sexy Videos
    Chess
    Hilton Sex Sound
    Screaming Sexy Japanese Girls
    Falling Ball Dodge
    Scientific Calculator
    Dice Roller
    Advanced Currency Converter
    App Uninstaller
    Funny Paint
    Spider Man

źródło:Link, Link

• #2 03 Mar 2011 23:55
    markovip
    Poziom 34  

5 minut... Tylko bić brawa! :)

• #3 04 Mar 2011 01:20
    dexi
    Poziom 29  

Ale do tej pory pewnie złodziej zdążył się juz nachapać. Poza tym, aplikacje naprawdę mogły zostać zainstalowane na bardzo wielu komórkach (i nie tylko). Przecież te nazwy kojarzą mi się z aplikacjami, które sam często instalowałem.

• #4 04 Mar 2011 02:06
    markovip
    Poziom 34  

Jak dla mnie, wszystkie aplikacje zawierające słowo "sex" są potencjalnie niebezpieczne. Dlatego bym ich nie zainstalował. Wszakże, męski mózg się wtedy wyłącza i odruchowo klikamy palcem "instaluj". :D

• #5 04 Mar 2011 07:44
    bananasltd
    Poziom 9  

Hot, sex, girls - na pewno nie do instalacji - jednak reszta...
    Na szczęście nie mam Androida i połączenia wi-fi, internet mam wyłączone w telefonie własnie dlatego, że się boję.

• #6 04 Mar 2011 08:33
    skynet_2
    Poziom 26  

Super Guitar Solo i połowa ameryki została zainfekowana :)

• #8 04 Mar 2011 14:41
    d-evil
    Poziom 11  

A tak ludzie w zeszłym dziesięcioleciu narzekali na Symbiana, że wymaga instalacji antywirusa i dużo złośliwego oprogramowania jest na niego. W dzisiejszych czasach google sam udostępnia wirusy, a android jest cacy. Do czego to doprowadzają hasła marketingowe i inne psychologiczne manipulacje :)

• #9 04 Mar 2011 15:02
    daavid117
    Poziom 42  

Nic z tych rzeczy nie instalowałem i co jakiś czas skanuję telefon AVG. Nie róbcie zaraz afery. System jak system. Jest system to są i wirusy. Fakt, że w Android Market tego być nie powinno. Kto jednak ściąga drugą wyszukaną aplikację od nieznanego wydawcy? Pierwsza wyszukana jest zawsze oryginalna.

• #10 04 Mar 2011 18:02
    w@mpir
    Poziom 18  

Google nie jest winne, udostępniają platformę Marketu tak samo jak np. youtube. Na youtube też ludzie wrzucają śmieci lub pirackie pliki, a gdy ludzie zgłaszają problem pliki są usuwane.
    Osobiście nie jestem za totalną inwigilacją i ograniczaniem odpowiedzialności do wielkich firm, to użytkownicy piszą wirusy i oni są winni.

• #11 04 Mar 2011 18:16
    andrzejlisek
    Poziom 28  

I to jest cały urok telefonów z systemem operacyjnym.

W telefonach typu Nokia 3310 nie było technicznej możliwości robienia takich numerów, więc problemu nie było.

Szukaj w 5mln produktów