Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja przyłącza- czy mogę sam wykonać?

kiler83 03 Mar 2011 21:28 6126 22
 • #1 03 Mar 2011 21:28
  kiler83
  Poziom 2  

  Witam,
  Mam takie pytanie ostatnio był u mnie elektryk z ZE wymienić stary licznik na nowy elektroniczny, i stwierdził że tablica licznikowa i wlz jest stary i do wymiany. Mam uprawnienia więc wykonam to we własnym zakresie. Planuję położyć nowy wlz, zamontować szafkę na licznik z zabezpieczeniem przedlicznikowym - rozłącznik bezpiecznikowy D02, oraz zamontować nową rozdzielnię natynkową. Chcę to zrobić w tym samym miejscu czyli w korytarzu. Czy po wykonanej pracy mogę wezwać elektryka aby odłączył stary licznik i podłączył go pod nowy wlz, oraz odłączył stary wlz i podpiął nowy pod napięcie do linii napowietrznej na zewnątrz bydynku, a na koniec wszystko oplombowal?
  Czy będę musiał ponieść jakieś koszty

  0 22
 • #2 04 Mar 2011 00:57
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka

  kiler83 napisał:
  Witam,
  Mam takie pytanie ostatnio byl u mnie elektryk z ZE wymienic stary licznik na nowy elektroniczny, i stwierdził że tablica licznikowa i wlz jest stary i do wymiany. Mam uprawnienia więc wykonam to we własnym zakresie. Planuję połozyć nowy wlz, zamontować szafkę na licznik z zabezpieczeniem przedlicznikowym - rozłącznik bezpiecznikowy D02, oraz zamontować nową rozdzielnię natynkową. Chcę to zrobić w tym samym miejscu czyli w korytarzu. Czy po wykonanej pracy mogę wezwać elektryka aby odłączył stary licznik i podłączył go pod nowy wlz, oraz odłączył stary wlz i podpiął nowy pod napięcie do linii napowietrznej na zewnątrz bydynku, a na koniec wszystko oplombowal?
  Czy będe musiał ponieść jakieś koszty


  Najpierw zadzwoń do działu technicznego w ZE i przedstaw to co chcesz zrobić - dostaniesz odpowiedź co i jak.
  Natomiast koszty poniesiesz niestety Ty.

  0
 • #3 04 Mar 2011 12:51
  taniam
  Poziom 19  

  kiler83 napisał:
  Witam,
  Mam takie pytanie ostatnio byl u mnie elektryk z ZE wymienic stary licznik na nowy elektroniczny, i stwierdził że tablica licznikowa i wlz jest stary i do wymiany.


  Masz to na papierze, czy uwierzyłeś mu na gębę?

  Cytat:
  Mam uprawnienia więc wykonam to we własnym zakresie. Planuję połozyć nowy wlz, zamontować szafkę na licznik z zabezpieczeniem przedlicznikowym - rozłącznik bezpiecznikowy D02, oraz zamontować nową rozdzielnię natynkową. Chcę to zrobić w tym samym miejscu czyli w korytarzu.


  Nie bądź taki wyrywny, poczekaj aż dostaniesz zalecenie na piśmie, może się okazać, że zażyczą sobie przeniesienia na zewnątrz.

  Cytat:
  Czy po wykonanej pracy mogę wezwać elektryka aby odłączył stary licznik i podłączył go pod nowy wlz, oraz odłączył stary wlz i podpiął nowy pod napięcie do linii napowietrznej na zewnątrz bydynku, a na koniec wszystko oplombowal?


  Jeżeli nie robiłeś takich rzeczy to nawet powinieneś.

  Cytat:
  Czy będe musiał ponieść jakieś koszty


  Nie wiem jak jest na pomorzu, na moim terenie czasami udaje się wytargować przewód na WLZ. Resztę kosztów niestety ponosi klient.

  0
 • #4 04 Mar 2011 13:59
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Witam.

  taniam napisał:
  Nie wiem jak jest na pomorzu, na moim terenie czasami udaje się wytargować przewód na WLZ.
  Coś Kolega kręci. Według mnie WLZ to już część instalacji ZA granicą eksploatacji, w kierunki instalacji odbiorcy, tak więc jest jego własnością i do niego należą koszty wymiany.

  0
 • #5 04 Mar 2011 14:20
  feni1
  Poziom 12  

  Kolego kiler nic nie rób na gębę, bo tylko wejdziesz w koszty a przyjdzie elektryk z ZE i się przyczepi ze coś jest nie tak.
  Kolego czy dostałeś zalecenia na piśmie? Jeżeli nie masz na piśmie to nic nie musisz robić.
  Jeżeli dla samego siebie chcesz zmodernizować zasilanie to najpierw musisz iść do swojego ZE i uzgodnić schemat. Bez zatwierdzonego schematu nic nie rób. Często ZE np. podczas modernizacji WLZ wymagają wyniesienie licznika na zewnątrz budynku, dlatego lepiej mieć wszystko na piśmie zanim wejdzie się w koszty materiału.

  0
 • #6 04 Mar 2011 14:30
  taniam
  Poziom 19  

  ele_pp napisał:
  Witam.
  taniam napisał:
  Nie wiem jak jest na pomorzu, na moim terenie czasami udaje się wytargować przewód na WLZ.
  Coś Kolega kręci. Według mnie WLZ to już część instalacji ZA granicą eksploatacji, w kierunki instalacji odbiorcy, tak więc jest jego własnością i do niego należą koszty wymiany.


  Rzeczywiście co do WLZ ma kolega rację - źle się wyraziłem.
  Kilkakrotnie w mojej karierze energetyka wymieniła na swój koszt przewód od słupa do licznika. Sytuacje takie miały miejsce przy "wynoszeniu" złącza na zewnątrz budynku na polecenie ZE.
  Dzięki za zwrócenie uwagi na tę gafę.

  0
 • #7 04 Mar 2011 19:11
  kiler83
  Poziom 2  

  Witam, dzięki za odpowiedzi, na pismie nic nie otrzymałem, tylko ustne stwierdzenie elektryka z ZE o koniecznośći wymiany wlz i tablicy. Jest to stary domek, przyłącze jest od poczatku więc wymiana się przyda, poniosę koszty materiału, tylko musze się przedtem dowiedzieć zebym po robocie nie kazali mi wynosić całego pomiaru na zewnątrz budynku, czego za bardzo bym nie chciał.

  0
 • #8 04 Mar 2011 20:12
  feni1
  Poziom 12  

  W takim razie podejdź do swojego ZE i zgłoś potrzebę rozplombowania licznika bo np. upala ci się zacisk zerowy pod tablicą i musisz wymienić tablicę podlicznikową. Wypełnisz druczek wpiszesz nr uprawnień i dostaniesz zgodę.
  potem przy okazji wymienisz sobie wszystko co potrzebujesz, przyjdzie gość i ci licznik zaplombuje i po sprawie. U nas za zaplombowanie pobierana jest oplata trzydzieści kilka zł, nie wiem ile jest w twoim ZE.
  Tylko mów o samej tablicy bo jak się wkręcisz w modernizację WLZtu to bez schematu i wyniesienia licznika i całych korowodów z tym związanych może się nie obejść. A tak dostaniesz zgodę na rozplombowanie zrobisz co masz zrobić i bez problemów będzie.

  Moderowany przez retrofood:

  Kolego, uprzedzam, że pochopne i niebezpieczne rady są "nagradzane" ostrzeżeniem. Pkt 12 regulaminu forum. Radzisz "początkującemu".

  0
 • #9 04 Mar 2011 20:17
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Witam.

  feni1 napisał:
  Wypełnisz druczek wpiszesz nr uprawnień i dostaniesz zgodę.
  potem przy okazji wymienisz sobie wszystko co potrzebujesz, przyjdzie gość i ci licznik zaplombuje i po sprawie.
  I oczywiście odłączenie, wymianę i podłączenie nowego WLZ Kolega kiler83 wykona pod napieciem, bo przecież nie może tego zgłosić według Twoich słów, Kolego feni1

  0
 • #10 04 Mar 2011 20:41
  feni1
  Poziom 12  

  To już kolego zależy od zakresu robót jaki jest do wykonania.
  Jak jest konieczność to zawsze może się z monterami PE dogadać.
  Napisał bym dokładniej, ale po co mam się trudzić skoro i tak post wyleciał by do kosza.
  Podałem tylko jedną z możliwości, co wybierze autor tematu to jego sprawa.

  0
 • #11 04 Mar 2011 20:45
  kiler83
  Poziom 2  

  Własnie, problem tkwi w dokonaniu przełączenia. Jeżeli zgłoszę to uznają to za jakąś grubszą sprawę i może wyjść różnie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Zrobię co mam do zrobienia, zadzwonię po chlopaków z Energi z prośbą o zaplombowanie, i może jakoś się dogadamy.

  0
 • #12 04 Mar 2011 20:47
  feni1
  Poziom 12  

  Kolego podjedź na placówkę pogotowia energetycznego obsługującego twój teren i pogadaj z monterami na placu.
  Nie zrywaj plomby zanim nie będziesz miał pozwolenia na piśmie bo dopiero narobisz sobie kasztów jak posadzą cię o kradzież prądu.

  Moderowany przez retrofood:

  Uprzedzałem. Pkt 1 i 12 regulaminu forum. Ostrzeżenie nr 1.

  0
 • #13 04 Mar 2011 21:05
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Witam.

  Kolego feni1, drugie pół odpowiedzi to legalne działanie, a pół to już jawna nielegalka, zaprzeczająca tej pierwszej.
  Ciężko pogodzić jedno z drugim.

  0
 • #14 04 Mar 2011 22:37
  1665330
  Użytkownik usunął konto  
 • #15 04 Mar 2011 22:38
  feni1
  Poziom 12  

  Możesz mi kolego wytłumaczyć co jest nielegalnego w rozmowie z monterami?
  Przecież oni najlepiej wiedzą co i jak należy zrobić i w przeciwieństwie do osób z biura chętnie wytłumaczą. W prosty sposób.
  Kolego trzeba być bardzo przewrażliwionym aby zarzucać mi nawoływanie do czynów nielegalnych lub zabronionych. To jest nadinterpretacja, ale każdy sądzi według siebie. Do tego zostałem jeszcze nagrodzony.
  dziękuję.

  Kolego rodaku z całym szacunkiem, ale jesteś w błędzie do ZE należy tylko i wyłącznie licznik i on jest własnością ZE. Reszta jest własnością odbiorcy i aby wymienić tablicę licznikową nie ma potrzeby być zarejestrowanym jako wykonawca ZE. Wystarczy mieć aktualne uprawnienia aby samemu sobie wymienić tablicę podlicznikowa i nie tylko. Więc bardzo cię proszę nie rób popeliny i niepotrzebnego zamieszania, a teksty o flaszkach to już przegięcie. Myślę że koledzy jak zwykle czytają między wierszami, to czego nie ma i właśnie z takich chorych domysłów powstają nieporozumienia.

  0
 • #16 04 Mar 2011 22:57
  1665330
  Użytkownik usunął konto  
 • #17 04 Mar 2011 23:07
  retrofood
  Moderator

  feni1 napisał:
  Możesz mi kolego wytłumaczyć co jest nielegalnego w rozmowie z monterami?
  Przecież oni najlepiej wiedzą co i jak należy zrobić i w przeciwieństwie do osób z biura chętnie wytłumaczą. W prosty sposób.


  Tak się akuratnie składa, że ja również doskonale znam, Kolego, Twoje okolice, a jest wielce prawdopodobne, że również szefów tamtejszego ZE. To moi Koledzy, albo znajomi ze szkoły. Spojrzę sobie tylko w rozpiskę, jaką dostaliśmy wszyscy na zjeździe absolwentów szacownego Zespołu Szkół w Biłgoraju. To niedaleko, prawda?
  Przy okazji zapytam, jak się na to zapatrują, albo... jutro do nich zadzwonię. Telefony przecież mam. Wszyscy wtedy dostaliśmy spisy swoich telefonów, żebyśmy nie tracili ze sobą kontaktu... Ciekawe, co mi powiedzą o Twoich pomysłach.

  PS. A na osłodę dam Ci linka do fajnej piosenki. http://www.youtube.com/watch?v=QGXkK7F2mz4#

  0
 • #18 04 Mar 2011 23:10
  feni1
  Poziom 12  

  Szanowny kolego ta część instalacji nie należy do ZE tylko co najwyżej jest pod nadzorem ZE. To że ZE czegoś nie wie, to jeszcze nie znaczy że jest to nielegalne, ale owszem niech tak będzie. Nakłaniałem autora do czynów nielegalnych i zostałem za to przykładnie ukarany. Po za tym elektrykiem z ZE o wymianie może też zadecydować właściciel obiektu, bo mam taki kaprys że chce zmienić trasę WLZ. Uzgadnia wszystko w ZE i robi jak ma uprawnienia lub zleca to jakiemuś elektrykowi. Coś kolega kreuje się na znawcę, ale tak nie do końca pisze prawdę.

  Piszesz że potrzebne są uprawnienia E+ pomiary, po co pomiary. Jeżeli pomiary to jeszcze przydało by się D+pomiary bo samo E+pomiary to mało do wystawienia protokołu, a cóż znaczy pomiar bez protokołu.

  O jak fajnie poznać z kim rozmawiam, też dostałem tą rozpiskę.
  Jak będziesz dzwonił to możliwe ze dodzwonisz się do mnie, ciekawa rozmowa się zapowiada.

  0
 • #19 05 Mar 2011 12:33
  pawlo_1
  Poziom 17  

  feni1 napisał:


  Kolego rodaku z całym szacunkiem, ale jesteś w błędzie do ZE należy tylko i wyłącznie licznik i on jest własnością ZE. Reszta jest własnością odbiorcy i aby wymienić tablicę licznikową nie ma potrzeby być zarejestrowanym jako wykonawca ZE. Wystarczy mieć aktualne uprawnienia aby samemu sobie wymienić tablicę podlicznikowa i nie tylko.


  Tak się składa że działam w Twoim rejonie. Aby rozplombować licznik należny być zarejestrowanym jako wykonawca w ZE ( co należny rozumieć że ZE musi mieć Twoje uprawnienia oraz dokument że masz zarejestrowaną działalność gospodarczą). Więc jeżeli nie masz UB i działalności to raczej Ci nie pozwolą (chyba że masz znajomości).
  Dla przykładu podam że w Lubzelu wystarczą same uprawnienia , o działalność nie pytają.

  Wystarczą SEP... Dla mnie SEP to Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
  Czyli trzeba być prezesem SEP a może wystarczy być Członkiem Zwyczajnym czy może posiadać "pakiet większościowy SEP"? :wink:
  Jestem w stanie zrozumieć początkującego, ale doświadczonego elektryka już nie.
  Miłego dnia, Akrzy74.

  0
 • #20 05 Mar 2011 23:15
  1665330
  Użytkownik usunął konto  
 • #21 05 Mar 2011 23:47
  Akrzy74
  Poziom 39  

  All In One napisał:
  Jak bym miał potrzebę, wymieniłbym WLZ razem z przyłączem do samego słupa

  A nieco wcześniej na ten sam temat kolega napisał:
  Cytat:
  To są czynności o których ZE nie wie i to jest niezgodne z prawem - jak wcześniej napisałem ta część instalacji należy do ZE.


  Koledzy posiadający ważne Świadectwo Kwalifikacji zapewne wiedzą jakie prace można wykonywać pod napięciem a to, że ktoś tak sobie zrobił wcale nie znaczy, że jest to bezpieczne i zgodne z przestrzeganiem zasad BHP.
  Na prace pod napięciem są stosowane odpowiednie środki i procedury mające zagwarantować, że "szanowny tata" wróci cały i zdrowy do żony i dzieci.

  0
 • #22 06 Mar 2011 12:47
  1665330
  Użytkownik usunął konto  
 • #23 06 Mar 2011 17:26
  feni1
  Poziom 12  

  Kolego All In One i jaki z tego morał?
  Przecież właśnie coś podobnego napisałem kilka postów wcześniej.
  ZE nie stanowi prawa w naszym kraju i nie zawsze trzeba bezkrytycznie przyjmować ich zachcianki.
  ZE nie ma prawa narzucać właścicielowi nieruchomości i zarazem właścicielowi WLZ wykonawcy, chyba że ZE samo zapłaciło by swojemu wykonawcy.

  0